Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo se před G20 brání kritice svých rozpočtových úspor od USA, Sorose a dalších

Německo se před G20 brání kritice svých rozpočtových úspor od USA, Sorose a dalších

24.6.2010 12:42
Autor: ČTK

(ČTK) - Německo se krátce před summitem skupiny zemí G20 ve světovém tisku důrazně postavilo na obranu své ekonomické politiky a plánů rozpočtových úspor před kritikou americké vlády, některých ekonomů a investorů. Ministr financí Wolfgang Schäuble odmítl názory, podle nichž německé plány na ozdravení veřejných financí zadusí globální ekonomické oživení, a kancléřka Angela Merkelová dala najevo, že nehodlá vyslyšet výzvy k omezení exportního charakteru německé ekonomiky.

Americký prezident Barack Obama chce na summitu zemí G20 v Torontu přemluvit velké evropské země, aby v zájmu oživení globální ekonomiky z těžké recese odložily plány úsporných opatření a zaměřily se dál na podporu ekonomického růstu. Jeho ministr financí Timothy Geithner a šéf Rady ekonomických poradců Lawrence Summers dnes v listu The Wall Street Journal sice uznali nutnost ozdravení rozpočtů, "nikoli však za cenu ohrožení růstu v krátkodobém horizontu".

Schäuble v článku, který vyšel v listech Financial Times a Handelsblatt, zdůraznil, že německá strategie ústupu od expanzivní a podpůrné rozpočtové politiky je promyšlená a položí základy budoucího růstu. K výtkám, podle nichž Německo svými úsporami maří oživení, ministr řekl, že jim nerozumí, protože Berlín od finanční krize v roce 2008 udělal ke stabilizaci ekonomiky a finančního systému velmi hodně.

Německá vláda na počátku měsíc oznámila plán snížit od příštího roku do čtyř let rozpočtový deficit o 80 miliard eur (dva biliony Kč). Podobné plány představily i další evropské země, jejichž dluhy a deficity se za finanční krize a ekonomické recese prudce zvýšily, což vedlo v zimě a na jaře k dluhové krizi a otřesům na finančních trzích.

"Německá vláda ví, že má odpovědnost za podporu růstu v Evropě i ve světě. Uplatníme ji nikoli dalším vršením veřejných dluhů, ale naplňováním naší tradiční role jakožto kotvy stability," napsal Schäuble. Nepřímo také kritizoval Obamovu vládu, jejíž ekonomická politika se jednostranně upnula na deficitní stimulaci ekonomiky za cenu obrovského růstu dluhu a chce v ní dále pokračovat. "Úvěry financovaná stimulace poptávky se nemůže stát trvale návykovým nástrojem," uvedl.

Schäuble vystoupil den poté, co se do německé vlády ostře opřel známý finančník George Soros (jeho vyjádření zde). Ten ve vystoupení v Německu prohlásil, že Berlín svou politikou rozpočtových úspor poškozuje společný evropský projekt, což může vést až k pádu eura. Němci podle něj ignorují poučení velké krize 30. let a táhnou Evropu do deflace a dlouhé stagnace, což může vyústit v sociální nepokoje, xenofobii a ohrožení demokracie.

Záměry omezovat rozpočtové výdaje systematicky kritizuje i nositel Nobelovy ceny za ekonomii a sloupkař listu New York Times Paul Krugman, který za údajně přílišné podléhání protideficitním náladám kritizuje dokonce i Obamovu vládu. Podle něj teď není čas zabývat se rozpočtovými deficity, protože je ohroženo oživení a hrozí nová recese, napsal nyní Krugman pro Handelsblatt.

Podle analytiků však hlavní evropské země žádné až tak razantní škrty a restrikce zatím nechystají - Německo například bude vést expanzivní fiskální politiku ještě letos a příští rok bude utažení opasků jen velmi mírné. Rozpočtové šoky se uskuteční jen na periférii eurozóny, která je silně ohrožena dluhovou krizí a platební neschopností, tedy v zemích jako Řecko, Španělsko, Portugalsko a Irsko, které se na ekonomice eurozóny podílejí jen 15 procenty.

"Evropa v podstatě vyjadřuje příslib uvést veřejné finance zpět do udržitelného stavu, a to není nic dramatického. Myslím si, že to je správný krok," řekl listu Financial Times Erik Nielsen, evropský ekonom banky Goldman Sachs. Dopad úspor na růst bude přitom podle ekonomů kompenzován výrazným letošním poklesem eura.

Merkelová v rozhovoru pro list The Wall Street Journal odmítla názor, podle něhož Německo podobně jako Čína spoléhá na to, že mu jeho vývozy budou financovat neudržitelné výdaje v ostatních zemích světa. USA nutí Německo, aby namísto vývozu podporovalo v zájmu globálně vyváženého růstu spíše domácí poptávku, a stejné přání vyslovila nedávno i Francie. Na Německo by se v tomto ohledu mohl na G20 soustředit tlak, protože Čína tento týden vyšla vstříc USA a přijala kroky k uvolněni kurzu měny.

"Německé úspěchy v exportu odrážejí vysokou konkurenceschopnost a inovační sílu našich firem," uvedla Merkelová. "Uměle snižovat německou konkurenceschopnost by neprospělo nikomu," dodala. Kancléřka také odmítla Obamovy výzvy odložit rozpočtové úspory, a řekla, že Berlín už nebude pokračovat v politice krátkodobé podpory ekonomického růstu.

Postoj Německa podpořili nejvyšší představitelé Evropské komise a Evropské centrální banky. Prezident EU Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso v dopise lídrům G20 uvedli, že globální oživení postupuje lépe, než se čekalo, a největší světové ekonomiky by se měly shodnout na tom, aby "konsolidace rozpočtů začala nejpozději v roce 2011".

Šéf ECB Jean-Claude Trichet dnes v italském lisu La Repubblica prohlásil, že rozpočtové restrikce nezavlečou eurozónu do stagnace, a vyzval vlády k nezbytným rozpočtovým a strukturální, reformám. "Jsem pevně přesvědčen, že za současných okolností bude politika, která inspiruje důvěru, ekonomické oživení podporovat, nikoli narušovat, protože důvěra je dnes klíčovým faktorem," řekl Trichet a za příklad dal právě Německo.


Váš názor
  •  
    24.6.2010 17:38

    No co dodat? Evropa dává jasně najevo, že ví, komu patří budoucnost a komu patřila minulost. Ve stejné chvíli, kdy FED přiznává, že to s oživením vypadá bledě, tak Baroso posílá směrem do USA zprávu, že Východ roste skvěle a že se rozpočty zkonsolidují. No a ve stejné chvíli to nemůže Soros už vydržet a vyhrožuje osvědčeným plánem narušení pořádků v Evropě a "varuje" před nacionalismem. On dobře ví, kdo podpořil v Evropě Nacismus, aby zastavil stalinovu popularitu. No a Trichet na jeho výhružky nějak neslyší. EUROPA GO EAST!
    ignác
Aktuální komentáře
17.10.2017
9:35Jen těsně naplněná předpověď: Sociální demokraté druzí v rakouských volbách
9:13Rozbřesk: Propad registrací aut v EU a nová post-exitová maxima koruny
9:04Pozornost trhů si v úterý vezmou výsledky Goldman Sachs, makrodata z Evropy i USA a stále Španělsko  
6:37Nejmocnější muž na světě strčí do kapsy i Trumpa. A oba mohou být světu nebezpeční
16.10.2017
22:01Poklidné pondělí na amerických burzách
18:31Summary: Míří spojení amerického T-Mobilu a Sprintu do finále?
18:21Překonají ekonomické škody finanční krize Velkou depresi?
17:26Pražská burza bez pohybu, klesající Erste vyrovnávala Moneta
16:35Koruna má chuť dál posilovat a situace na trzích jí nahrává
15:32Dieselgate zdražuje drahé kovy, palladium poráží platinu i zlato
14:45New York v říjnu nezaváhal: Průmyslová aktivita nejrychlejší za 8 let
14:02Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pirátů
13:42Týdenní výhled: Kongres čínských komunistů, americké výsledky i sazby a nakonec české volby  
13:41Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o uplatnění práva emitenta na odkup dluhopisu
13:23Globální kapitalistické trhy budou viset na rtech Komunistům
13:08Evropa na začátku týdne mírně roste, v čele komoditní tituly (+1,6 %)
12:04Krúpova Arca Capital koupila podíl v EMH, která chce těžit lithium na Cínovci
11:22Svět má první elektrárnu se zápornými emisemi oxidu uhličitého
11:17Puigdemon stále mlží, Katalánci mají do čtvrtka na rozmyšlenou
10:58Zahraniční investoři dále skupují české dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - CPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m