Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový měnový blok je tu, renminbi bude dominantní za 25 let

Nový měnový blok je tu, renminbi bude dominantní za 25 let

30.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína v posledních třech desetiletích dosáhla mimořádného růstu a vyvstává tak otázka, jaký potenciál má používání její měny v globální ekonomice. Tato případná internacionalizace renminbi (RMB) má několik dimenzí. Mezinárodně používaná měna je základem pro finanční a obchodní transakce, zároveň slouží jako uchovatel hodnoty. Eichengreen a někteří další ekonomové se v této souvislosti domnívají, že pokud Čína provede potřebné reformy domácího finančního systému a finančního účtu, RMB může začít plnit roli globálně používané měny.

Ke světové měně se ale váže ještě třetí dimenze. Funguje totiž jako referenční bod pro jiné měny. Taková referenční měna vykazuje velkou míru společného pohybu s kurzy jiných měn. To je buď odrazem toho, že kurz jiných měn je na referenční měnu přímo navázán rozhodnutím dané země, nebo ho příslušným směrem táhne trh. Pohled na asijské měny ukazuje, že v letech 2005 – 2008 šest z deseti těchto měn reagovalo na pohyb kurzu dolaru více než na RMB. Po červenci roku 2010 se ale tento vztah otočil a nyní je sedm měn z deseti více provázáno s RMB (Indonésie, Korea, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Singapur a Thajsko). V tomto smyslu tak můžeme hovořit o tom, že východní Asie je již nyní v podstatě novým měnovým blokem.

Ve zbytku světa stále dominuje dolar, rostoucí vliv RMB je ale i zde patrný. RMB se například začíná pohybovat podobně jako měny Indie, Chile a Jižní Afriky. Za hlavní příčinu můžeme v první řadě považovat obchod. Země s významnými obchodními vazbami na Čínu se přirozeně snaží o stabilizaci kurzu své měny k RMB. K tomu se mohou přidávat společné reálné a finanční šoky. Existují také známky toho, že vyšší provázání měnového kurzu s RMB je odrazem míry konkurence mezi danou zemí a Čínou.

Pozorovaný růst významu RMB se liší od toho, jakým vývojem prošlo Japonsko. Jeho měna se nikdy ani nepřiblížila tomu, aby byla považována za referenční. Tou byl i ve východní Asii vždy dolar. Můžeme se navíc domnívat, že obchodní vazby s Čínou budou nadále posilovat. Vezmeme-li v úvahu nižší růst čínské ekonomiky, RMB by se při současném trendu stalo dominantní referenční měnou asi za 25 let. Jestliže Čína provede nutné reformy, může tento proces významně uspíšit.

Uvedené je výtahem z „The renminbi bloc is here: Asia down, the rest of the world to go?“, autory jsou Arvind Subramanian a Martin Kessler.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • tomu říkám
    31.10.2012 20:28

    pěkný příklad věštění z křišťálové koule
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y