Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s: Řecko a Portugalsko mohou jít vstříc „pomalé smrti“

Moody’s: Řecko a Portugalsko mohou jít vstříc „pomalé smrti“

14.1.2010 10:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Pomalou smrt předpovídá ratingová agentura Moody’s Řecku a Portugalsku v případě, že výrazně nezmění svůj přístup k dluhu. „Tyto ekonomiky budou platit stále více ze svého bohatství na splátkách dluhů a na rostoucí prémii za riziko jako odměnu investorům, aby ti byli nadále ochotni držet jejich dluhové papíry,“ uvádí Moody’s Investor Service ve zprávě. Ač se podle Moody’s tyto dvě země a jejich měny uvedenému scénáři stále mohou vyhnout, Portugalsko má podstatně více času se svým negativním výhledem na udržení ratingu na stupni Aa2, než Řecko, kterému dle Moody’s v tomto směru již mnoho nezbývá. Připomeňme, že Moody's je jedinou z hlavních ratingových agentur, která po snížení 22. 12. loňského roku udržuje rating Řecka v pásmu A, dva stupně nad hodnocením S&P a Fitch a pět stupňů nad neinvestičním pásmem. To je klíčové například pro přístup k financování ze strany ECB (více zde).

Prémie za to, že investoři vloží své finance do řeckého dluhu vůči jeho německému ekvivalentu je šestkrát vyšší, než byla před dvěma lety a v případě Portugalska se spread mezi německým a jejich dluhem od roku 2008 zdvojnásobil. Výnos desetiletých vládních dluhopisů Řecka včera pokračoval i v reakci na zprávu Moody’s v růstu a pohybuje se na úrovni 5,75 procenta, což je 242 bazických bodů nad ekvivalentem německých dluhopisů. U Portugalska spread dosahuje cca 70 bps. těsně nad úrovní čtyř procent. Také zajišťovací kontrakty proti řeckému selhání vylétly v rámci včerejšího dne na nová maxima, když CDS vzrostly o více jak 41 bazických bodů k úrovni 320 bps.

Řecko má nejhlubší rozpočtový deficit ze zemí EU, na více než 4násobku 3% limitu EU k HDP. Celková dluhová zátěž Portugalska podle odhadu Evropské komise letos dosáhne 85 procent HDP, u Řecka 125 procent HDP. Poměr celkového dluhu k HDP (kritérium EU na úrovni 60 %) má dále dosáhnout 117 procent v případě Itálie, 80 procent v případě Velké Británie. V rámci celé EU se pak poměr má posunou z předkrizových 66 procent na letošních 84 procent.

I to je podle Moody’s důvodem, proč ratingy evropských zemí budou v roce 2010 pod drobnohledem mnohem více, než dříve. Zájem se podle agentury bude soustředit na schopnost vlád opouštět svá stimulační opatření, reformovat vládní finance a provést odkládané změny struktury rozpočtů. Riziko pro vládní zadlužení podle Moody’s rovněž zvýší postupné zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami. Rostoucí úrokové náklady následně kromě výrazných obtíží Řecka a Portugalska dostanou pod tlak hodnocení dluhových závazků dalších vysoce zadlužených zemí. Navíc podle Moody’s na pomoc nejslabším zemím Evropské unie, které budou muset sahat ke zvyšování daní a ořezávání dalších potřebných investic, přispěchají další stabilnější ekonomiky. To zhorší dluhové parametry u dalších zemí EU.

Řecký ministr financí George Papaconstantinou potvrdil, že pro vládu je velmi obtížné přesvědčit investory o zdraví řeckých státních financí v tomto okamžiku. "Trhy jsou zaplaveny negativními zprávami. Lidé nevědí, jaké kroky připravujeme, musíme je dokázat uklidnit," reagoval pro Bloomberg TV v rozhovoru z Atén k vládním plánu na snížení deficitu. Řecká vláda dnes představila cíle tříletého krizového plánu reformy veřejných financí a snížení obřího rozpočtového deficitu. Zatím však nesdělila, jak jich chce dosáhnout. Rozpočtový schodek se má snížit do roku 2012 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu z loňských 12,7 procenta. Papakonstantinu uvedl, že schodek bude letos snížen o plné čtyři procentní body na 8,7 procenta HDP. V roce 2011 má podle plánu klesnout na 5,6 procenta HDP a v roce 2012 dosáhne cíle dalším snížením o 2,8 procentního bodu. Řecká ekonomika drastickým snižováním schodku podle vlády příliš zasažena nebude. Po loňském propadu a letošní stabilizaci má HDP již příští rok vzrůst o 1,5 procenta a v roce 2012 poroste tempem 1,9 procenta. Finanční trhy však zůstávají skeptické.

(Zdroj: Moody’s, Bloomberg, čtk)


Váš názor
 •  
  15.1.2010 8:02

  Vidím problém spíše v politické rovině.Pokud politické strany se budou chovat jako organizované mafie, není východisko.
  Homo
 • Hra velkých a mocných
  14.1.2010 14:47

  Hold malé země si musí zvykat , že budou manipulovány těmi velkými .Proč asi byla založena EU. Z touhy bohatých a silnějších , pomáhat chudým a slabším ? z dobročinnosti ? To si mohou myslet jen naivní lidé .Post socialistické trhy už jsou pomalu vyždímané a vydrancované , není kupní síla, 70 % lidí žije na dluh, není práce a lepší to do budoucna nebude . Není totiž z čeho, by se měli mít lépe v budoucnu ti obyčejní pracující lidé = otroci , kterých je na světě 80% Už zbyla jen ta levná pracovní síla , ale už i ta je pro ně příliž drahá , tak se přesunují pomalu více na východ .Každá PYRAMIDOVÁ HRA , jednoho krásného dne končí , ale učet platí vždy jen ti dole .Všechno je to o požírání menších , většími , obráceně to bohužel nefunguje .Nebot převážně všechen veliký kapitál , je v rukou těch nejmocnějších . Ti rozhodují o bytí či nebytí brouka . komu, kolik a za kolik, půjčí , nebot celá tato Pyramida , funguje jen na bázi DLUHU . V jejich možnostech , je jakékoliv i falešné mediální nahlodání ekonomik jednotlivých států, pomocí všelijakých ratingových agentůr, jako- Moody´s ,Fitch atd . Jsou schopní obyčejným i nepravdivým prohlášením , že ONI zjistili , že ..... sniží rating , a už to frčí v jejich režii .Mohla by to být i zákeřná zákulisní hra Američanů , ti jsou schopní všeho , i za cenu vojenských konfliktů , dostat svoji ekonomiku a světové zdroje , pod svoji kontrolu . Momentálně si myslím , že je jejich záměrem vyvolat krizi v EU , a tím posílit svoji pozici : Světového ekonomického lídra , k tomu si ovšem , tak jako ve vojenské strategii , musí vybrat nejslabší článek , v řetězci , a ten se pokusit nahlodat . Momentálné je tímto článkem prostě Řecko. Kdo to bude příště , až bude potřeba ?
  Jiří.H.
  • Re: Hra velkých a mocných
   15.1.2010 0:07

   Tohle ale přeci není žádná hra velkých a mocných zemí.Za tyto problémy si především Řecko může samo svou rozhazovačnou hospodařskou politikou.To samé je u nás.Co se týče přesouvání kapitálu na východ,opět se mýlíte.To je to jedinné pozitivní co jsme integrací získali,nebot zahraniční kapitál nás jakžtakž drží nad vodou.
   maitland
  • hehehe
   14.1.2010 17:48

   myslíš zákeřná zákulisní hra imperialistů ze země strýčka Sama? No, myslím, že USA mají co dělat sami se sebou a svými potížemi, dál si myslím, že Řekové v tom mají takový bordel, že nepotřebovali, aby se jim do toho Američani vkládali
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC