Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,3 % meziměsíčně a 1,9 % meziročně

ČSÚ: Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,3 % meziměsíčně a 1,9 % meziročně

9.8.2010 9:06
Autor: 

Celková hladina spotřebitelských cen vzrostla v červenci proti červnu o 0,3 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v červenci na 1,9 % (z 1,2 % v červnu), což je nejvyšší hodnota od března 2009.

Na meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,3 % působilo především podobně jako v minulých letech zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami, které letos činilo 12,9 %. V bydlení se zvýšily ceny zemního plynu o 4,2 %. Růst cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák ovlivnilo zvýšení cen piva o 3,5 % a tabákových výrobků o 0,5 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly zejména ceny ovoce o 2,7 %, sýrů o 2,0 %, mléka o 3,2 %, másla o 4,9 %, jogurtů o 3,7 %. Ke zvýšení cen v oddíle zdraví došlo především ukončením plateb regulačních poplatků krajskými úřady.

Na snižování cenové hladiny měl vliv zejména pokles cen oděvů o 3,6 % a obuvi o 2,9 %. Z potravin se snížily především ceny brambor o 24,8 %, vajec a vaječných výrobků o 8,7 %, chleba o 3,1 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 0,7 %.

Meziročně v červenci 2010 vzrostly spotřebitelské ceny o 1,9 %, což je o 0,7 procentního bodu více než v červnu a nejvíce od března 2009. Zrychlení meziročního růstu cen nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny zeleniny vč. brambor o 30,9 % (z 18,6 % v červnu), ovoce o 8,6 % (v červnu o 0,0 %), olejů a tuků o 4,6 % (z 2,2 % v červnu) a mléka, sýrů a vajec o 4,6 % (z 1,4 % v červnu). V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny alkoholických nápojů o 6,0 %, což bylo ovlivněno zejména zvýšením cen piva o 7,5 % (ze 4,0 % v červnu). Ceny tabákových výrobků byly vyšší o 5,1 %.

V bydlení nastal obrat ve vývoji cen zemního plynu, které z poklesu o 6,5 % v červnu byly v červenci meziročně vyšší o 3,9 %. Čisté nájemné vzrostlo o 8,9 %, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 16,8 % a tržní kleslo o 0,3 %.

Na snižování cenové hladiny působil především pokles cen oděvů o 3,6 % a obuvi o 0,9 %. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 12,4 % a ceny telefonických a telefaxových služeb o 1,3 %. V oddíle rekreace a kultura byly nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 8,9 %. V bydlení klesly ceny elektřiny o 2,7 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 % a ceny služeb o 2,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 102,1 %.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data