Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dubnový paradox amerického trhu práce: Nejvíce nových pracovních míst za 4 roky vs. růst nezaměstnanosti na 9,9 %

Dubnový paradox amerického trhu práce: Nejvíce nových pracovních míst za 4 roky vs. růst nezaměstnanosti na 9,9 %

07.05.2010 15:08

Aktualizováno (16:01)

Počet nové vytvořených pracovních míst ve Spojených státech v dubnu dosáhl 290 tisíc, a vykázala tak nejpříznivější dynamiku pro ekonomiku za poslední čtyři roky. Míra nezaměstnanosti však vykázala překvapivý nárůst na 9,9 procenta z březnových 9,7 procenta. Tyto dvě na první pohled nesourodé informace dnes přinesla zpráva amerického ministerstva práce o stavu.

Výsledek přesto není nepochopitelný, jelikož obě informace mohou krátkodobě koexistovat vzhledem k rozdílnému zdroji a povaze obou dat. Počet nově vytvořených pracovních příležitostí je výsledkem informací poskytnutých samotnými americkými zaměstnavateli, zatímco míra nezaměstnanosti je výsledkem poměru statisticky zachyceného počtu Američanů aktivně hledajících práci vůči celkové pracovní síle v USA. Právě základna v podobě celkové ekonomicky aktivní populace se podle agentury Bloomberg rozrostla, jelikož lidé, kteří v době vrcholící ekonomické krize přestali hledat práci, nyní změnili názor a o získání pracovní místa opět usilují. A jelikož americká ekonomika zatím nestíhá dodávat nová místa tempem odpovídajícím rostoucímu zájmu o práci, celková nezaměstnanost roste. Počet lidí, kteří nemají práci více než šest měsíců, v dubnu činil 6,7 milionu, což byl nový rekord. Na celkovém počtu nezaměstnaných mají tito lidé podíl 45,9 procenta, což je také rekord.

K růstu počtu pracovních míst nejvíce přispěl soukromý sektor, kde vzniklo 231 tisíc míst. Růst byl nejvyšší od března 2006, kdy v soukromém sektoru přibylo 174 tisíc míst. Vláda dodala, že kvůli sčítání obyvatel přijala 66 tisíc nových vládních zaměstnanců. Nová pracovní místa vznikla ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, maloobchodě, v oblasti vzdělávání a zdravotních služeb či v cestovním ruchu. Naopak pokles zaznamenala doprava a skladování a informační služby.

Reakce trhu v podobě pohybu futures na americké akciové trhy nebyla jednoznačná, stejně jako dnešní nejočekávanější makrodata. Chvíli po zveřejnění rozšířily futures své asi půlprocentní zisky, zřejmě pod vlivem líbivého počtu nových pracovních míst, který předčil konsensus trhu o sto tisíc, aby záhy nejspíše převážila rostoucí míra nezaměstnanosti (trh čekal stagnaci) a futures snížily své zisky k +0,3 procenta. Samotný úvod obchodní seance na Wall Street pak vyzněl ještě hůře, když akcie na místo očekávané korekce včerejších výprodejů (detaily zde) začaly ztráty ve volatilním obchodování naopak rozšiřovat až o procento.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data