Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Maloobchod v září pokračoval v růstu

ČSÚ: Maloobchod v září pokračoval v růstu

8.11.2010 9:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Sezónně očištěné tržby vzrostly v září v maloobchodě včetně motoristického segmentu reálně meziměsíčně o 0,6 % a meziročně o 3,0 %. K meziročnímu růstu tržeb bez sezónního očištění o 3,5 % přispěl zejména prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v září zvýšily reálně meziměsíčně o 0,6 % a meziročně o 3,0 %. Na celkovém meziročním přírůstku tržeb bez sezónního očištění o 3,5 % se nejvíce podílely při stejném počtu pracovních dní letos i loni tržby za prodej a opravy motorových vozidel (+ 2,2 p.b.) a nepotravinářského zboží (+ 1,7 p.b.). Naopak negativně byl vývoj tržeb ovlivněn prodejem pohonných hmot (- 0,6 p.b.)

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 1,3 % a meziročně se zvýšily o 7,9 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 7,8 %, zejména vlivem růstu prodeje motorových vozidel o 7,1 %. Podle údajů Svazu automobilového průmyslu (SAP) se zvýšila registrace nových vozidel o 8,2 %, první registrace ojetých naopak klesla o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že údaj nezahrnuje ojetá vozidla již dříve v ČR registrovaná, lze usoudit, že došlo k poklesu jejich dovozu.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezónně očištěné tržby vzrostly reálně meziměsíčně o 1,4 % a meziročně o 1,1 %. Sezónně neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 1,8 %, v tom za prodej nepotravinářského zboží vzrostly o 4,5 %, za prodej potravin o 0,9 % a za prodej pohonných hmot naopak klesly o 5,1 %.

Nejrychleji rostl prodej ve specializovaných prodejnách s textilem a obuví (o 19,8 %), který také nejvíce přispěl k celkovému růstu (+ 1,1 p.b.). Podle sdělení některých prodejců začali spotřebitelé letos o něco dříve nakupovat zimní oblečení včetně sportovního. Výrazně se zvýšil i prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 13,0 %), dále výrobků pro kulturu a rekreaci (o 7,7 %) a počítačových a komunikačních zařízení (o 6,2 %). Ve smíšených prodejnách s převahou potravin vzrostly tržby sice jen o 1,5 %, nicméně díky velkému podílu těchto prodejen na celkových maloobchodních tržbách představoval jejich příspěvek k celkového růstu + 0,5 p.b. Kromě již zmiňovaného prodeje pohonných hmot klesly také tržby za prodej použitého zboží (o 7,1 %), potravin ve specializovaných prodejnách (o 5,1 %) a v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 4,9 %).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 100,6 %. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 12,9 %), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby (o 0,6 %). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 5,9 %) a použitého zboží (o 5,5 %).

(Zdroj: ČSÚ)


Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů