Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec daňové výjimky pro ekologické zdroje: ČEZ vítá, ekologové odmítají

Konec daňové výjimky pro ekologické zdroje: ČEZ vítá, ekologové odmítají

24.9.2010 12:36
Autor: ČTK

(ČTK) - Rozhodnutí vlády zrušit fotovoltaickým elektrárnám osvobození od daně z příjmů vzbudilo negativní reakce ekologických organizací. Někteří odborníci jej označili za radikální řešení kvůli tomu, že se má vztahovat i na již fungující zdroje energie. Postoj vlády naopak přivítala společnost ČEZ. Vláda o návrhu zrušit daňové osvobození pro obnovitelné zdroje rozhodla na jednání v noci na čtvrtek.

"Toto osvobození se naposledy vztahuje na zdaňovací období 2010. To znamená, bude se to týkat i těch zdrojů, které jsou nyní připojeny," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh novely zákona ještě bude posuzovat parlament, platit by mohl od 1. ledna.

Osvobození fotovoltaických elektráren od daně z příjmu dosud platí v roce, kdy byla elektrárna poprvé uvedena do provozu, a pak v následujících pěti letech.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Vlčka se zrušení osvobození od daně z příjmů týká všech subjektů, které mají takzvané daňové prázdniny. Novým opatřením se podle Vlčka mají získat prostředky, které umožní snížit dopady rozvoje fotovoltaiky na cenu elektřiny.

Podle Milana Hrnčíře z advokátní kanceláře Ambruz & Dark jde o radikální řešení, neboť původně zveřejněný návrh počítal s tím, že zrušení daňového osvobození by se mělo vztahovat pouze na nově připojené projekty.

"Existující projekty s osvobozením ve svých byznys plánech počítaly a investoři se budou cítit poškozeni, o to více, pokud by navrhovaná změna měla vliv na již sjednané podmínky financování ze strany bank. Zatím žádný z návrhů snažících se omezit fotovoltaiku, neměl retroaktivní charakter," uvedl Hrnčíř.

Fotovoltaická asociace varovala před "jakýmikoliv kroky, které by retroaktivně měnily podmínky úvěrování fotovoltaických projektů". Podle mediálního zástupce asociace Jana Hlaváče více než 75 procent investorů financuje své projekty prostřednictvím bankovních úvěrů. "Jakákoli změna, která by měla vliv na čerpání či splatnost úvěrů, by mohla mít neblahé dopady na český stát. Hrozily by soudní spory s investory či arbitráže," upozornil.

Odborník na energetiku ekologického Hnutí Duha Vojtěch Kotecký považuje za chybu, že se navrhovaná novela týká plošně všech obnovitelných zdrojů. "Dopadne na velké solární elektrárny i na malé zdroje z biomasy," poznamenal. Vláda podle ekologa jen obchází problém, který spočívá hlavně ve výkupních cenách elektřiny.

Postoj vlády naopak přivítala elektrárenská společnost ČEZ. "Považujeme to za správné rozhodnutí," řekla ČTK její mluvčí Eva Nováková. Společnost ČEZ je jedním z největších investorů do fotovoltaických elektráren v Česku, do konce letošního roku plánuje připojit solární zdroje o výkonu zhruba 100 MW.

Vláda chce omezit rozvoj solární energetiky, protože státní podpora obnovitelných zdrojů zdraží ceny elektřiny pro příští rok. Odhady růstu cen se liší, podle šéfa Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta elektřina pro domácnosti může příští rok zdražit zhruba o 12 až 14 procent. Zástupci fotovoltaického průmyslu odhadují zvýšení ceny na pět procent, elektrárenská společnost ČEZ zhruba na 20 procent. Zdražení záleží na tom, kolik zdrojů bude letos ještě připojeno do sítě. Počátkem září činil instalovaný výkon v solárních elektrárnách v Česku přibližně 700 MW, koncem letošního roku dosáhne podle Fiřta zhruba 1400 až 1500 MW.

Vláda nedávno schválila také návrh novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Ta má ukončit podporu pro solární elektrárny postavené na volných plochách. Energetický regulační úřad zároveň plánuje snížit výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů v příštím roce o zhruba polovinu.


Váš názor
  •  
    24.9.2010 13:00

    A jak se budou danit ty prachy od ČEZu, za které byly prodány, již existující elektrárny.
    Homo
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data