Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnanost v lednu opět poskočila vzhůru

8.2.2010 9:51
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Nezaměstnanost se v České republice za leden podle očekávání zvýšila. Bez práce bylo už 574 tisíc osob, čemuž odpovídá míra nezaměstnanosti 9,8 procenta. Jde o mírně vyšší číslo, než se čekalo. Za relativně vysokým nárůstem nezaměstnanosti stojí znovu hlavně sezónní faktory, tedy chladné lednové počasí, navíc se spoustou sněhu, které bylo omezením především pro stavební práce. Vedle toho je přelom roku také obdobím, kdy více dochází ke změnám pracovních pozic a k propouštění.

Na růstu sezónně očištěné nezaměstnanosti vidíme stále negativní trendy na trhu práce. Na druhou stranu se ale objevily první nadějné náznaky, a to v mírném nárůstu počtu volných pracovních míst a ve větším počtu lidí, kteří během ledna našli práci. Přesto se domníváme, že na obrat je ještě brzy. Nezaměstnanost by se v příštích měsících měla měnit už jen nevýrazně, ale stále bude mít tendenci k mírnému růstu. To by se mělo začít měnit až ve druhém a třetím čtvrtletí. Vzhledem k růstu ekonomiky pod potenciálem ale nepředpokládáme velký pokles nezaměstnanosti ani poté.

V lednu došlo ke značnému navýšení počtu osob pobírajících podpory v nezaměstnanosti. To se projevilo na státních výdajích v této kapitole, které byly meziročně o dvě třetiny vyšší. Průměrná podpora však v lednu klesla těsně pod 6 tisíc korun.


Váš názor
  • konečně jsme předhonili USA !
    8.2.2010 10:40

    Míra nezaměstnanosti v USA v lednu nečekaně klesla na 9,7 procenta, tak už jsme alespoň v něčem lepší než amíci :-)). Až nastoupí k moci paroubek (píši záměrně s malým p) tak se to bude dále zhoršovat, nevím komu by se chtělo v tomto prostředí vytvářet pracovní místa.
    oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y