Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janota: Zvážíme daňovou amnestii, jako krok k posílení rozpočtových příjmů

Janota: Zvážíme daňovou amnestii, jako krok k posílení rozpočtových příjmů

08.01.2010 11:36
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ministr financí ČR Eduard Janota zvažuje daňovou amnestii pro občany a společnosti, které mají v zahraničí skryté příjmy a obcházejí tuzemské daně. Po jejich přiznání a dodatečném zdanění by se tak v rámci daňové amnestie vyhnuli trestu za toto jednání. Informaci uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob pro Aktuálně, agentura Bloomberg následně odkazuje na informace HN.

Úvahy o zavedení daňové amnestie spadají mezi hledání cest, jak posílit daňové příjmy rozpočtu kvůli profinancování rozpočtového schodku a zmírnění propadu rozpočtových příjmů z daní v souvislosti s hospodářskou krizí. K tomuto kroku přistoupily již dříve další země EU (Itálie či Velká Británie) a také Spojené státy. Největší odezvu krok měl v Itálii, kde se očekávání dodatečných rozpočtových příjmů pohybují kolem 4 až 5,5 miliardy EUR. Italové údajně,dle odhadu italských daňových úřadů, mají v zahraničí nepřiznaných 300 miliard EUR, z nichž až třetina se mohla vrátit do domácích bank.

Dle dostupných informací ministerstvo financí nyní připravuje feasibility study na efekty tohoto kroku. „"Prověřujeme možnosti a zjišťujeme, jaký dopad by to mělo v českých podmínkách," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že by analýza měla být hotova do konce ledna. Otázkou je mimo jiné, v případě realizace, sazba daně a případné penále.

Šéf České daňové zprávy MF Jan Knížek neočekává efekty v tak silném rozsahu, jako v Itálii, například kvůli pravomocím českých úředníků kontrolovat daně tři roky nazpět proti šesti v Itálii.

Silnou námitkou proti daňové amnestii je znevýhodnění těch osob a subjektů, které platí daně řádně a včas.

(Zdroj: Aktuálně, Bloomberg, HN, AP, čtk)


Váš názor
  •  
    08.01.2010 14:02

    Tak to bude velká legrace. Myslím, že všechny OpenCard, obchvaty, MS v lyžování, lesnictví, letectví a dostavby Temelínů už stojí před finančáky, aby se mohly dát dodanit!
    Charón
Aktuální komentáře
12.02.2026
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m