Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Trh s dluhopisy je nafukující se bublina; vlády „lžou“ o inflaci

Rogers: Trh s dluhopisy je nafukující se bublina; vlády „lžou“ o inflaci

01.07.2010 12:43

Dluhopisové trhy jsou bublinou před prasknutím. Je to důsledek záplavy hotovosti, kterou centrální banky dodaly na trhy ve snaze dostat se z krize, problémy světové ekonomiky jsou tím ale ještě horší, prohlásil investor Jim Rogers.

Návratnost z dluhopisových investic od začátku roku převýšila zisk z akcií nejvyšší měrou za posledních devět let. V pokračujících obavách z narušení ekonomického růstu klesl akciový index MSCI World Index v první polovině roku o 9,5 procenta, zatímco dluhopisy si připsaly 4,2 %, vyplývá z indexu BoA/Merrill Lynch Global Broad Market Index. Obrátila se tak situace z prvního pololetí loňského roku, kdy návratnost akciových trhů převýšila obligace o více než pět procentních bodů.

Rogers podle svých slov nerozumí optimismu po výsledcích včerejšího tendru ECB, kdy si evropské banky půjčily méně peněz, než se čekalo. Investoři zprávu přijali jako znamení větší stability evropského bankovního systému. „Já sám nic takového nevidím,“ reaguje investor s tím, že nechápe, proč trh považuje dluhopisy za bezpečné útočiště. „Na dluhopisech nemám dlouhé ani krátké pozice, je to bublina, která dále roste a přeroste v pohromu,“ řekl Rogers, který prý v dohledné době plánuje obligace shortovat.

Zatímco podle některých ekonomů potřebuje ekonomika další množství peněžních injekcí, Rogers oponuje, že takové stimulace vždy pomůžou jen určitým skupinám a vymstí se ostatním. Investor mimo jiné v rozhovoru pro CNBC zkritizoval americkou a britskou vládu, které podle něj „lžou“ o inflaci, zatímco ceny po celém světě rostou. „Každý, kdo nakupuje, ví, že je tu inflace… ceny se zvyšují. Zatímco představitelé USA a Británie lžou, země jako Austrálie, Čína a Norsko, které utáhly měnovou politiku, čelí situaci se vztyčenou hlavou,“ dodal Rogers.

„Víme, že Řecko je na pokraji bankrotu. Víme, že mnoho společností i amerických států lže o svých financích. Vlády nalily do systému obrovské množství peněz… a tyto peníze musely odněkud přijít, dluhy se tedy dále navyšují,“ dodal.

Rogers investuje do dolaru navzdory všeobecnému negativnímu sentimentu ohledně americké měny a nevlastní žádné akcie. „Moje investiční strategie je být „long“ na komoditách a „short“ na akciích.“

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • jo ten byl
    01.07.2010 14:47

    vzdycky na komodity, nerikam, ze v necem nema pravdu, ale snazi se podporit sve investice, to je jasny
    tarat
  •  
    01.07.2010 12:59

    A už je to tady,už nám lžou i vlády,ba co dím,lžou všici i analytici.A co na to říci??Dnes¨lze u sta hromů,sotvy věřit komu.Chceš-li odhad hrubý ,obrať lež na ruby,to je správný obrat,jen tak se lze dobrat v každém daném fochu aspoň pravdy trochu
    bob
Aktuální komentáře
19.02.2026
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled
14:01Rotace na trhu sílí. Volatilita akcií je nejvyšší za třicet let, S&P 500 přesto stagnuje
12:33Wall Street, vláda i kryptofirmy v Mar-a-Lago. Politický význam kryptoměn roste
12:14Blíží se čas, kdy kvantové počítače budou součástí datacenter. Průlom může přijít už v roce 2027
11:29ČEZ, a.s.: Volba místopředsedů dozorčí rady
11:14Lepšímu sentimentu se nečekaně postavil do cesty Fed. Evropa se červená  
10:54Booking výhledem překonává odhady. Zároveň chystá stock-split 25 ku 1  
9:33Účetní zásah u Nissanu stáhl výsledky Renaultu do hluboké ztráty, tržby ale vzrostly o tři procenta
9:10Airbus zvýšil zisk o třetinu, ale výrobu brzdí chybějící motory
8:51Kofole klesly tržby, Nestlé zvažuje prodej podílu ve zmrzlinách a Fed zmiňuje i možnost zvýšení sazeb  
8:51Rozbřesk: Jestřábí zápis z posledního sezení Fedu vylučuje snížení sazeb v březnu
6:03Waymo – bezpečnost robotaxíků a další expanze
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD