Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská centrální banka překvapila trhy nevídanou injekcí likvidity, do ekonomiky napumpuje 183 miliard dolarů

Japonská centrální banka překvapila trhy nevídanou injekcí likvidity, do ekonomiky napumpuje 183 miliard dolarů

14.03.2011 11:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Na japonskou přírodní katastrofu nebývalých rozměrů dnes po zkráceném jednání bankovní rady odpověděla japonská centrální banka největší kapitálovou injekci do finančního systému v historii země. Tvůrce japonské měnové politiky dnes nechal sazby na nule, zdvojnásobil kvantitativní uvloňování měnové politiky, ale především poskytl bankovnímu systému nejprve sedm bilionů jenů (asi 183 mld. USD) a později sumu zvýšil na nevídaných 15 bilionů jenů.

To je asi pětkrát více, než se mezi ekonomy čekalo a mnohem více než obvyklá suma jeden až dva biliony jenů. Injekce peněz do finančního systému má podle odborníků zabránit růstu krátkodobých úrokových sazeb a zmírňuje paniku na finančních trzích. Tam dnes v obavách z dopadů zemětřesení na již tak silně zadlužené státní finance rostly dlouhodobé úroky představované výnosy vládních dluhopisů. Japonský akciový trh se v obavách z dlouhodobějších dopadů katastrofy na ekonomiku propadl celkově o 7,5 procenta, měřeno širším indexem Topix. Nikkei 225 klesl dnes o 6,2 procenta.

Bank of Japan (BOJ) kromě ponechání nulových sazeb oznámila další uvolňování měnové politiky nekonvenčním způsobem. Svůj program nákupů aktiv posílí o pět bilionů jenů na 10 bilionů jenů. Cílem kroku je zabránit prohlubování rizikové averze u investorů a bank, jejichž peníze budou nyní zapotřebí k obnově poškozené země, uvedla banka.

"Škody ze zemětřesení mají velký geografický rozsah, takže produkce prozatím zřejmě klesne. Existují rovněž obavy ze zhoršení nálady u firem a domácností," zdůvodnila BOJ své rozhodnutí.

“Katastrofa sníží hrubý domácí produkt země v krátkodobém časovém horizontu a BOE chce neutralizovat deflační tlaky skrze injekce likvidity, vysvětil motivaci kroků BOJ Tomo Kinoshita, ekonom japonské bankovní skupiny Nomura.

Velké znepokojení vyvolává dopad zemětřesení na zadlužení Japonska. "Načasování této katastrofy nemohlo být horší," uvedla firma Capital Economics. "Velkou část nákladů na rekonstrukci budou pravděpodobně muset uhradit místní úřady a v konečném výsledku centrální vláda, která má již nyní potíže dostat veřejný dluh pod kontrolu," dodal.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
  • A to se ani nezeptali hlavního klimatologa?
    14.03.2011 14:01

    Kam ten svět spěje...
    zdeněk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data