Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varšavská burza: Kvantita boří kvalitu

Varšavská burza: Kvantita boří kvalitu

14.02.2012 12:06, aktualizováno: 14.2. 13:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Burza v polské Varšavě platí po několik let za nejagresívnější trh pro nové primární emise akcií. Jenže kvantita přinesla problémy s kvalitou. Že vlna firem, hladových po získání zdrojů na některém z trhů, přináší také problémy, si uvědomuje šéf burzy Ludwik Sobolewski.

V roce 2011 varšavská burza získala 47 procent všech IPO v Evropě, uvádí zpráva IPO Watch Europe připravené konzultantskou PWC. Hlavní trh varšavské burzy přilákal 38 nových emisí, čímž celkové číslo navýšil na 428. Ještě rychleji přibývají nové firmy na start up trh New Connect, který přilákal 172 nových emisí a téměř zdvojnásobil rozsah tohoto segmentu.

Problémem je, že ne zrovna málo emisí, a to i na hlavním trhu, nejsou zrovna společnosti z těch nejkvalitnějších, uvádí ve svém komentáři list FT. Všechna nová IPO na WSE mají dohromady hodnotu 2,2 miliardy eur, což burzu řadí na s odstupem třetí příčku v Evropě. Londýn má méně IPO, celkem 150, ale s hodnotou 14,6 miliardy eur. A například madridská burza přilákala jen devět emisí, ale o celkové hodnotě 6 miliard eur.

To si uvědomuje i šéf polské burzy Sobolewski, který již v minulosti vyjádřil obavy o kvalitu nově uváděných společností a také nedostatečné pokrytí ze strany analytiků, zejména u menších a málo obchodovaných společností. Rostoucí vlna IPO tak budí otázky ohledně požadavků na nově vstupující firmy a bezpečí investorů.

Se společností Avtech Aviation&Engineering, zařazené na burze New Connect, bylo v listopadu přerušeno obchodování poté, co firma přestala dodávat regulatorní informace. Problémy přitom byly patrné od počátky, když v první den obchodování akcie firmy propadly o 44 procent. V rozhovoru pro polský Puls Biznesu šéf burzy Sobolewski slibuje posvícení si na špatnou část trhu a zpřísnění požadavků na reportované údaje jak u emitentů akcií tak i dluhopisů.

„Více pozornosti věnujeme kvalitě vstupujících firem. Je snadné vytvořit situaci, kdy se na trhu dostane velké množství firem, jejich podnikání je ale ne zcela funkční a nejsou schopny získat zájem investorů,“ uvědomuje si Sobolewski. Pro rok 2012 pak slibuje, že bude rokem „úklidu“ a varuje, že burza nepřestane důsledně postupovat i proti společnostem, které jsou na ní listovány dlouhou dobu.

FT ve svém komentáři poznamenává, že nastává období ožívání „přísnějších“ burz v regionu, jako je pražská s ohledem na její alianci s vídeňskou burzou. „Praha má jen 14 emisí na primárním trhu. Nabízí ale slušnou likviditu pro firmy, které na trhu obchodují,“ míní FT v komentáři a zamýšlí se nad tím, aby se Varšavě její honba za finančním centrem regionu nezvrátila v rostoucí nedůvěru investorů a nevrátila v podobě růstu počtu slabě a pochybně obchodovaných firem, které přinesou jen problémy…

(Zdroj: FT, Puls Biznesu, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  01.11.2012 17:33

  jestli jsem něcoletos vydělal,tak to nebylo na pražské ale waršavské burze.
  ,.,
 • Praha v. Warszava
  14.02.2012 12:20

  Pražská burza by se myslím mohla od varšavské i přes výše uvedené leccos přiučit
  Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/20 Q4)
13:00Campbell Soup Co (04/20 Q3)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m