Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Dolarový“ milionář

„Dolarový“ milionář

11.1.2011 12:27
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Velká většina mezinárodních (a některých lokálních médií) přinesla na konci minulého týdne informaci, že duchovní otec a CEO společnosti Apple Inc. si za loňský rok nechal vyplatit mzdu ve výši „pouhého“ jednoho dolaru. Škarohlídi budou sice namítat, že to není tak úplně pravda, protože milý Steve si nechal proplatit 248 000 dolarů v cestovních nákladech, ale to je stejně nejspíše nákladová položka (nejsem účetní, případně mě opravte) a do platu se nezahrnuje. Ale i kdyby, pořád to není žádná velká řacha.

Samozřejmě, Steve Jobs o žebrácké holi nepůjde, i když by to jeho stále stejný model černého roláku, modrých džín a sportovních kecek naznačoval. Podle údajů systému Bloomberg byl totiž k 17. prosinci 2010 vlastníkem 5 546 451 kusů akcií své mateřské firmy v tržní hodnotě 1,78 miliardy amerických dolarů. Pokud předpokládáme, že stejný počet akcií vlastnil také na začátku roku 2010, zbohatl za dvanáct měsíců o téměř 600 milionů dolarů (cena akcií Apple Inc. k 17.12. byla 320,61 USD, ke 4.1.2010 pak 214,01 USD). Aniž by zaplatil jediný cent na dani z příjmu (nejspíše). To není špatný výkon, nemyslíte?

Aby byl tento obrázek kompletní, musíme se však podívat ještě na jednu společnost, kde Steve Jobs drží nezanedbatelný podíl. On sám je totiž největším akcionářem firmy Walt Disney Co. s portfoliem 138 000 007 akcií, které při ceně USD39,45 za kus (k 7.1.2011) znamenají majetek v hodnotě 5,44 miliardy amerických dolarů. A zatímco Apple Inc. žádné dividendy nevyplácí, Walt Disney Co. pošle již 18. ledna tohoto roku na účty svých akcionářů 40c na jednu akcii. Steje Jobs se tak může těšit na 55 milionů dolarů v hotovosti. I po zaplacení daní se s tím nepochybně vyžít dá.

A proč to všechno říkám? Zejména proto, že jsem až dosud příliš nepochopil perverzní zálibu finančních médií v platech vrcholových manažerů. Jistě, jde o čtivé téma, které se v závistí zmítané české kotlině nepochybně snadno uchytí. Problém je v tom, že skutečný byznysmen a manažer své miliony či miliardy navenek příliš neukazuje. Je si totiž primárně vědom faktu, že na prvním místě je růst jeho vlastní firmy a až pak to nové SUV nebo hodinky velké jak podšálek. Až si budete vybírat přístavy pro své volné finanční prostředky, vždy se ptejte, kde mají své peníze jejich správci a manažeři (lhostejno zda jde o akciové investice, podílové fondy nebo tu skvělou obchodní myšlenku vašeho švagra). Pokud ve „své“ firmě, jde o dobré znamení – nejspíše jsou s vámi ochotni sdílet jak to dobré, tak to špatné. Strach o vlastní peníze je totiž neuvěřitelně silná motivace. Pokud vás však vábí jako vosu na bonbón a přitom investují někde jinde, obloukem se jim vyhněte. Bez vyjímky…

P.S. Autor není vlastníkem akcií Apple Inc., je však nadšeným uživatelem jejich produktů.

Hezký týden přeji.


Váš názor
  •  
    13.1.2011 14:40

    Dotaz trochu mimo, proč není Jobs uveden zde? http://finance.yahoo.com/q/mh?s=AAPL+Major+Holders
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university