Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra podnikatelů se nezměnila, důvěra spotřebitelů klesla

ČSÚ: Důvěra podnikatelů se nezměnila, důvěra spotřebitelů klesla

25.10.2010 9:13
Autor: Redakce, Patria Online

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu meziměsíčně nepatrně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 0,1 bodu, a to vlivem snížení důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně nezměnila. Důvěra spotřebitelů se snížila o 1,2 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v říjnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 14,5 bodu vyšší.

Graf Sezónně očištěné indikátory důvěry

ČSÚ důvěra 10-10

Indikátor důvěry podnikatelů se v říjnu oproti září nezměnil. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně mírně vzrostla v průmyslu a ve stavebnictví; v obchodě a ve vybraných službách se mírně snížila. Ve srovnání s prvním vzestupem v minulém roce je důvěra podnikatelů o 18 bodů vyšší.

V průmyslu se v říjnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti září snížilo. Hodnocení celkové poptávky se však mírně zvýšilo. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v říjnu mírně zvýšilo také a dosáhlo 82,5 %, zajištění práce zakázkami odhadují respondenti zhruba stejně jako v předchozím čtvrtletí (na 6,6 měsíce). Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (47,2 %), a také nedostatek zaměstnanců. Zásoby se podle respondentů mírně zvýšily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zlepšení výrobní činnosti při kolísání zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v září. Celkově se důvěra v průmyslu v říjnu meziměsíčně zvýšila o 1 bod; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 22,7 bodů vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v říjnu oproti minulému měsíci snížilo, nízké hodnocení celkové poptávky se téměř nezměnilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání se zářím mírné zrychlení stavební činnosti při téměř stejné zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,2 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v září, pro příštích šest měsíců jsou stejná. Celkově se důvěra ve stavebnictví v říjnu zvýšila o 1,5 bodu a je o 5,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v říjnu ve srovnání se zářím téměř nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v říjnu zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou téměř stejná jako v září, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 2 body a v meziročním srovnání je o 10,3 bodu vyšší než v říjnu 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v říjnu ve srovnání se zářím snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se téměř nezměnilo stejně jako její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v září, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci snížila o 1 bod a v meziročním srovnání je o 17 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti září snížil o 1,2 bodu, ve srovnání s říjnem 2009 je o 0,3 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v říjnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zhoršení celkové ekonomické situace a zejména své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se však v říjnu meziměsíčně snížil; oproti velmi vysokým hodnotám loni se snížil výrazně. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se téměř nezměnil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data