Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR - Fitch u příležitosti emise eurobondu potvrzuje rating i pozitivní vyhlídky do budoucna

ČR - Fitch u příležitosti emise eurobondu potvrzuje rating i pozitivní vyhlídky do budoucna

7.9.2010 15:43

První emise 10letého dluhopisu denominovaného v eurech pro Českou republiku po více než roce včera vynesla 2 miliardy eur (poptávka dosáhla 5,3 mld. eur) a dnes si získala stejný rating od agentury Fitch, jakému se těší dlouhodobé závazky ČR, tedy na stupni „A+“. Americká ratingová agentura v doprovodné zprávě mírně vylepšila výhled snižování vládního zadlužování vůči hrubému domácímu produktu, ale naopak snížila odhad letošního ekonomického růstu.

"Schopnost českého státu dostát svým úvěrovým závazkům je podporována odolností makroekonomického prostředí a flexibilitou hospodářské politiky, které je navíc oporou přesvědčivá monetární politika, statný bankovní systém, silná bilance zahraničního obchodu a mírná úroveň vládního zadlužení,“ řekl k současné pozici České republiky David Heslam, ředitel divize státních ratingů agentury Fitch.

Ratingová agentura Fitch již na začátku června, několik dní po parlamentních volbách, zvýšila výhled hodnocení závazků České republiky ze "stabilní" na "pozitivní" a potvrdila dlouhodobý rating závazků v cizí měně na „A+“ a v domácí měně na „AA-“. Již tehdy přitom zmínila možnost zlepšení českých ratingů do dvou let s ohledem na „silnou pravděpodobnost, že výsledek voleb povede k vytvoření koaliční vlády se silným mandátem k rychlejšímu snižování deficitu rozpočtu, než agentura očekávala.“ V dnešní zprávě již Fitch mluví o možném tlaku na zvyšování ratingů v horizontu 18 – 24 měsíců.

Dnešní vyjádření agentury Fitch přineslo oproti červnu také lepší makroekonomickou prognózu pro blízkou budoucnost České republiky. Po poklesu o 4,1 % v loňském roce by měl HDP letos stoupnout o 1,6 %, zatímco červnová zpráva ještě hovořila o 1,7% růstu. Aktuální prognóza ratingové agentury dále očekává, že se deficit veřejných financí zúží z 5,9 % HDP v roce 2009 na 5,5 % HDP v letošním roce a do roku 2012 poklesne až na 4,1 % HDP (červnová prognóza 4,3 % HDP), a je tak mírně lepší než únorový konvergenční program české vlády, který počítal v roce 2012 se schodkem na úrovni 4,2 % HDP. Tento scénář by podle agentury Fitch vedl k stabilizaci veřejného dluhu České republiky na úrovni 44 % HDP v roce 2012, což by odpovídalo mediánu zadlužení zemí s ratingy „A“ a „AA“ a bylo přitom nižší zadlužení vlád mnohých ostatních evropských ekonomik.

(Zdroj: zpráva Fitch Rating, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data