Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF zvyšuje odhady růstu pro rok 2010

MMF zvyšuje odhady růstu pro rok 2010

8.7.2010 8:55
Autor: Redakce, Patria Online

Mezinárodní měnový fond ve své nové zprávě o výhledu světové ekonomiky zvýšil svou letošní předpověď globálního růstu. Důvodem je silnější růst v první polovině roku, než bylo očekáváno. Zároveň ale MMF upozornil na to, že bouřlivý vývoj na finančních trzích zvyšuje riziko oživení.

Světová ekonomika by podle nových projekcí měla v roce 2010 růst o 4,6 %, což je nejvyšší tempo od roku 2007; předchozí očekávání hovořila o 4,2% růstu. V roce následujícím by měl dosáhnout 4,3 %, v tomto případě ke změně očekávání nedošlo.

Mezi rozvinutými ekonomikami stojí v čele oživení Kanada a USA, za nimi jsou evropské země, které podle MMF potřebují podniknout kroky ke zvýšení důvěry v jejich bankovní systém. Rychlejší růst Brazílie, Číny a Indie pomáhá uchránit globální oživení v době krize v oblasti vládního dluhu v Evropě.

Zatímco je „jen málo důkazů o tom, že se problémy finančního sektoru přelévají do zbytku ekonomiky“, některé země čelí „vysokým úrovním veřejného dluhu, nezaměstnanosti a v některých případech sníženému objemu nových úvěrů. Nedávné turbulence na finančních trzích, které odrážejí snížení důvěry v udržitelnost fiskální situace, v politiky, jakým vlády na problémy reagují, a v růst, podle MMF „vrhají stín na výhled do budoucna“.

MMF vyzval vlády, aby se zavázaly k tomu, že přijmou důvěryhodné plány na snížení deficitů ve středně dlouhém období; tyto plány by měly obsahovat i závazné víceleté cíle. Fiskální utahování ale v rozvinutých ekonomikách nemusí začít dříve než v roce 2011, tvrdí MMF.

Podle nových projekcí ekonomika USA tento rok poroste o 3,3 % namísto v dubnu očekávaných 3,1 %; růst v příštím roce by měl dosáhnout 2,9 %. Japonský HDP by měl růst o 2,4 % namísto 1,9 %. Příští rok by to mělo být 1,8 %. U evropských ekonomik zůstala očekávání pro rok 2010 nezměněna na 1 %, odhad růstu pro příští rok byl snížen o 0,2 procentního bodu na 1,3 %.

Monetární politika může podle MMF „zůstat pro dohlednou budoucnost vysoce akomodační“, protože inflace by měla zůstat utlumena. Monetární politiky by tak měly pomoci utlumit vliv fiskální konsolidace na růst. V případě potřeby dalšího uvolnění politiky také bude muset dojít k opětovnému nárůstu velikosti rozvah centrálních bank.

Odhad růstu rozvíjejících se ekonomik byl zvýšen z 6,3 % na 6,8 %. Čína by měla dosáhnout 10,5% růstu, Indie 9,4% a Brazílie 7,1% růstu.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data