Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Czech Coal dle HN tlačí na ČEZ: Když nám neprodáte Počerady, bude jim scházet naše uhlí (+komentář)

Czech Coal dle HN tlačí na ČEZ: Když nám neprodáte Počerady, bude jim scházet naše uhlí (+komentář)

21.11.2012 8:43, aktualizováno: 21.11. 9:59
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Firma Czech Coal neprodloužila nabídku na koupi uhelné elektrárny Chvaletice od energetické společnosti ČEZ (678,4 CZK, 0,50%). Czech Coal má ale stále zájem o elektrárnu v Počeradech, nabízí 16,5 miliardy korun, píšou Hospodářské noviny (HN). Nabídky na koupi obou elektráren potvrdil Energetický a průmyslový holding (EPH). 

Czech Coal i EPH své nabídky podaly v srpnu, jejich závaznost měla původně vypršet na konci října. ČEZ se ale nedokázal zatím rozhodnout a požádal o prodloužení termínu platnosti nabídky do konce roku. A také o vylepšení ceny.

Czech Coal průtahy odmítal. Firma prý nevěděla, zda ČEZ o prodej skutečně stojí. Prodloužením nabídky na Počerady chce Czech Coal demonstrovat svůj zájem. Cena 16,5 miliardy korun nemusí být definitivní. "Ještě záleží, jestli by se elektrárna prodávala s nebo bez povolenek, ovlivní ji také potřebné výše investic do ekologizace výroby," řekl HN generální ředitel Czech Coal Luboš Pavlas. 

„Nabízená cena za elektrárnu je poněkud vyšší ve srovnání s cenou, o které se dříve spekulovalo. My odhadujeme min. cenu Počerad na asi 15 mld. korun. Na druhou stranu by pro ČEZ bylo rozumné řešení ponechat si Počerady a prodat zastaralé elektrárny. Nicméně ČEZu by zůstal k řešení spor s Czech Coal o budoucí cenu uhlí. Zprávu celkově vnímáme neutrálně,“ uvedl k informacím deníku Tomáš Sýkora, analytik  Patria Direct.

ČEZ se snaží přesvědčit Evropskou komisi o tom, že neomezuje konkurenci. Podle návrhu dohody o urovnání musí prodat jednu z pěti uhelných elektráren o výkonu nejméně 800 megawattů. Společnost ale nevylučuje, že elektráren prodá více, pokud nabídky budou zajímavé. K prodeji nabízí pět elektráren: Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovice.


(Zdroj: ČTK, HN)


Čtěte více:

ČEZ usiluje o prodloužení nabídek na Chvaletice a Počerady
2.11.2012 14:34
Energetická společnost ČEZ usiluje o to, aby uchazeči o uhelné elektrá...
ČEZ: O prodeji Dětmarovic dále jednáme s BXR, EPH a Gascontrol, Česká energie vyřazena (+komentář)
9.11.2012 13:08
Společnost ČEZ obdržela v rámci výběrového řízení na prodej elektrárny...

Váš názor
  • Koho bude zajímat uhlí, pokud ...
    22.11.2012 9:52

    Patria Fórum je plné vysoce vzdělaných analytiků, investorů, traderů atd. Prostě ideální místo kde lze předložit k úvaze následující: Na konci příspěvku je link na video, kde jsou synchronizována 3 videa 3 svědků jedné události. Tato událost byla zatím považována za něco sci-fi, čímž ve skutečnosti nebyla. Objevují se další a další náznaky, že na videu je zachycen test/demonstrace technologie, jejímž autorem je jistý Íránský vědec žijící v Belgii a demonstraci mohla provést jistá země, která je již léta na Západě démonizována a která má technologii již nějaký čas v držení. Čistě hypotetická úvaha: pokud jde o reálnou věc, jaký osud asi čeká akcie Boeingu a EADS ? A co uhlí a ČEZ ? Technologie je údajně nyní v držení více subjektů (státních). Zdůrazňuji: zatím jde o neověřenou čistě hypotetickou záležitost. Link zde: http://www.youtube.com/watch?v=mHSqRKmhQcs
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data