Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECM soudu doručila návrh prozatímního věřitelského výboru. Výslovný souhlas věřitelů nemá

ECM soudu doručila návrh prozatímního věřitelského výboru. Výslovný souhlas věřitelů nemá

23.5.2011 17:37
Autor: Redakce, Patria.cz

ECM Real Estate Investments (ECM) dnes Městskému soudu v Praze doručila návrh na ustanovení prozatímního věřitelského výboru. Z tuzemských věřitelů do něj firma navrhuje Českou spořitelnu, Volksbank CZ, Raiffeisenbank a dále další dva věřitele ze zahraničí.

Česká spořitelna a Volksbank CZ drží dluhopisy ECM vydané v korunách. Pohledávky držitelů dluhopisů vydaných v eurech ale podle návrhu tvoří přibližně tři čtvrtiny celkové nominální hodnoty pohledávek všech nezajištěných věřitelů za ECM. Proto firma navrhla do věřitelského také společnost Astin Capital Management, která podle návrhu zastupuje majitele eurových dluhopisů. Za čtvrtého člena věřitelského výboru navrhla ECM společnost Maple Leaf Capital, dalšího velkého držitele dluhopisů v eurech.

Raiffeisenbank má podle dokumentu pohledávky vůči ECM zajištěné, přesto by podle developera také tato tuzemská banka měla v prozatímním věřitelském výboru jako jeho pátý člen zasednout. Naopak v návrhu na složení věřitelského výboru chybí společnost Glancus Investments, která už také v rámci insolvenčního řízení přihlásila za ECM svou pohledávku. Glancus současně již minulý týden soudu sdělil, že chce být také členem výboru.

ECM v návrhu přiznává, že nemá od zmiňovaných firem souhlas či mandát, aby je za členy prozatímního věřitelského výboru navrhla. Zároveň ale na základě dosavadní komunikace s věřiteli předpokládá, že s jmenováním nebudou mít problém. Podle vlastních údajů ECM měla firma na konci března celkové dlouhodobé závazky ve výši 165,9 milionu eur, tedy asi 4,1 miliardy korun. Většinu z toho tvořily dluhopisy.

Česká spořitelna ještě v pátek ráno jako největší do insolvenčního řízení přihlášený věřitel developerské skupiny ECM Real Estate Investments (ECM) podala soudu na rychlé zřízení prozatímního věřitelského výboru návrh. Chce zejména podrobněji dohlížet na úkony s majetkovou podstatou, zejména prodeje stávajícího majetku ECM. Právě v průběhu pátku 20. Května ale do insolvenčního řízení přibyla pohledávka dosud rekordní, přesahující 3 miliardy korun. Astin Capital Management uvedla, že jí ECM měla vyplatit úroky ve výši 115,953 milionu korun loni 9. října, jistina ve výši 2,955 miliardy korun pak byla splatná ke dni 15. květnu 2011.

ECM v pátek v reakci soudu uvedla, že stejně jako její věřitelé Česká spořitelna a Volksbank považuje za nejvhodnější formu řešení svého úpadku reorganizaci a proto nesouhlasí s návrhem věřitele Glancus Investments na prohlášení konkurzu. "V rámci snahy o urychlené ustanovení prozatímního věřitelského výboru dlužník oslovil své významné věřitele... a v současné době s nimi finalizuje jejich souhlas se jmenováním za členy prozatímního věřitelského výboru," uvedla ECM s tím, že návrh na jmenování věřitelů za členy prozatímního věřitelského výboru doručí soudu do dvou pracovních dní. Glancus navrhující konkurz tedy v prozatímním věřitelském výboru chybí.


Česká spořitelna stála u začátku nynějšího insolvenčního řízení s ECM. Celková výše pohledávek banky vůči developerovi činí přibližně 194 milionů korun. Následně se ke spořitelně připojila Volksbank CZ, která tvrdí, že jí ECM za dluhopisy a úroky dluží celkem 104,8 milionu korun.

Hlavním projektem ECM zůstává v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. Ve stejné lokalitě mají vyrůst také nové kancelářské budovy City Deco a City Element. Podle informací v médiích se ECM snažila v minulých měsících oba tyto projekty prodat skupině CPI miliardáře Radovana Vítka.

(Zdroj: ECM, insolvenční rejstřík, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data