Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Němci ze systému těžili, nyní by měli platit; Čína se jen chrání před nezodpovědností USA

Stiglitz: Němci ze systému těžili, nyní by měli platit; Čína se jen chrání před nezodpovědností USA

13.4.2010 8:02
Autor: Redakce, Patria Online

Joseph Stiglitz pro Bloomberg TV uvedl, že pokud by si Řecko mohlo půjčovat za běžné sazby, lehce by svou dluhovou službu utáhlo. „Pokud se ale trhy zblázní, nikdo se s takovou situací nevypořádá, i kdyby měl poměr zadlužení k HDP 50 %,“ dodal ekonom. Pokud nepřijde pomoc ze strany EU a trhy budou „dále bláznit“, má pro Řecko smysl jít pro pomoc k MMF.

„Bylo by to pro Evropu smutné, protože celý evropský projekt vyžaduje solidaritu a spolupráci. Měnová unie v USA funguje, protože máme fiskální konsolidaci. Všichni jsme věděli, že euro nebude testováno v dobrých časech, ale až přijdou problémy. Mnoho z nás doufalo, že až přijdou, bude tu dostatek solidarity a to i na straně Německa. To musí pochopit, že kvůli svým přebytkům tvoří součást problému. Z nastavení systému doposud těžilo a nyní nechce platit; nešlo by přitom ani o placení, protože Řecko nezbankrotuje. Německo by na pomoci vydělalo, pokud by mu při svém nákladu půjček půjčilo za 3,5 %,“ uvedl Stiglitz.

Pokud Evropa Řecku na pomoc nepřijde, pozornost se upře i na další země, „které nebudeme jmenovat, ale všichni víme, o které jde,“ a „celý systém se začne rozkládat“. „Někteří navrhují odchod Německa ze systému, což by vyústilo v nové nastavení směnného kurzu mezi Německem a zbytkem zemí v eurozóně a novou rovnováhu. Stejně jako přebytky Číny znamenají náklady pro zbytek světa, znamenají přebytky Německa náklady pro zbytek Evropy,“ uvedl ekonom.

Čína vždy říkala, že nemá pevný směnný kurz, ale že ho bude měnit tak, aby to neohrozilo její ekonomiku. Z její strany to byl správný krok, protože v USA docházelo k „enormně špatnému managementu ekonomiky“, a ona se musela před tímto vlivem chránit, uvedl Stiglitz. Podle něho je bublina v Číně reálným rizikem, zejména díky tomu, že Fed, který nebere plně v úvahu globální následky své politiky, zaplavuje systém penězi.

(Zdroj: Bloomberg TV)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    13.4.2010 10:48

    Někdy si člověk říká,za co se udílejí Nobelovy ceny za ekonomii. Jak Němci těžili ze systému? Za posledních deset let tam téměř nerostly reálné mzdy,ve spoustě firem se prodlužovala pracovní doba bez náhrady,makali,šetřili,srazili jednotkové náklady,jakžtakž reformovali,aby zvýšili svou konkurenceschopnost,Řekové ale pouze falšovali statistiky,v Eurozoně jsou díky podvodu,rozhazovali na všechny strany a nestarali se o nic.Proč by pracovitější Němci měli platit na lenivější Řeky. Bohužel se ukázalo,že Euro není nástrojem disciplíny pro určité země,ale spíše naopak.Karabáč vysokých úroků za marnotratnost jako pojistka proti měnovému riziku v podstatě zmizel.Výmysl evropských obligací snad nespatří světlo světa,předpokládám,že Němci budou nemilosrdně proti.
    AMOLADOS
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data