Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v září mírně klesla

ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v září mírně klesla

24.9.2010 9:11
Autor: Redakce, Patria Online

Důvěra v domácí ekonomiku se v září meziměsíčně mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 1 bod, a to vlivem snížení důvěry podnikatelů i spotřebitelů. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně mírně snížila (o 0,9 bodu), důvěra spotřebitelů se snížila o 1 bod. Ve srovnání s nízkou hodnotou v září 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 13,7 bodu vyšší.

201009_ČSÚ_sport_d

Indikátor důvěry podnikatelů se v září oproti srpnu snížil o 0,9 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně mírně vzrostla ve vybraných službách; v průmyslu, stavebnictví i v obchodě se snížila. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 17,2 bodu vyšší.

V průmyslu se v září hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti srpnu nezměnilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Zásoby se podle mínění respondentů snížily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zpomalení výrobní činnosti při zlepšení zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v srpnu. Celkově se důvěra v průmyslu v září meziměsíčně snížila o 1 bod; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 18 bodů vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v září oproti minulému měsíci snížilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání se srpnem zpomalení stavební činnosti a pokles zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,6 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou výrazně nižší než v srpnu, pro příštích šest měsíců jsou stejná. Celkově se důvěra ve stavebnictví snížila o 7 bodů a je o 7 bodů nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v září ve srovnání se srpnem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v září snížily také. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v srpnu, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 1,3 bodu a v meziročním srovnání je o 11 bodů vyšší než v září 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v září ve srovnání se srpnem mírně snížilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Očekávání poptávky pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v srpnu, pro období příštích šesti měsíců jsou nepatrně nižší. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci mírně zvýšila (o 0,3 bodu) a v meziročním srovnání je o 21 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti srpnu snížil o 1 bod, ve srovnání se zářím 2009 je o 0,2 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v září vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají téměř neměnnou celkovou ekonomickou situaci i svou finanční situaci. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se však v září značně zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se mírně zvýšil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m