Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke (Fed): Zotavení rychlý nárůst zaměstnanosti nepřinese, bankovní systém ještě není zcela zdráv

Bernanke (Fed): Zotavení rychlý nárůst zaměstnanosti nepřinese, bankovní systém ještě není zcela zdráv

08.06.2010 10:13

S ohledem na hloubku recese je tempo ekonomického zotavení Spojených států „umírněné“ a pravděpodobně tak nedojde k rychlému poklesu americké nezaměstnanosti, uvedl včera šéf americké centrální banky Ben Bernanke v rozhovoru pro televizní stanici ABC.

„Míra nezaměstnanosti bude nějakou dobu ještě stále vysoká, což znamená, že řada lidí bude pod finančním tlakem," uvedl Bernanke. Nezaměstnanost ve Spojených státech za květen klesla na 9,7 procenta z 9,9 procenta za duben, zatímco analytici očekávali pokles jen o desetinu procentního bodu. Ekonomika vytvořila 431 tisíc nových míst, nejvíce od března 2000.

Americká centrální banka, která již rok a půl drží sazby na historickém minimu, začne s utahováním měnové politiky dříve, než se ekonomika dostane do stádia „plné zaměstnanosti“, uvedl včera Bernanke, ale dodal, že neví, kdy přesně tento proces započne.

Důvodem proč Fed otálí se zvyšováním sazeb je zřejmě i situace v bankovním systému, který by na navýšení sazeb v rámci současné nervozity na trzích mohl zareagovat ještě nižší ochotou půjčovat peníze do ekonomiky. „Bankovní systém ještě není úplně zdravý a banky poskytují úvěry „opatrně“,“ komentoval současné podmínky na trzích peněžních prostředků šéf americké centrální banky.

Americká centrální banka bude zasedat kvůli měnovému jednání 22. a 23. června a zároveň s rozhodnutím o nastavení měnové politiky zveřejní také novou ekonomickou prognózu. Bernanke včera shrnul, že ponechání sazeb po „delší dobu“ na rekordním minimu je navázáno na vysokou míru nezaměstnanosti, nízkou inflaci a stabilní očekávání ohledně cenové hladiny.

(Zdroj: ABC, AP, Bloomberg)


Váš názor
  • "bankovní systém ještě není zcela zdráv"
    08.06.2010 10:25

    Ha, ha, ha: "bankovní systém ještě není zcela zdráv", tihle týpkové bývají úspěšnými spisovateli, scénaristy atp. Brilantně volí slova, která nejsou zcela očividnou lží, přesto záležitost posunou do jiné polohy. Mystifikace. Kabala. Jestliže U.S. banky během krize prodělaly (v zenitu) 2.000 miliard USD a nyní je díky částečnému zlepšení tato ztráta revidována na cca 1.400 miliard USD, tak kolik stejně úspěšných kvartálů jako ten poslední potřebují U.S. banky, aby byly break-even ? Nutno je ovšem odečíst fintu: banka si u FEDu půjčí za 0,25% p.a. a minutu poté si koupí vládní dluhopisy s výnosem 4,25% (monetizace U.S. státního oklikou). Já to vidím tak na 30 až 70 kvartálů.
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu