Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ještě o maďarských hypotékách a rakouských bankách

Ještě o maďarských hypotékách a rakouských bankách

14.12.2011 17:35, aktualizováno: 15.12. 9:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Když si dva měsíce před pádem Lehman Brothers bývalý maďarský ministr hospodářství, guvernér centrální banky a zástupce v EBRD Peter Akos Bod pořizoval dům, dostal od své banky volbu, ve které, dle vlastních slov, nemohl volit jinak. Hypotéku ve forintech s úrokovou sazbou přes 13 procent, nebo ve švýcarských francích – s úrokem pod 6 procenty. Rozhodl se pro franky. „To rozhodnutí bylo racionální. Vsadil jsem si jej do svého modelu,“ uvedl o své volbě roku 2008.

O tři roky později patří i ta Bodova do řádově milionu domácností, které s hypotékami v CHF bojují s dluhem v rozsahu 4,9 bilionu forintů (cca 17 miliard eur) po propadu kurzu HUF k CHF o více jak 40 procent a přiměla vládu premiéra Viktora Orbána k zásadnímu, kontroverznímu, hněv a ztráty bank vyvolávajícímu rozhodnutí – umožnit dlužníkům tyto hypotéky splatit s diskontem cca 25 % k tržnímu měnovému kurzu.

Krok znamená ztrátu pro rakouské banky Erste Group a RBI v rozsahu zhruba 900 milionů eur, počítá ve své analýze Barclays. Banky přistoupily na akceptaci ztrát v rozsahu až 1,7 miliardy eur výměnou za slib, že vláda Orbána proti bankám nepodnikne další negativní kroky. V opačném případě hrozí až odchodem ze země.

Capital Economics hodnotí situaci jako střet na ostří nože. „Finanční krize v západní Evropě zvyšuje riziko, že mateřské banky, na kterých jsou maďarské dcery závislé krátkodobými úvěrovými linkami, zhodnotí Maďarsko s konečnou platností jako příliš rizikové, s dopady zničujícími, a zavřou krám. Zahraniční matky má šest největších bank v Maďarsku, jen ta největší – OTP Bank – je v domácích rukou. O tom, že přituhuje, hovoří čerstvé kroky Erste a RBI. Erste na sklonku týdne uvedla, že v Maďarsku zruší 43 poboček a 400 až 450 pracovních míst. Návrat k zisku v zemi očekává v roce 2014. RBI v Maďarsku do týdne uzavře 10 ze 141 poboček, do konce roku odejde 200 lidí včetně části vedení a propouštět banka bude i v roce 2012, cituje zdroje z banky server Origo. Maďarská vláda odpovídá – za roky v zemi jste si na zisku odnesli dost, vaše kroky podkopávají dosažení vzájemné dohody.

Bod využil vládního plánu a splatil svou hypotéku v minulém týdnu. „Vyvázal jsem se z dluhové pasti. Plán je jednoduché vysvětlit z politického pohledu – levný pro vládu, drahý pro banky, dobrý pro voliče,“ uvádí bývalý ministr hospodářství země.

Také domácnosti v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku si nabraly úvěry v cizích měnách. Maďarsko je ale laboratorní případ. Průměr regionu převyšuje šestkrát. V Polsku, kde je přes polovinu hypoték v CHF, je banky nabízely jen „lepším“ klientům a ztlumily poměr ke zlotému úrokovými sazbami. V Maďarsku šly úroky opačným směrem. „Dnes každá splacená hypotéka ve vládním plánu znamená jasnou ztrátu pro banku, celkem zhruba 12 procent kombinovaného kapitálu,“ uvádí Barclays. Banky odpověděly soudními spory s vládou u maďarských i evropských soudů. Erste a RBI uvedly, že omezí úvěry v zemi.

Ve sporu mezi bankami a vládou je ale třeba upozornit, kde celý boom FX hypoték začal. Je to rok 2003, kdy maďarská vláda přestala podporovat dotované úvěry v HUF. Zahraniční banky hlad klientů vyplnily, využily přístup mateřských subjektů k EUR a CHF a podtrhly podíl OTP Bank. Jak je to s argumentací vlády o tom, že banky v zemi za 10 let pořádně zbohatly? Ziskovost bankovního sektoru v Maďarsku mezi lety 2003 až 2007 rostla o 20 až 30 procent ročně. Když maďarská vláda začala v roce 2006 omezovat výdaje, Maďaři si nabrali ještě více úvěrů – tentokrát na krytí spotřeby a jištěných nemovitostmi… Dle dat BIS k 30. červnu rakouské banky úvěrují maďarského spotřebitele v rozsahu 42 mld. USD, italské 23 mld. USD, německé 21 mld. USD. Rakousko, a tamní banky, jsou Maďarsku přirozeným historickým partnerem. Dnes ale guvernér tamní centrální banky Nowotny označuje maďarskou legislativu za „brutální“ a „ekonomický nonsense“.

Pod tlakem krize západu a dění v CEE rakouský regulátor nařídil bankám omezit úvěrování v regionu CEE, respektive jej navázat na získávání zdrojů na lokálním trhu. Jinak řečeno, žádné rozsáhlé dotování matkami. Šéf Erste Andreas Treichl po 3Q vyhradil na špatná maďarská aktiva 450 milionů eur (701 mil. eur za devět měsíců roku), kroky vlády v Maďarsku označil za iracionální populistická opatření a vyslovil očekávání o dalším úpadku maďarského bankovního sektoru.

Moody‘ s srazila rating Maďarska do junk pásma, u Rakouska označila expozici tamních bank v Maďarsku za hlavní riziko pro rating země. Kvůli možným injekcím do bank v prosinci zahrozila Rakousku snížením „AAA“ ratingu agentura Standard & Poor‘s. Rakousko-uherský spor strhává obě strany barikády.

Maďarská bankovní asociace minulý týden nabídla vládě dohodu: akceptaci ztrát až do objemu 1,7 mld. EUR výměnou za jistotu, že v příštích dvou letech nebude zavedena další na banky negativně dopadající regulace. „Jednání jsou blízko dohodě, detaily zveřejníme během dní,“ uvedl včera šéf asociace Mihaly Patai.

Banky mají v rukou dobrou kartu. FX plán, kritizovaný EU i ECB, bude součástí vyjednávání o zajištění v rozsahu 20 mld. EUR pro Maďarsko od MMF. „Jakákoli další snaha o jednostranný zásah do dluhu u bank je smetena ze stolu. MMF by to sankcionoval. Změny budou muset být výsledkem sledované dohody bank a vlády,“ tvrdí Capital Economics.

Co na to Maďarsko? Finanční dohled Pszaf se inspiroval rakouským krokem a uvedl, že zvýšení kapitálové vybavenosti bank v Maďarsku vidí jako žádoucí cestu ke snížení rizika dalšího snížení ratingu země. „Nesmíme čekat na další snížení ratingu či pomoc MMF. Musíme proaktivně přistupovat k zajištění stability finančního systému, který se přiblížil hranici odolávání rizikům. Návrh na zvýšení Tier 1 ukazatele „určitých bank, které přesáhnou regulatorní limit“ na cca 8 % zamířil ke schválení ministerstvu hospodářství. Vzájemně přátelskou atmosféru v mezidobí zpestřují podezření bank v Maďarsku z kartelové dohody u hypoték či slova šéfa maďarské Erste, že ke ztrátám v Maďarsku přispěly případy zpronevěry. Slova plynou, CDS v tichosti rostou.

(Zdroj: Bloomberg, Pszaf, Erste, ÖANB)Váš názor
 • Zloděj ORBÁN.
  14.12.2011 18:08

  Okradení dělají dohodu se zlodějem, že mu nechají lup, když už nic neukrade. To jsou věci. Jako akcionář Erste žádám ODVOLAT TREICHLA !
  LOLa
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data