Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodej „použitého“ software. Je legální?

Prodej „použitého“ software. Je legální?

10.12.2012 5:30
Autor: Petra Mirovská, KSB

V poslední době rapidně narůstá prodej „použitého“ software. Pro prodávajícího představuje částečnou návratnost investice do softwarového vybavení, které je pro něj nadále nevyhovující, kupujícímu zase přináší výhodu v podobě výrazně nižší ceny při zachování užitné hodnoty software, neboť ten se opětovnou instalací neopotřebovává. O pojmu „použitý“ lze proto hovořit pouze v uvozovkách. Každopádně spíše než rizika faktická představuje prodej software z druhé ruky rizika právní. Výrobci software se těmto prodejům (zejména v internetových aukcích) totiž snaží bránit všemi právními prostředky.

Prodej hmotného nosiče bez rizika

K prodeji software z druhé ruky dochází zejména při prodeji použitého hardware. Tento prodej nečiní již řadu let žádné obtíže, neboť se opírá o zásadu tzv. vyčerpání autorských práv na šíření, která je zakotvena i v českém autorském zákonu. Jedná se o zásadu, podle které autor počítačového programu, který poprvé prodá jeho rozmnoženinu v hmotné podobě (typicky na CD nosiči), nemůže nad touto konkrétní rozmnoženinou vykonávat kontrolu jejího dalšího rozšiřování. Jinými slovy to znamená, že autor nemůže bránit prvnímu oprávněnému nabyvateli ani jej jinak omezovat v prodeji třetí osobě.

Tato zásada vychází z judikatury Evropského soudního dvora, která se formovala již koncem minulého století. Jejím cílem bylo nalézt rovnováhu mezi hospodářskými zájmy autora na obchodní využití svého díla (počítačového programu) a zájmem na volném pohybu zboží a služeb. Tato judikatura se ovšem výlučně zabývala rozšiřováním rozmnoženiny počítačového programu, která je součástí hmotného nosiče (např. tedy CD). S rozvojem techniky však vyvstala zásadní otázka, zda se institut vyčerpání autorských práv vztahuje i na případy, kdy oprávněný nabyvatel žádným hmotným nosičem s rozmnoženinou počítačového programu nedisponuje, neboť jej pořídil se souhlasem nositele práv stažením z internetu. Tuto otázku letos zodpověděl Evropský soudní dvůr (ESD) ve sporu společnosti Oracle International Corp. se společností Used Soft GmbH.

On-line stažený software

Oč šlo? Společnost Oracle vyvíjí programové vybavení, které ve většině případů rozšiřuje tak, že zákazník stáhne programové vybavení přímo do svého počítače z internetové stránky Oracle. Tyto programy jsou programovým vybavením typu „klient-server“. Užívací právo k nim zahrnuje oprávnění mít programové vybavení trvale uloženo na serveru a umožnit určitému počtu uživatelů k němu přístup tím, že bude nahráno do operační paměti jejich osobních počítačů. V rámci smlouvy o údržbě programového vybavení mohou být stahovány z internetové stránky Oracle aktualizované verze programového vybavení (updates) a programy sloužící k odstraňování chyb (patches).

Společnost UsedSoft, která obchoduje s licencemi k „použitému“ programovému vybavení, nabízela v říjnu 2005 „již použité“ licence společnosti Oracle. Zákazníci společnosti UsedSoft, kteří doposud nebyli držiteli dotčeného programového vybavení společnosti Oracle, toto programové vybavení poté, co získali „použitou“ licenci, stáhli přímo z internetové stránky Oracle. Zákazníci, kteří již uvedené programové vybavení měli a licenci dokupovali pro dodatečné uživatele, dané programové vybavení stáhli do operační paměti osobních počítačů těchto dalších uživatelů.

Společnost Oracle žalobou podanou v Mnichově žádala, aby bylo společnosti UsedSoft uloženo zdržení se těchto praktik. Soud prvého stupně žalobě vyhověl a odvolací soud jeho rozsudek potvrdil. K dovolání podanému společností UsedSoft položil německý Spolkový soudní dvůr několik předběžných otázek Evropskému soudnímu dvoru. Jeho závěry jsou závazné a jeho dopady mají bezprostřední vliv i na české subjekty.

Stručně řečeno ESD konstatoval, že se právo na rozšiřování rozmnoženiny počítačového programu vyčerpává, i pokud nabyvatel pořídil rozmnoženinu se svolením nositele práv stažením programu z internetu na nosič dat. V předání on-line totiž ESD spatřuje funkční ekvivalent předání na hmotném nosiči. I smluvní vztah, na základě kterého nabyvatel se souhlasem nositele autorských práv stáhne software, lze tedy klasifikovat jako první prodej rozmnoženiny počítačového programu, přičemž ani případ, kdy dochází na základě smlouvy o údržbě (resp. jiné obdobné smlouvy, jejímž předmětem je maintenance či subscription) ke stahování update, upgrade či patches původního software a tím k jeho změně, nebrání aplikaci institutu vyčerpání autorských práv, neboť ten se vztahuje vždy na poslední verzi takového software.

Zákaz dělení licence

Prvním legálním prodejem žije rozmnoženina počítačového programu svým vlastním životem. Jakékoli ujednání výrobce v licenční či jiné smlouvě omezující možnost dalšího prodeje je vyloučeno. Jak konstatoval ESD, institut vyčerpání autorských práv by neměl žádný význam, pokud by jeho účinky mohly být vyloučeny ujednáním o nepřevoditelnosti užívacích práv.

V jedné věci však zůstal ESD nekompromisní. Licence není možno libovolně dělit a prodat část z nich. Prakticky to znamená, že pokud podnikatel zakoupil pro deset uživatelů oprávnění k užití počítačového programu, který však užívá pouze polovina z nich, není oprávněn prodat nevyužitých pět oprávnění třetí osobě. Alespoň v tomto ohledu tak mohou zůstat výrobci software prozatím v klidu.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.1.2017
19:54Zvířecí pudy utržené ze řetězu
18:04Saúdská Arábie: Odvykací kůra pokračuje
17:37Summary: Wirecard potvrdil výhled, výrobce brýlí Luxottica se spojí s "králem čoček" Essilor
17:33Investiční výhled Patria 2017: Ekonomika. Šance USA, brzda pro Británii. Co inflace?  
17:17Technická analýza - Dolar se závěrem minulého týdne na páru s jenem posunul pod hodnotu 115,00 USDJPY
17:15Rusnokova slova o vývoji po intervencích korunou nepohnula  
16:56MMF pro letošek více věří ekonomice Spojených států i Británie, zlepšil výhled
16:54Banky držely Prahu stejně jako zbytek Evropy v červeném, klesal i ČEZ
16:01Česká exportní banka, a.s - Splacení celé emise dluhopisů, ISIN XS1408473053
15:57Big Mac index: Dolar by měl stát 15 korun
15:55Česká exportní banka, a.s. - Splacení celé emise dluhopisů ISIN XS1406953437
15:04Rusnok o koruně: Po exitu čekejme výkyvy. Možná i oslabení
14:18Kolik dokážeme utratit za brýle? Nový lídr vydělá 400 miliard ročně
13:42Týdenní výhled - Vystoupení Mayové a bankéřů Fedu, americká inflace, ECB, další kvartální výsledky  
12:55Stamiliony dolarů za rating "na přání". Moody's uzavírá kapitolu podílu na finanční krizi
12:19Osm nejbohatších světa vlastní stejně, jako polovina lidstva
11:21Exguvernér ČNB Singer míří do vedení pojišťovací skupiny
11:02Další propad libry: Britská měna se bojí, co premiérka Mayová vzkáže EU
10:20Pražskou burzu tíží Erste i ČEZ s klesající elektřinou, přerušuje tři dny růstu
9:39Ceny v tuzemském průmyslu loni dosud nejvíc klesly

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y