Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Salgado: Španělské banky na restrukturalizaci využijí nejvýše 30 mld. EUR, třetinu záchranného fondu FROB

Salgado: Španělské banky na restrukturalizaci využijí nejvýše 30 mld. EUR, třetinu záchranného fondu FROB

17.6.2010 13:29

Na nejvýše 30 miliard eur z možných až 99 miliard kapacity záchranného fondu odhadla potřebu zdrojů pro úspěšnou restrukturalizaci španělského bankovního sektoru španělská ministryně financí Elena Salgado. Pro televizi Telecinco uvedla, že očekává využití méně než třetiny fondu FROB. Salgado znovu důrazně odmítla, že by země chystala žádost o finanční pomoc v rámci záchranného mechanismu EU či v jiné podobě. „Španělsko si udrží důvěru trhů,“ uvedla.

Prohlášení ministryně financí je blízko odhadu ratingové agentury Standard & Poor’s, která vyčíslila náklady na konsolidaci španělského finančního sektoru na 35 miliard eur. Ke shodnému závěru došla také analýza španělského sektoru spořitelen připravená bankou Citigroup, která říká, že spořitelny pro obnovení 8% kapitálové úrovně Tier 1 potřebují v nejhorším scénáři „stress testů“ aplikovaných analýze Citigroup maximálně 34 miliard eur a kapacita vládního fondu FROB je proto bezpečně dostatečná.

Ve Španělsku probíhá konsolidace počtu spořitelen, jejichž počet se má snížit ze 45 až na pouhou třetinu, když již dosud ohlášené transakce znamenají redukci na polovinu. Probíhá na požadavek centrální banky, která k nápravě jejich kapitálové a likviditní pozice vyhradila čas do 30. června. Také zdroje z vládního fondu FROB jsou k dispozici spořitelnám do tohoto data. Roztříštěnost a fragmentovanost španělského finančního sektoru označila Citigroup ve své analýze za jeden z hlavních problémů země. Největších 10 institucí ovládá jen 66 % úvěrů a 59 % depozit, do první desítky patří po pěti bankách a pěti spořitelnách (podrobnosti z analýzy Citigroup v samostatném článku ZDE).


Analýza Citigroup: Španělské spořitelny k navýšení kapitálu potřebují nevýše 34 miliard EUR, vládní fond je dostatečný


Regionální „cajas“ v období nemovitostního boomu trvajícího více jak deset let nabraly více než polovinu všech nemovitostních úvěrů v zemi. „Řada z nich je na půli cesty k bankrotu,“ uvedl Rafael Pampillon, šéf ekonomického výzkumu na IE Business School v Madridu. „V bilancích mají úvěry developerům a hypotéky, které se staly toxickými aktivy. Nyní je snaha je naředit spojením s aktivy jiných spořitelen,“ uvedl Pampillon. Celkově sektor ovlivňuje v krizi nastalý růst selhání při splácení úvěrů a oslabující poptávka po bankovním financování.

Evropská centrální banka ústy člena Rady guvernérů ECB Lorenzo Bini Smaghiho dnes uvedla, že zveřejní výsledky zátěžových testů evropských bank. Má být otázkou týdnů a proběhnout až po obdobném kroku ze strany Španělska, které žádost po zveřejnění stress testů vzneslo jako první (více v článku ZDE).


ECB hodlá zveřejněnit výsledky zátěžových testů evropských bank, Španělsko již tento krok oznámilo


Země má za sebou v tomto týdnu aukce krátkodobých 12- a 18měsíčních poukázek a dnes také 10- a 30letých dluhopisů. Všechny aukce se podařilo úspěšně upsat, avšak za cenu růstu průměrných výnosů v nich o 50 % proti předchozí aukci se stejnou splatností u krátkodobých a o 20 % u dlouhodobých splatností (více v článku ZDE).


Španělsko upsalo 10- a 30leté dluhopisy za cenu 20% růstu výnosů, trhy výsledek aukce přijímají kladně

(Zdroj: Bloomberg, DPA, CNBC, MarketWatch)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Kdo tomu vsemu jeste veri? :)
  17.6.2010 14:02

  Štěbetají o tom vrabci v Bruselu a ve Frankfurtu, slavíci v Madridu pípají, že to není pravda.
  foreign
 •  
  17.6.2010 13:33

  samá nuda,čeho se chytit,chtělo by to zase nějakou zemičku před státním bankrotem.To by byla zase panička,to by se akcie zase propadaly.Co takhle Lichenštejnsko,nebo Monako???Kde brát a nekrást???
  bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board