Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Carrefour odchází z Řecka, propad poptávky mu komplikuje plány

Carrefour odchází z Řecka, propad poptávky mu komplikuje plány

15.06.2012 16:54
Autor: ČTK

Největší maloobchodní řetězec v Evropě, francouzská společnost Carrefour (14,45 EUR, 5,59%), se rozhodl odejít z Řecka. Zdůvodňuje to hospodářskými problémy, s nimiž se Řecko potýká a které způsobily citelný propad poptávky. Carrefour tak není schopen efektivně podnikat. Rozhodnutí opustit Řecko padlo těsně před klíčovými volbami, které se budou konat tuto neděli a jejichž výsledkem může být i odchod Řecka z eurozóny. 

Carrefour uvedl, že prodá podíl ve společném podniku, který má v Řecku s tamní společností MarinoPoulos. Ta bude podnikat dál, ale už jen na základě franšízové smlouvy. 

Krok francouzského řetězce přichází v situaci, kdy mají problémy v zadlužených zemích jižního křídla i další firmy. Podle agentury Reuters se to netýká jen Řecka, ale i Portugalska, Irska, Itálie a Španělska. 

Například největší italská energetická společnost Enel (2,47 EUR, 2,49%) dnes avizovala, že prodá svůj podnik v Irsku. Podobně francouzská banka Crédit Agricole (3,26 EUR, 5,53%) ve čtvrtek oznámila, že přebírá přímou kontrolu nad svými pobočkami v Albánii, Bulharsku a Rumunsku. Dosud je vlastnila přes řeckou banku Emporiki, podíly od ní ale koupila. Chce tak minimalizovat dopady případného odchodu Řecka z eurozóny. 

V Řecku působí například i německá společnost Metro (22,68 EUR, 2,28%), která je čtvrtým největším maloobchodním prodejcem na světě. Mluvčí firmy ale řekl, že Metro nemá v úmyslu Řecko opouštět. Britský oděvní řetězec Marks & Spencer (322 GBp, -0,31%) v květnu rovněž uvedl, že v Řecku zůstává, i když tam odepsal ztrátu asi 44,9 milionu liber (zhruba 1,4 miliardy Kč). 

Carrefouru v Řecku v prvním čtvrtletí klesly tržby asi o 16 procent. Odchod z Řecka firmu přijde na 220 milionů eur (asi 5,6 miliardy Kč), a to ve formě odpisů, převážně nepeněžitého rázu. Žádné další informace finanční povahy firma nezveřejnila.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  
11:22WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Blockchain+ podfond: Výroční zpráva 2025
11:20WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Logistics podfond: Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago