Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzská ministryně financí: CDS by měly být zakázány

Francouzská ministryně financí: CDS by měly být zakázány

1.3.2010 9:58
Autor: mediafax

PAŘÍŽ (MEDIAFAX) - Derivátové produkty typu CDS by měly být zakázány, uvedla francouzská ministryně financí Christine Lagarde. Informovala o tom agentura Reuters.

"Myslím, že derivátové produkty, zejména CDS, by měly být velmi přísně regulovány, omezeny, či zakázány," uvedla ministryně pro rozhlasovou stanici. Právě derivátové produkty, jejich chybějící regulaci a složitost vnímají někteří analytici jako jednu z příčin současné ekonomické krize.

Kontrakty CDS (swapy úvěrového selhání) se vztahují k dluhovému produktu jako jistý typ pojištění, že dlužník věřiteli splatí dlužnou částku. Výše úrokové sazby CDS se pak odvíjí od míry rizika platebního selhání.

Tyto kontrakty jsou tak jistým indikátorem finanční kondice dané instituce, což se v poslední době výrazně projevilo například v Řecku, jehož úroková sazba CDS u nabídky dluhopisů výrazně vzrostla. To pak spustilo řetězovou re akci na finančním trhu včetně poklesu eura a akciových titulů.

Řecko se do finančních problémů dostalo poté, co vyšlo najevo, že jeho rozpočtový deficit za loňský rok dosáhnul 12,7 procenta HDP, což vyvolalo růst CDS, a tím pádem ztíženou možnost refinancování svých dluhů. Během víkendu se pak objevily neoficiální zprávy, že řecké dluhy by měly nakoupit Německo a Francie prostřednictvím svých státem ovládaných bank.

"Věřím, že Řecko bude schopno své dluhy refinancovat samo, buď s využitím soukromých subjektů či veřejných subjektů, popřípadě obojího," uzavřela Lagarde.


Váš názor
 • Jen víc a houšť...
  1.3.2010 10:46

  Ano, taky by bylo dobré zakázat a ve sdělovacích prostředcích i internetových diskuzích automaticky filtrovat slova jako KRIZE, POKLES a zejména DLUH. Neschválené soukromé blogy také nejsou společensky žádoucí, jelikoš můžou podkopávat naši péči o veřejné blaho. Všem škarohlídům by se mělo omezit připojení na internet a okamžitě instalovat detekční náramek..:)
  First Knight
  • Re: Jen víc a houšť...
   1.3.2010 11:45

   se divim, ze nenavrhla obnoveni jadernych testu v alziru nebo francouzske polynesii.
   Azb
   •  
    1.3.2010 12:08

    To až v druhém sledu, nejdřív dodaji rusům vysadkové plavidlo, aby byli příště akceschopnější, např. v další "Gruzii".. http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=661817
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data