Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BIS: Banky musejí kvůli regulaci najít přes 600 miliard dolarů

BIS: Banky musejí kvůli regulaci najít přes 600 miliard dolarů

13.04.2012 13:13
Autor: ČTK

Největší světové banky by potřebovaly více než 600 miliard dolarů (přes 11 bilionů Kč), pokud by už loni platila přísnější pravidla kapitálové přiměřenosti označovaná jako Basilej III. Zjistil to takzvaný basilejský výbor globálních regulátorů, který působí při Bance pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS). Výbor otestoval 103 bank z celého světa.

Přísnější pravidla kapitálové přiměřenosti Basilej III se začnou zavádět od ledna příštího roku a celý proces zabere několik let. Výbor zjistil, že pokud by pravidla platila už loni, bankám by scházelo asi 486 miliard eur (zhruba 638 miliard USD; 12,1 bilionu Kč). Vycházelo se z toho, že podíl kvalitního základního kapitálu musí činit alespoň sedm procent z celkového objemu aktiv.

Při aplikaci nových pravidel mělo zmíněných 103 testovaných bank ukazatel kapitálové přiměřenosti v průměru 7,1 procenta. To znamená, že by jako celek novým požadavkům vyhovělo. U některých bank by ale ukazatel činil jen 4,5 procenta a požadavek by nesplňovaly ani některé další. Výbor nesdělil, které banky jsou nejproblémovější, lze ale předpokládat, že řada je jich z eurozóny.

Přísnější pravidla kapitálové přiměřenosti Basilej III budou vyžadovat, aby banky držely větší podíl kapitálu jako rezervu na krytí ztrátových či jinak těžko vymahatelných úvěrů. Smyslem je zajistit, aby si banky vytvořily větší záchrannou síť pro případ, že jim budou chybět peníze. Lépe mají být chráněni hlavně daňoví poplatníci, z jejichž peněz už vlády sanovaly řadu bank.

Hodnocení výboru BIS podle agentury Reuters naznačuje, že pravidla Basilej III by mohla zasáhnout finanční ústavy mnohem víc, než odborníci předpokládali. Průměrná hodnota 7,1 procenta, ke které u kapitálové přiměřenosti došel basilejský výbor, je mnohem nižší, než kolik se dosud uvádělo. Dřívější výpočty naznačovaly, že v případě testovaných bank tento ukazatel činil 10,2 procenta.

BIS nicméně uvedla, že její výpočty nejsou srovnatelné s odhady lidí z odvětví. Skutečné dopady by měly být nižší, pokud se vezme v úvahu schopnost bank zavádět nové požadavky, tvorba zisku a změny řízení v rámci jejich podnikatelského modelu.

Největší změny, které nová regulace přinese, spočívají v přísnější definici toho, co lze ještě považovat za kvalitní základní kapitál. A také v tom, jak hodnotit úvěrové riziko protistrany a jak zvyšovat váhu rizika u některých aktiv.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.04.2026
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university