Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MD zastaví 12 silničních staveb, u dalších tří přeruší přípravu

MD zastaví 12 silničních staveb, u dalších tří přeruší přípravu

13.08.2010 15:43
Autor: ČTK

(ČTK) - Ministerstvo dopravy zastaví 12 rozestavěných silničních staveb, u dalších tří projektů přeruší přípravu. Ze zastavených staveb jsou čtyři ve vysokém stupni rozestavěnosti, jde o tři silnice první třídy v Moravskoslezském kraji a jednu silnice stejné kategorie u České Lípy. Vyplývá to z dnešní prezentace ministerstva dopravy.

Právě čtyři jmenované silnice prvních tříd skutečně "opustí bagry", řekl dnes v Liberci ministr dopravy Vít Bárta. Dalších osm staveb včetně pěti rychlostních silnic je podle MD v minimálním stupni rozestavěnosti. Na seznamu je například R35 u Hradce Králové a R7 u Postoloprt. Naopak dálnice ministr z "černého" seznamu zcela vynechal, pouze u staveb D8 do Ústí nad Labem a D47 u Bohumína se prodlouží termíny.

V případě D8 je ale uvolnění peněz podmíněné vyřešením právních sporů ohledně trasy dálnice, jejíž část stále nemá stavební povolení. Bez odkladů se dostaví křižovatka u Lovosic a jeden úsek dálnice k obci Bílinka, jejichž absence způsobuje největší dopravní komplikace. "Kolegové pracují na legislativních úpravách, které by měly zamezit podobným průtahům. Financování zbytku dálnice bude takové, aby byla mezi oběma věcmi harmonie," řekl Bárta.

Ministerstvo nakonec zvolilo spíše umírněnou variantu, na původním seznamu staveb, kterých by se mohla odstávka dotknout, bylo 51 silnic. Zastavení staveb zdůvodňuje úřad nedostatkem peněz. Státní fond dopravní infrastruktury jen letos prý eviduje propad rozpočtu oproti plánům ve výši 3,6 miliardy korun, na příští rok se má rozpočet fondu snížit o 35 procent na 33 miliard korun z národních zdrojů.

Bárta přiznal, že dostavba dálniční sítě bude vykoupena úsporami na opravách silnic i v chodu všech tři organizací, které se o výstavbu silnic a železnic starají. Ředitelství silnic a dálnic, Správa železniční dopravní cesty a Státní fond dopravní infrastruktury mají za úkol příští rok ušetřit 3,8 miliardy na svém provozu. "Škrtali jsme tvrdě, například na smlouvách s poradenskými společnostmi," řekl Bárta.

Zhotovitel - cena dle smlouvy (nebo předpokládaná cena) bez DPH
Vysoký stupeň rozestavěnosti I/11 Mokré Lazce - hranice okresů Opava a Ostrava Dopravní stavby Ostrava (ODS), Skanska DS, Firesta - 3,6 mld. Kč
I/67 Skřečoň - Bohumín obchvat Firesta, Silnice.cz - 835 mil. Kč
I/56 Ostrava - Prodloužená Místecká II. stavba Metrostav, Strabag, Bögl a Krýsl, Firesta - 609 mil. Kč
I/9 Sosnová - mimoúrovňová křižovatka Skanska DS, Viamont DSP - 660 mil. Kč
Stavby v počáteční fázi I/49 Malenovice - Otrokovice Strabag, Eurovia CS, Berger Bohemia - 585 mil. Kč
R6 Lubenec - Bošov Eurovia CS, Geosan group, AZ Sanace - 1,6 mld. Kč
R7 Postoloprty - Bitozeves 624 mil. Kč
I/11 Ostrava Prodloužená Rudná Strabag, OHL ŽS, JHP - 2,7 mld. Kč
R49 Hulín - Fryšták Skanska DS - 6 mld.
R1 ul. Na radosti napojení na pražský okruh ?
R35 Hradec Králové - Opatovice ?
I/3 Čerčany mimoúrovňová křižovatka Na Pyšelce ?
Stavby v přípravě nebo před zahájením R4 Skalka - křižovatka II/118 ?
R48 Frýdek Místek - obchvat 3,8 mld. Kč
I/37 Chrudim obchvat úsek Medlešice 1,16 mld. Kč
Stavby, které se se nezastaví ale zpozdí D8 Lovosice - Řehlovice Eurovia CS, Metrostav, SMP CZ, Berger Bohemia - 9,9 mld. Kč
D47 Bohumín - státní hranice ODS, Skanska DS, Alpine, OHL ŽS - 2,7 mld. Kč

Kromě nedostatku peněz tvorbu seznamu podle Bárty ovlivnily i další tři kritéria. MD nechce zastavovat stavby těsně před dokončením, peníze muselo najít také na spolufinancování staveb hrazených z fondů EU, dostaví se rovněž silnice, které řeší nejhorší problémy v centrech obcí a měst.

Silniční stavbaři tak dopadli lépe než železniční kolegové. Bárta již v pondělí zastavil všechny železniční stavby. Zastaví se nakonec jen dostavba čtyř silnic I. třídy - jižní příjezd do České Lípy, jeden úsek silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou a dva přivaděče k dálnici D47 - silnice I/56 a I/67. Náklady na jejich konzervaci Bárta ani na přímý dotaz odhadnout nedokázal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách