Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila dluhopisy za 153 miliard Kč na krytí letošního schodku

Sněmovna schválila dluhopisy za 153 miliard Kč na krytí letošního schodku

5.2.2010 15:59
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Sněmovna dnes schválila vydání státních dluhopisů za 153,2 miliardy korun na krytí letošního schodku státního rozpočtu, jehož schválený deficit je o téměř deset miliard vyšší. Zákon nyní zamíří do Senátu, který v minulosti vždy umožnil jeho přijetí. Normu by pak dostal k podpisu prezident. Zákon podpořilo 124 poslanců napříč stranami s výjimkou komunistů, kteří se zdrželi.

"Je to tradiční standardní postup, abychom snížili refinanční riziko," obhajoval návrh ministr financí Eduard Janota. Rozdíl mezi schodkem a dluhopisy podle něj pokryjí také přijaté úvěry a vyšší zůstatky na účtech státních finančních aktiv.

Sněmovna o emisi dalších dluhopisů rozhodla během pár minut krátce poté, co schválila vládě vydání dluhopisů za 14 miliard korun na krytí schodku loňského rozpočtu. Jeho deficit kvůli krizi a výpadku příjmů vzrostl ze schválených 38 miliard až na 192 miliard korun.

Dohromady vydá stát dluhopisy na krytí obou schodků za celkem 167 miliard korun. Janota na dotaz ČTK potvrdil, že jde o rekordní částku. To ale není vše. Stát letos podle něj vydá dluhopisy za celkem 290 miliard korun, protože potřebuje financovat i starší dluhy, jejichž splatnost nastane letos. Peníze na jejich splacení získává prodejem nových dluhopisů. "Je to tristní, ale je to tak," posteskl si ministr.

Ministr dnešní rozhodnutí poslanců přivítal a stranám poděkoval za vstřícnost. "Mně to dává jistotu rozumného financování v letošním roce," řekl novinářům. Momentálně se neobává, že by se státu dluhopisy nepodařilo prodat. "Nemáme žádné signály, že by nebyl zájem o dluhopisy České republiky," dodal.

O vydání dluhopisů by rozhodovalo ministerstvo financí. O sumu vydaných dluhopisů se zvýší státní dluh. Podle Janoty by měl vzrůst ke konci roku na téměř 1,338 bilionu korun. Úroky z něj měly vzrůst až na zhruba 65 miliard korun. To přibližně odpovídá například celkovým výdajům ministerstev vnitra nebo dopravy.

Státní dluh ČR se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard korun.

Sněmovna také tento vládní návrh projednala ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Odpadlo projednávání v rozpočtovém výboru, druhé čtení a závěrečné schvalování, které by si vyžádalo další čas. Janota již dříve varoval, že každý odklad ve schvalování zákona jen prodraží financování deficitu rozpočtu, protože ho ministerstvo bude muset krýt vydáváním krátkodobých cenných papírů s vyššími náklady.


Váš názor
 •  
  6.2.2010 19:38

  ..Stát letos podle něj vydá dluhopisy za celkem 290 miliard korun, protože potřebuje financovat i starší dluhy, jejichž splatnost nastane letos. Peníze na jejich splacení získává prodejem nových dluhopisů. "Je to tristní, ale je to tak," posteskl si ministr... a tahle vlada chce ucit ve skolach novy predmet financni gramotnost:-)
  Armus
  •  
   6.2.2010 21:17

   Současná vláda za současný stav nenese nejmenší odpovědnost,kdykoliv se snažili deficit zmenšit,přišel "lidumil"Paroubek a řekl ne.
   AMOLADOS
   •  
    6.2.2010 21:22

    zadna vlada, potazmo zadny politik, nenese odpovednost za stav verejnych financi. nemaji to totiz v popisu prace ;)
    kb
    •  
     6.2.2010 23:02

     Tak to je obecné tvrzení,jsou vlády,které se s tím něco snaží dělat.
     AMOLADOS
     •  
      7.2.2010 11:58

      jestli se nějaká vláda s tím snaží něco dělat, tak je to právě tato! bophužel ve sněmovně je situace už jiná....
      mila69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university