Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké horké židle řízení dluhu se ujímá šéf pro globální trhy Bank of Greece, dluhopisy už za více jak 7 %?

Řecké horké židle řízení dluhu se ujímá šéf pro globální trhy Bank of Greece, dluhopisy už za více jak 7 %?

19.2.2010 15:42
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Řecko se rozhodlo pro výměnu na postu národní agentury pro řízení dluhu. Do rozpáleného křesla v situaci napjatého pohledu finančních trhů na řecký dluh a po rozšiřování zpráv o roli Goldman Sachs v krytí skutečné výše řeckého zadlužení a tím i ovlivňování podmínek aukcí řeckých státních dluhopisů (více zde) usedne bývalý šéf asset managementu a šéf pro globální trhy banky National Bank of Greece Petros Christodoulou. Banka je v zemi největším poskytovatelem úvěrů. V čele agentury pro správu veřejného dluhu tak dle zprávy řeckého ministerstva financí končí Spyros Papanicolau.

Odstupující Papanicolau, bývalý člen centrální banky, byl do pozice přijat v lednu 2005 bývalou řeckou vládou. Jeho předchůzce Christopher Sardelis stál v čele agentury od jejího založení v roce 1999. „Není to tak, že odstupuji,“ uvedl v telefonickém rozhovoru Papanicolau. „Je normální, že nová vláda mění exekutivní zaměstnance, je to dlouhá tradice. Jestli je to dobře, nebo ne, by bylo na dlouhou diskusi,“ uvedl odcházející šéf. Pro trhy to dle odhadů analytiků má být signál, že vláda „podniká nějaké kroky“.

V letošním roce nová řecká vláda pod vedením Geoge Papandea podtřebuje emitovat celkem 53 miliard eur dluhopisů, což odpovídá 20 procentům HDP. I přes snahu vlády jakýmkoli působem uklidnit trhy výnosy řeckých dvouletých bondů přetrvávají o 4 procenta a výše nad německým ekvivalentem stejně splatných bundů. Od vstupu Řecka do eurozóny je to růst na více než desetinásobek. Výnos na desetiletých dluhopisech včera vzrostl o dalších 16 bazických bodů na 6,54 %.

Podle dnešní analýzy Unicredit bude Řecko k naplnění svých "prodejních cílů" desetiletých dluhopisů do konce března potřebovat přilákat další investory výnosy až 7,3 procenta. Hodnota pětiletých dluhopisů vydaných z ledna na trzích propadla a nyní se jen velmi pozvolna vrací na emisní cenu. Nejméně takovýto osud podle Unicredit čeká i další řecké emise.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
  • Elliott Waves ...
    19.2.2010 21:31

    Since the start of its independence in 1829, Greece has spent more than half of the subsequent years either in sovereign default, debt restructuring and/or shut out of capital markets altogether. Portugal (another PIGS member) since 1800 has had 6 defaults/restructurings, and Spain has had 13.
    SKF
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data