Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Prodej pohonných hmot brzdou tržeb v maloobchodě

ČSÚ: Prodej pohonných hmot brzdou tržeb v maloobchodě

7.10.2010 9:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v srpnu snížily meziměsíčně reálně o 0,9 % a meziročně se zvýšily o 1,1 % (po očištění pouze o pracovní dny o 1,0 %). Meziroční růst tržeb bez sezónního očištění o 2,8 % byl ovlivněn zejména prodejem motorových vozidel a nepotravinářského zboží, což jsou sortimenty do určité míry závisející na počtu pracovních dní. Částečný vliv měl i o jeden den vyšší počet pracovních dní letos oproti srpnu 2009. Prodej motorových vozidel přispěl k růstu 3,0 procentního bodu, prodej nepotravinářského zboží 0,9 p.b., naopak negativní vliv - 1,5 p.b. měl prodej pohonných hmot.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) se zvýšily meziměsíčně reálně o 1,0 % a meziročně o 9,0 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 12,9 %, v tom za prodej motorových vozidel o 14,0 % a za opravy o 7,3 %. K růstu tržeb ve stálých cenách přispívá již delší dobu pokles cen motorových vozidel (v srpnu o 8,2 %). Podle údajů SAP bylo letos v srpnu registrováno méně vozidel než tomu bylo před rokem. Rozdíl mezi touto skutečností a růstem tržeb je částečně vysvětlitelný tím, že tržby zahrnují i velkoobchodní prodeje včetně vývozu, které se u některých podniků v srpnu významně zvýšily. Další odlišnost spočívá ve struktuře tržeb (tržby ve stálých cenách zahrnují i případnou změnu struktury prodejů ve prospěch dražších vozidel) a v tom, že první registraci podléhají pouze dovezená ojetá motorová vozidla, nikoli vozidla, která již byla v ČR dříve registrována.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezónně očištěné tržby klesly meziměsíčně reálně o 1,7 % a meziročně o 2,0 %. Sezónně neočištěné tržby se snížily meziročně o 0,7 %, k čemuž přispěl – 2,0 p.b. prodej pohonných hmot (meziroční pokles o 11,6 %), naopak pozitivní vliv měl prodej nepotravinářské zboží (+ 1,2 p.b., růst o 2,5 %) a potravin (+ 0,1 p.b., růst o 0,3 %).

V podrobnějším členění vykázaly růst zejména prodeje přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 16,7 %), textilu a obuvi (o 9,4 %), použitého zboží (o 9,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 8,5 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (o 3,5 %), ve stáncích a na trzích (o 0,8 %) a v nespecializovaných prodejnách (o 0,7 %). Naopak klesly ještě tržby podniků prodávajících specializované potraviny (o 4,6 %), smíšený sortiment mimo prodejny, stánky a trhy (o 4,5 %) a výrobky pro domácnost (o 1,1 %).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 100,5 %. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 12,4 %), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby (o 1,1 %). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 6,0 %) a použitého zboží (o 5,6 %).

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v srpnu 2010 sezónně očištěné tržby v maloobchodě v EU 27 snížily meziměsíčně reálně o 0,3 %, meziročně po očištění o pracovní dny vzrostly o 0,8 %. Nejrychleji rostly tržby v Polsku (o 6,7 %), ve Finsku (o 5,5 %) a Lotyšsku (o 4,6 %), naopak nejvíce se snížily v Litvě (o 6,9 %), ve Španělsku (o 4,6 %) a v Bulharsku (o 4,3 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba