Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Energetické burzy ve střední Evropě postupně propojí spotové trhy s elektřinou, cílem i růst likvidity

    Energetické burzy ve střední Evropě postupně propojí spotové trhy s elektřinou, cílem i růst likvidity

    18.02.2010 13:43
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Pražská energetická burza PXE a její rakouský a polský protějšek TGE a EXAA podepsaly dohodu o porozumění, tzv. Memorandum of Understanding, o strategické kooperaci směřující k integraci spotového trhu s elektrickou energií ve střední Evropě na principu market coupling. Podpis dohody je výsledkem činnosti středo a východoevropského fóra pro integraci trhů s elektřinou, ke kterému se připojily 7. prosince 2009 všechny státy z tohoto regionu patřící do EU, a dále pak iniciativou propagující sjednocení trhů s elektřinou EREG - Elektricity Regional Initiative (ERI).

    Podpisem dohody vznikl řídící výbor a pracovní skupina, která bude pracovat na integraci spotových trhů s elektrickou energií. „Od dohody si slibujeme nárůst likvidity a zlepšení spolupráce při vzniku jednotného energetického trhu ve střední Evropě. Výhody to přinese nejen obchodníkům s elektrickou energií, ale také všem relevantním investorům“, řekl Jürgen Wahl, generální ředitel EXAA. „Platformu PXE jsme tvořili s jasnou vizí jednotného trhu s elektřinou v regionu střední a východní Evropy – trhu, který bude transparentní, jednoduše přístupný pro každého a bude poskytovat rovné podmínky pro všechny účastníky obchodování,“ řekl David Kučera, generální sekretář Power Exchange Central Europe.

    „Vytvoření regionálních trhů je zásadním krokem k integrovanému evropskému trhu. Polsko by se v tomto procesu mělo angažovat, protože poskytuje příležitost pro větší konkurenci a tím i nižší ceny pro všechny spotřebitele elektrické energie“, řekl Grzegorz Onichimowski, prezident TGE.

    Podle vyjádření jednotlivých burz by postupně do projektu mohly být přizvány také další burzy v regionu a rovněž operátoři přenosových soustav v daných zemích.

    (Zdroj: Bloomberg, PXE)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data