Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko ukazuje cestu: Neomezené volání a SMS pod 500 Kč už u tří operátorů

Polsko ukazuje cestu: Neomezené volání a SMS pod 500 Kč už u tří operátorů

5.4.2012 11:52
Autor: Redakce, Patria Online

Potřebuje český telekomunikační trh více regulace (jak tvrdí ČTÚ), nebo více konkurence? Domácí regulátor by se mohl inspirovat v sousedním Polsku. Nedávno vypuknuvší cenová válka na tamním trhu mobilní komunikace totiž vstoupila do další, dramatické fáze.

Operátor Polkomtel, který v Polsku provozuje síť Plus (přes 14 mil. zákazníků), včera přišel s nabídkou neomezeného volání za fixní tarif. Připojil se tak ke konkurenčním operátorům Play a T-Mobile, kteří podobné nabídky zákazníkům představili před několika dny.

Všechny nové tarify jsou postaveny na modelu Play, který s nabídkou přišel jako první. Za měsíční poplatek 79-89 PLN (470-530 Kč) mohou zákazníci bez omezení volat a posílat zprávy po celém Polsku. Začátkem týdne spustil tarif s neomezeným voláním operátor Orange, spadající pod TPSA (ve vlastnictví France Telecom), i když zatím jen pro klienty z řad podnikatelů.

Protitah Polkomtel bude pravděpodobně zaměřen na zákazníky, kteří mají oproti cílovému segmentu Play a T-Mobile hlouběji do kapsy. Příliš nízko s cenou však jít nemůže, jelikož by to ohrozilo marže.

„Rychlá odpověď zavedených operátorů na nabídku Play je známkou vážného konkurenčního boje mezi hlavními hráči, kteří se bojí o klienty přinášející vysoké příjmy (ukazatel ARPU – průměrný příjem na uživatele). Nabídka neomezeného volání za fixní tarif by podle nás mohla stlačit ARPU v mobilní telefonii, a ve výsledku i marže v segmentu jako takovém. Očekáváme, že se Orange k trojici operátorů připojí a spustí vlastní verzi neomezeného tarifu pro běžné klienty. Jeden z manažerů operátora Play citovaný v tisku tvrdí, že po snížení propojovacích poplatků společnost zváží snížení ceny neomezené nabídky (pod 79 PLN). Pokud by se tak stalo, šlo by o další eskalaci cenové války polských operátorů,“ hodnotí situaci Piotr Owdziej, analytik KBC Securities.


Váš názor
 •  
  5.4.2012 12:27

  Český telek. úřad je třeba rozpustit a vedení pozavírat. za činnost minulých dvaceti let. Pak věřím, že budeme mít volání za 500 Kč taky.
  Homo
 •  
  5.4.2012 12:10

  Pokud všichni klienti začnou platit 500 měsíčně,tak operátoři jen vydělají.500 od každého za měsíc je fajn.
  ?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y