Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v červenci rostly u kovů či potravin, klesly u chemie, dopravních prostředků

ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v červenci rostly u kovů či potravin, klesly u chemie, dopravních prostředků

16.8.2010 9:10
Autor: 

Ceny průmyslových výrobců se dle dnešních dat ČSÚ v červenci meziměsíčně celkově nezměnily (v červnu se zvýšily o 0,5 %), přičemž nejvýznamněji stouply ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,4 % a potravinářských výrobků o 0,7 % a naopak nejvíce se snížily ceny chemických látek a výrobků o 3,1 % a dopravních prostředků o 1,0 %. Ceny stavebních prací se dle odhadů nezměnily, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 0,2 %. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o 0,8 % v důsledku poklesu cen za reklamní služby a průzkum trhu o 6,2 %. Dále klesly ceny v peněžnictví o 1,6 % a za telekomunikační služby o 0,8 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby v úhrnu klesly o 0,2 %. Ceny zemědělských výrobců vzrostly v úhrnu o 0,5 %.

Meziročně v červenci ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 2,3 % (v červnu o 2,0 %). Nejvíce vzrostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 33,3 %, nerostných surovin o 9,1 % a obecných kovů a kovodělných výrobků o 8,4 %. Nejvýznamněji se snížily ceny potravinářských výrobků o 2,2 %, z toho nejvíce ceny mlýnských a škrobárenských výrobků o 12,3 %. Ceny dopravních prostředků klesly o 3,0 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií o 7,5 %, nejvíce klesly ceny zboží krátkodobé spotřeby o 2,2 %. Ceny stavebních prací dle odhadů byly nižší o 0,2 % (stejně jako v červnu). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 2,2 % (v červnu o 2,0 %). Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly nižší o 1,2 % (v červnu o 1,5 %). Klesly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 4,0 %, za služby v oblasti nemovitostí o 1,7 % a za telekomunikační služby o 3,0 %. Vyšší byly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 9,6 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby klesly o 0,8 %. Ceny zemědělských výrobců byly nižší o 0,6 % (v červnu o 2,7 %).

V zemích Evropské unie (EU 27) podle předběžných údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně stouply o 0,2 % (v květnu o 0,3 %). Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 1,9 %), v Řecku a Maďarsku (shodně o 0,9 %). Na Slovensku vzrostly ceny o 0,7 % a v Německu o 0,6 %. Ceny se snížily pouze v Irsku (o 1,1 %), v Dánsku (o 0,6 %), ve Spojeném království (o 0,5 %) a na Maltě a v Portugalsku (shodně o 0,1 %). Meziročně ceny v EU 27 v červnu stouply o 3,5 % (v květnu o 3,8 %). Ceny se nejvíce zvýšily na Maltě (o 16,9 %), v Maďarsku (o 9,1 %), ve Finsku (o 6,5 %) a v Řecku (o 6,1 %). V Německu ceny vzrostly o 1,5 %. Pokles cen byl zaznamenán pouze na Slovensku (o 1,9 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data