Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR má získat záruky pro stabilitu bank. Pro veto bankovní unie tak podle Kalouska přestává být důvod

ČR má získat záruky pro stabilitu bank. Pro veto bankovní unie tak podle Kalouska přestává být důvod

12.12.2012 9:52, aktualizováno: 12.12. 11:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česko by mělo dostat záruky, že tuzemské banky zůstanou stabilní. Zřejmě tak nebude Praha v Bruselu vetovat vznik bankovní unie, sdělil diplomatický zdroj Českému rozhlasu Radiožurnál.

Vláda i Česká národní banka tvrdí, že po změně českých bank na pobočky by z nich jejich zahraniční vlastníci mohli snadno vytáhnout peníze. ČNB proto požadovala, aby mohla přeměnu banky na pouhou pobočku zakázat. To se ale Česku kvůli odporu drtivé většiny ostatních zemí vyjednat nepodařilo. Praha hrozila, že bude vznik bankovní unie vetovat.

Teď má podle Radiožurnálu Česko získat ujištění, že připravovaná bankovní unie nebude pro vlastníky pobídkou, aby se do přeměny bank na pobočky pustili. 

"Došlo k významnému posunu. Pevně doufám, že komise i ostatní kolegové ze zemí EU s tím budou souhlasit a v takovém případě by naše diplomatická snaha byla úspěšná," řekl dnes ministr financí Miroslav Kalousek.

Návrh evropských legislativců podle něj obsahuje výrazné záruky, že při případné transformaci české banky v pobočku zahraničního bankovního domu nebude možné obejít Českou národní banku (ČNB) jako národní autoritu. Jeho vlastní návrh politické deklarace právní služba minulý týden odmítla.

O kompromisu budou ve středu v Bruselu jednat ministři financí zemí evropské sedmadvacítky. Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu takové ujištění vládě stačí, pro Českou národní banku je ale nedostatečné.

Více než 90 procent bankovního sektoru v České republice je v rukou zahraničních akcionářů. "Chceme deklaraci v podobě politického závazku, že při nejbližší příležitosti bude zakotvena skutečnost, že národní autorita, v našem případě Česká národní banka, bude mít rozhodující slovo, pokud by některá z dceřiných společností měla být změněna na pobočku. Protože pobočky už nepodléhají regulaci domácího regulátora," uvedl dříve ministr Kalousek. Tento požadavek označil za „klíčovou podmínku“, bez jejíhož splnění se ČR do mechanismu společného bankovního dohledu nezapojí.

Na Kalouskova slova bezprostředně reagovala rakouská ministryně financí Maria Fekter, která jeho návrh rázně odmítla. "Je to poměrně kontroverzní požadavek," připustil Kalousek. Vláda ho ale i tak považuje za klíčový pro případný souhlas se vznikem jednotného dohledu, dodal. ČR má prý podporu například Maďarska či Bulharska.


(Zdroj: ČRo, mediafax, ČT, čtk)


Čtěte více:

Singer: Přesun dohledu může ohrozit stabilitu finančního systému
22.10.2012 10:28
Přesun dohledu nad finančním trhem z ČR na nadnárodní úroveň může ohro...
Ministři financí EU o společném bankovním dohledu: Schäuble proti zásadní roli ECB, Kalousek žádá zvláštní deklaraci
04.12.2012 14:34
Dnešní jednání ministrů financí EU v Bruselu proběhlo bez shody na for...
Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR
12.12.2012 10:56
Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jin...

Váš názor
  • NEJVÍC MĚ ŠTVE ŽE TEN TVRDÝ KALOUSEK VYMĚKNE
    12.12.2012 11:36

    Doma si hraje na tvrďáka, fackuje kluky ale když přijde na věc, sklapne podpatky a podepíše. Tohle RVHP už se mi opravdu přestává líbit. Kdy se konečně budeme chovat jako suverénní stát a kdy se tak budou chovat i občané, kteří dají veřejně najevo co si myslí a podpoří tak i naše politiky (občas je to bohužel potřeba). O tom jak funguje distribuce kapitálu se můžeme přesvědčit na příkladu Praha-Jesenicko a nechat si namluvit, že Brusel bude spravedlivý je stejné, jako uvěřit že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí (nic proti obsahu a cíli samotnému) a Praha přesune např. ministerstvo pro místní rozvoj zrovna do Jeseníku.
    PEOPLETA
    • Re: NEJVÍC MĚ ŠTVE ŽE TEN TVRDÝ KALOUSEK VYMĚKNE
      12.12.2012 11:40

      Ne nadarmo je Kalousek u židovských bankéřů velmi uznávaný a spolehlivý ekonomický poskok východu. ON se s tím dokonce chlubí :-)))
      Jesse
      •  
        12.12.2012 11:42

        Naposledy ve FT o něm psali, že je spolehlivý. Udělá doma to, co mu řeknou venku :-((
        Jesse
Aktuální komentáře
26.01.2026
22:02Americké akciové indexy jsou blízko historickým maximům  
18:15Jádro čínského plánu na posun k nové rovnováze
16:58Týdenní výhled: Spekulace o intervenci BoJ, zasedání Fedu a začíná reportovat velký tech  
16:54Vláda schválila návrh letošního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun
15:29Nvidia navyšuje investici do CoreWeave, která do datacenter nasadí její CPU Vera
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro
9:36Akcie CSG pokračují v růstu. Ráno přidávaly osm procent
8:49Rozbřesk: Lednová inflace v Česku a levné máslo versus drahá dovolená?
8:42Česká vláda bude schvalovat rozpočet, zlato na dalším rekordu a EU blízko obchodní dohodě s Indií  
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m