Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České spořitelně a dalším bankám loni stoupl objem nových hypoték

České spořitelně a dalším bankám loni stoupl objem nových hypoték

1.2.2011 14:20
Autor: ČTK

České spořitelně, největší tuzemské bance podle počtu klientů, loni objem nových hypoték pro občany vzrostl meziročně o osm procent. Poskytla přes 11.000 nových hypotečních úvěrů za 16 miliard korun, informovala dnes banka v tiskové zprávě. Nové obchody loni stouply i dalším hypotečním bankám. Celkově finanční ústavy loni poskytly občanům téměř 51.000 hypoték za 84,8 miliardy korun, což byl nárůst o 15 procent.

Z dalších bank Raiffeisenbank zvýšila loni objem nově poskytnutých hypoték meziročně o 40 procent na 13,95 miliardy korun. UniCredit (1,8 EUR, -0,50%) Bank loni stoupl objem nově poskytnutých hypoték meziročně také o 40 procent, a to na šest miliard korun. GE (20,14 USD, -0,30%) Money Bank podle Hany Miencilové z tiskového oddělení zvýšila objem nově poskytnutých hypoték o devět procent. Přesné číslo banka nesdělila.

Naopak Hypoteční bance, která je jedničkou na tuzemském trhu, loni objem nových hypoték klesl. Poskytla více než 16.000 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 27 miliard korun, v roce 2009 to přitom bylo přes 28 miliard korun.

Banky se shodují, že hypotečnímu trhu pomohl především závěr roku. "Dynamika růstu hypotečního trhu v uplynulém roce je patrná zejména v posledních měsících," uvedla například ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny Veronika Jančová.

Za oživením hypotečního trhu přitom stojí podle manažera hypotečních úvěrů GE Money Bank Michala Tučka zejména nižší ceny nemovitostí a optimističtější nálada veřejnosti, co se týká budoucího ekonomického vývoje. "Podobný vývoj očekáváme i v letošním roce," uvedl.

Podle údajů Fincetrum Hypoindexu rovněž oživení hypotečního trhu nahrávalo snižování úrokových sazeb u hypoték. Podle dnešních Hospodářských novin ale po dvou letech zlevňování hypotečních úvěrů zvýšilo sazby během ledna pět bank. Raiffeisenbank a Komerční banka (4270 CZK, 1,16%) u tříletých fixací zvýšila úrok ze 3,19 na 4,19 procenta a u pětiletých ze 3,95 rovněž na 4,19 procenta. Sazby zvyšovaly i LBBW, UniCredit Bank a naposledy Hypoteční banka, uvedl deník.

Naopak od února se rozhodla úrokové sazby u hypoték snížit Wüstenrot hypoteční banka. U hypoték na bydlení snížila nejvíce sazby s kratší dobou fixace, a to o 0,3 procentního bodu. Hypotéku Wüstenrot tak lze získat již se sazbou 3,69 procenta ročně.


Váš názor
  • Prosinec - 10miliard
    1.2.2011 16:05

    Dle článku hypoindex.cz "Analýza EKOSPOL: v posledním čtvrtletí 2010 poprvé ubylo neprodejných ležáků" se za ČTVRT roku v Praze prodalo 250 bytů dokončených, a 500 bytů zatím ve výstavbě. Odhaduji, že Praha je 1/2 prodejů nových bytů, a v prosinci se udělá 1/2 čtvrtletních prodejů (750*2 / 2). Cena nového bytu tak vychází při prosincovém objemu NOVÝCH hypoték 10miliard na cca 10-15milionů. Možná ale, že mezi poskytnuté hypotéky jsou zahrnuty i koupě starých bytů - např. i refinancování stávající hypotéky ....
    oldold
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba