Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cisco (+8 %) redukcí nákladů i cen zvýšilo zisk o polovinu, výhledem je na úrovni trhu, dividenda +75 %. Slabinou Evropa

Cisco (+8 %) redukcí nákladů i cen zvýšilo zisk o polovinu, výhledem je na úrovni trhu, dividenda +75 %. Slabinou Evropa

16.8.2012 11:07, aktualizováno: 16.8. 17:44

Aktualizováno

Společnost Cisco Systems, která je největším výrobcem vybavení pro počítačové sítě, představila za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku služné výsledky, které příjemně překvapily. Společnost sice připouští ohrožení svých růstových ambicí dopady slábnoucí globální ekonomiky, na pozadí silných výsledků však přesto zvýšuje dividendu o plných 75 procent. Akcie Cisco Systems reagovaly po výsledcích v after-marketu posílením o 5 procent na 18,22 USD, po otevření Wall Street rostou o více než 8 %.

Příznivě se na výsledcích za 4Q projevilo snížení nákladů v důsledku zrušení části pracovních míst i snížení cen produktů, které přilákalo zákazníky. V neočištěném vyjádření společnost vydělala za čtvrtletí 1,9 miliardy dolarů (resp. 36c), což značí 56procentní nárůst z 1,2 mld. USD (22c) za stejné období před rokem. Zisk očištěný o jednorázové položky dosáhl 47 centů na akcii v porovnání s konsensem 46c a loňským výsledkem 40 centů na akcii. Tržby vzrostly o 4,4 procenta na 11,7 miliardy dolarů, také mírně nad očekáváním 11,6 mld. USD. Společnost cíluje na dlouhodobý roční růst tržeb na úrovni 5 až 7 procent.

V Kalifornii sídlící společnost rozhodla o zvýšení dividendy na 14 centů na akcii, počátkem tohoto čtvrtletí, z 8 centů na akcii. CFO Frank Calderoni včera řekl, že Cisco plánuje nejméně polovinu hotovosti z provozních operací vrátit skrze výplatu dividend a zpětný odkup akcií zpět k akcionářům. Dodal přitom, že takový závazek svědčí o tom, že firma vnímá stabilizaci v odvětví a do budoucna má vysoké sebevědomí. Cisco začalo vyplácet dividendu v dubnu 2011.

Svým výhledem tržeb i zisku společnost splňuje očekávání trhu. V současném čtvrtletí Cisco očekává zisk 45 až 47 centů na akcii (konsensus je 46c), tržby pak podle ní vzrostou o 4 až 6 procent meziročně, respektive na 11,6 až 11,9 mld. USD (konsensus je 11,7 mld. USD).

Firmě se podařilo zvrátit pokles podílu na některých trzích, potýká se však se slabou poptávkou v Evropě, Indii a ze státního sektoru. Objednávky z Evropy, Blízkého východu a Afriky klesly meziročně o 6 procent, zatímco výše tržeb zůstala stabilní na 3,61 mld. USD. „Evropa na tom bude ještě hůře, než dojde ke zlepšení a výdaje federální vlády USA se krátkodobě také nezvýší,“ řekl CEO. Objednávky z amerického trhu vzrostly o 4 procenta a z Asie o 12 procent. Firmě se podařilo snížit čtvrtletní provozní náklady o 3,8 procenta.

Společnost pod vedením CEO Johna Chamberse propustila 7800 lidí, uzavřela některá pracoviště a snížila ceny s cílem získat zpět zákazníky a zvrátit zpomalování v Evropě, kde firma realizuje zhruba pětinu tržeb. „Tempo růst je zatím skromné… firma ale udržuje svou ziskovost stabilní a podniká kroky k návratu zisků zpět k akcionářům,“ uvedl k výsledkům analytik JMP Securities Erik Suppiger.

Cisco je vnímána jako vůdce širšího technologického průmyslu, jehož 80 procent čtvrtletních tržeb zpravidla pochází z nových zakázek. Akcie firmy od začátku roku poklesly zhruba o 4 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
  • zvyseni zisku
    16.8.2012 11:21

    proc pisete o polovinu - je to sice to same jako o 50%, ale zavadejici. Radeji bych dostal pridano 50% nez polovinu :o)). Tak jako tak je to vice nez pozoruhodne v dnesni dobe, kdy jsme oblbovani slovy o krizi a prohlubujici se recesi. Jen to dokazuje, ze ten kdo se zajima a vynasnazi najde i v nepohode ukryt a bezpecne zainvestuje zatimco ten ktery jen slepe nasloucha radam investicnich guru nad vysledkem jen zaplace.
    bearbull
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m