Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová odmítla restrukturalizaci řeckého dluhu před rokem 2013

Merkelová odmítla restrukturalizaci řeckého dluhu před rokem 2013

17.05.2011 8:20
Autor: ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová včera odmítla možnost restrukturalizace dluhu Řecka nebo jiné členské země eurozóny před polovinou roku 2013, kdy začne fungovat trvalý mechanismus řešení dluhových krizí. Takováto restrukturalizace by "neuvěřitelně" poškodila věrohodnost celé měnové unie, řekla Merkelová ve vystoupení před studenty v Berlíně.

"Vyvolalo by neuvěřitelné pochyby o naší věrohodnosti, kdybychom změnili pravidla uprostřed prvního úvěrového programu," řekla. Upřesnila, že před nastartováním Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) za dva roky nesmí být soukromí investoři vtaženi do restrukturalizace, kdy by si dlužníci snížili hodnotu svých závazků odložením splátek, snížením úroků nebo dokonce zkrácením jistiny.

To by podle Merkelové vedlo k rozsáhlému odlivu kapitálu od státních dluhopisů v eurozóně. Věřitelé se podle ní mohou účastnit řešení dlužní zátěže určité země jen na "dobrovolné" bázi.

Rostoucí řecký státní dluh vede stále více k dohadům, že země bude muset už brzy přiznat platební neschopnost a restrukturalizovat svůj dluh, protože je za nynější dluhové zátěže insolventní. Takový vývoj předpokládá naprostá většina investorů a ekonomů dotázaných v minulých dnech agenturou Reuters (více v samostatném článku ZDE). Řecká vláda však možnost restrukturalizace odmítá a Evropská komise s Evropskou centrální banka tvrdí, že Řecko je v zásadě solventní.

Merkelová rovněž odmítla úvahy o tom, že by země jako Řecko mohly vystoupit z eurozóny. Takový krok nemá žádný právní podklad a podle ní by byl proti zájmům všech zemí měnové unie včetně Německa. Dodal, že Řecko nebo Portugalsko mohou snižovat své dluhy pomocí příjmů z privatizace.


Váš názor
  •  
    17.05.2011 9:47

    No nevím jestli tohle je privatizace. Spíš rozprodej státního majetku pod tlakem. Jinak je ale Řecko v zásadě solventní :-))). Tak buď je to blbě přeložený a nebo se někdo v zásadě zbláznil :-))
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university