Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ještě o maďarských hypotékách a rakouských bankách

Ještě o maďarských hypotékách a rakouských bankách

14.12.2011 17:35, aktualizováno: 15.12. 9:57
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Když si dva měsíce před pádem Lehman Brothers bývalý maďarský ministr hospodářství, guvernér centrální banky a zástupce v EBRD Peter Akos Bod pořizoval dům, dostal od své banky volbu, ve které, dle vlastních slov, nemohl volit jinak. Hypotéku ve forintech s úrokovou sazbou přes 13 procent, nebo ve švýcarských francích – s úrokem pod 6 procenty. Rozhodl se pro franky. „To rozhodnutí bylo racionální. Vsadil jsem si jej do svého modelu,“ uvedl o své volbě roku 2008.

O tři roky později patří i ta Bodova do řádově milionu domácností, které s hypotékami v CHF bojují s dluhem v rozsahu 4,9 bilionu forintů (cca 17 miliard eur) po propadu kurzu HUF k CHF o více jak 40 procent a přiměla vládu premiéra Viktora Orbána k zásadnímu, kontroverznímu, hněv a ztráty bank vyvolávajícímu rozhodnutí – umožnit dlužníkům tyto hypotéky splatit s diskontem cca 25 % k tržnímu měnovému kurzu.

Krok znamená ztrátu pro rakouské banky Erste Group a RBI v rozsahu zhruba 900 milionů eur, počítá ve své analýze Barclays. Banky přistoupily na akceptaci ztrát v rozsahu až 1,7 miliardy eur výměnou za slib, že vláda Orbána proti bankám nepodnikne další negativní kroky. V opačném případě hrozí až odchodem ze země.

Capital Economics hodnotí situaci jako střet na ostří nože. „Finanční krize v západní Evropě zvyšuje riziko, že mateřské banky, na kterých jsou maďarské dcery závislé krátkodobými úvěrovými linkami, zhodnotí Maďarsko s konečnou platností jako příliš rizikové, s dopady zničujícími, a zavřou krám. Zahraniční matky má šest největších bank v Maďarsku, jen ta největší – OTP Bank – je v domácích rukou. O tom, že přituhuje, hovoří čerstvé kroky Erste a RBI. Erste na sklonku týdne uvedla, že v Maďarsku zruší 43 poboček a 400 až 450 pracovních míst. Návrat k zisku v zemi očekává v roce 2014. RBI v Maďarsku do týdne uzavře 10 ze 141 poboček, do konce roku odejde 200 lidí včetně části vedení a propouštět banka bude i v roce 2012, cituje zdroje z banky server Origo. Maďarská vláda odpovídá – za roky v zemi jste si na zisku odnesli dost, vaše kroky podkopávají dosažení vzájemné dohody.

Bod využil vládního plánu a splatil svou hypotéku v minulém týdnu. „Vyvázal jsem se z dluhové pasti. Plán je jednoduché vysvětlit z politického pohledu – levný pro vládu, drahý pro banky, dobrý pro voliče,“ uvádí bývalý ministr hospodářství země.

Také domácnosti v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku si nabraly úvěry v cizích měnách. Maďarsko je ale laboratorní případ. Průměr regionu převyšuje šestkrát. V Polsku, kde je přes polovinu hypoték v CHF, je banky nabízely jen „lepším“ klientům a ztlumily poměr ke zlotému úrokovými sazbami. V Maďarsku šly úroky opačným směrem. „Dnes každá splacená hypotéka ve vládním plánu znamená jasnou ztrátu pro banku, celkem zhruba 12 procent kombinovaného kapitálu,“ uvádí Barclays. Banky odpověděly soudními spory s vládou u maďarských i evropských soudů. Erste a RBI uvedly, že omezí úvěry v zemi.

Ve sporu mezi bankami a vládou je ale třeba upozornit, kde celý boom FX hypoték začal. Je to rok 2003, kdy maďarská vláda přestala podporovat dotované úvěry v HUF. Zahraniční banky hlad klientů vyplnily, využily přístup mateřských subjektů k EUR a CHF a podtrhly podíl OTP Bank. Jak je to s argumentací vlády o tom, že banky v zemi za 10 let pořádně zbohatly? Ziskovost bankovního sektoru v Maďarsku mezi lety 2003 až 2007 rostla o 20 až 30 procent ročně. Když maďarská vláda začala v roce 2006 omezovat výdaje, Maďaři si nabrali ještě více úvěrů – tentokrát na krytí spotřeby a jištěných nemovitostmi… Dle dat BIS k 30. červnu rakouské banky úvěrují maďarského spotřebitele v rozsahu 42 mld. USD, italské 23 mld. USD, německé 21 mld. USD. Rakousko, a tamní banky, jsou Maďarsku přirozeným historickým partnerem. Dnes ale guvernér tamní centrální banky Nowotny označuje maďarskou legislativu za „brutální“ a „ekonomický nonsense“.

Pod tlakem krize západu a dění v CEE rakouský regulátor nařídil bankám omezit úvěrování v regionu CEE, respektive jej navázat na získávání zdrojů na lokálním trhu. Jinak řečeno, žádné rozsáhlé dotování matkami. Šéf Erste Andreas Treichl po 3Q vyhradil na špatná maďarská aktiva 450 milionů eur (701 mil. eur za devět měsíců roku), kroky vlády v Maďarsku označil za iracionální populistická opatření a vyslovil očekávání o dalším úpadku maďarského bankovního sektoru.

Moody‘ s srazila rating Maďarska do junk pásma, u Rakouska označila expozici tamních bank v Maďarsku za hlavní riziko pro rating země. Kvůli možným injekcím do bank v prosinci zahrozila Rakousku snížením „AAA“ ratingu agentura Standard & Poor‘s. Rakousko-uherský spor strhává obě strany barikády.

Maďarská bankovní asociace minulý týden nabídla vládě dohodu: akceptaci ztrát až do objemu 1,7 mld. EUR výměnou za jistotu, že v příštích dvou letech nebude zavedena další na banky negativně dopadající regulace. „Jednání jsou blízko dohodě, detaily zveřejníme během dní,“ uvedl včera šéf asociace Mihaly Patai.

Banky mají v rukou dobrou kartu. FX plán, kritizovaný EU i ECB, bude součástí vyjednávání o zajištění v rozsahu 20 mld. EUR pro Maďarsko od MMF. „Jakákoli další snaha o jednostranný zásah do dluhu u bank je smetena ze stolu. MMF by to sankcionoval. Změny budou muset být výsledkem sledované dohody bank a vlády,“ tvrdí Capital Economics.

Co na to Maďarsko? Finanční dohled Pszaf se inspiroval rakouským krokem a uvedl, že zvýšení kapitálové vybavenosti bank v Maďarsku vidí jako žádoucí cestu ke snížení rizika dalšího snížení ratingu země. „Nesmíme čekat na další snížení ratingu či pomoc MMF. Musíme proaktivně přistupovat k zajištění stability finančního systému, který se přiblížil hranici odolávání rizikům. Návrh na zvýšení Tier 1 ukazatele „určitých bank, které přesáhnou regulatorní limit“ na cca 8 % zamířil ke schválení ministerstvu hospodářství. Vzájemně přátelskou atmosféru v mezidobí zpestřují podezření bank v Maďarsku z kartelové dohody u hypoték či slova šéfa maďarské Erste, že ke ztrátám v Maďarsku přispěly případy zpronevěry. Slova plynou, CDS v tichosti rostou.

(Zdroj: Bloomberg, Pszaf, Erste, ÖANB)Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Zloděj ORBÁN.
    14.12.2011 18:08

    Okradení dělají dohodu se zlodějem, že mu nechají lup, když už nic neukrade. To jsou věci. Jako akcionář Erste žádám ODVOLAT TREICHLA !
    Bubu
Aktuální komentáře
24.5.2017
19:38Jediná firma, která může porazit Amazon?
17:36Ropy je na trhu pořád moc. Byly škrty OPECu k něčemu?
17:22Zeman jmenoval ministrem financí Pilného a děkoval Babišovi
17:12Pražská burza se vymanila ze ztrát. Oporou většina finančních titulů, KB +1,43 %
17:04Koruna si připisuje menší zisky, zatímco hlavní trhy vyčkávají na Fed  
16:41Summary: Čtvrtletní hospodaření Lowe’s Cos nedopadlo dobře
16:16Světový lídr větrníků na moři se definitivně zbavuje ropy a plynu
15:46Shiller: Zůstaňte na trhu. Mohl by stoupnout až o 50 procent
15:40UNIPETROL, a.s. – OZNÁMENÍ PŘEDSTAVENSTVA SPOLEČNOSTI UNIPETROL, A.S. O NÁVRHU AKCIONÁŘE NA VOLBU ČLENA DOZORČÍ RADY
15:39UNIPETROL, a.s.: Oznámení představenstva společnosti Unipetrol, a.s. o návrhu akcionáře na odvolání člena dozorčí rady
14:12Fed zvažuje prudkou změnu ve své politice
13:14Fond anglikánské církve loni rostl o 17 %. Díky hodnotovým strategiím, lesům a poklesu libry
12:07Fiat Chrysler a dieselgate Volkswagenu? Zcela odlišné případy, tvrdí italsko-americká automobilka
11:46Pražská burza, zahraniční akcie, finanční trhy: Diskutujte s analytiky a makléři Patrie 31. května v Českých Budějovicích!
11:45Akcie ČR: Stále sázíme na Unipetrol a O2 (Přehled doporučení Patrie)  
11:15Komodity reagují na snížení ratingu Číny, evropské indexy zatím bez výraznějšího pohybu
10:55Ceny nemovitostí nikdy nerostou donekonečna, varuje Benda z ČNB
10:09Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:01Dolaru se v Americe dařilo, dnes své zisky hájí  
9:55Home Credit B.V.: Konsolidovaná a nekonsolidovaná účetní závěrka společnosti Home Credit B.V. za první čtvrtletí 2017

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30JP - PMI v průmyslu
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC