Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila daňový balíček včetně 15 % a 21 % DPH. Putuje k prezidentovi

Sněmovna schválila daňový balíček včetně 15 % a 21 % DPH. Putuje k prezidentovi

19.12.2012 16:58, aktualizováno: 19.12. 17:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vládní koalice ve Sněmovně přes nesouhlas opozice opakovaně prosadila daňový balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Poslanci přehlasovali Senát, který balíček vetoval. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho podpořilo 102 poslanců. S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti balíčku.

Václav Klaus dal v neděli najevo, že se mu nelíbí, když se takováto změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Podle ústavy má 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Jak řekl, vláda ho tím staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta". Vláda také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.

Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.

Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.

Vláda už jednou stejný návrh Sněmovně předložila a poslanci ho v červenci schválili. Levicí ovládaný Senát ho ale zamítl a při opakovaném hlasování ve Sněmovně se kvůli protestu několika poslanců ODS nenašlo dost hlasů pro jeho prosazení. Vláda ho proto předložila vzápětí znovu. Jeho opakované schválení ve Sněmovně pak umožnila zejména rezignace tří nespokojených poslanců ODS, Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, na jejich mandáty.

Opozice dnes vytýkala vládě mimo jiné to, že se o změnách daní hlasuje až dnes, takže občané ani podnikatelé nevědí, jaké daně budou platit. "Tento balíček je víc škodlivý než úsporný," prohlásil Jiří Dolejš (KSČM). Podle Jiřího Paroubka (NS-LEV21) má recese ekonomiky jedinou příčinu, a tou je chybná hospodářská politika vlády.

Vít Bárta (VV) na řečnický pult přinesl přepravku piv, kterou posléze položil na místo, kde sedává premiér Petr Nečas. Chtěl tak ukázat, že jejich nákup v bavorském Weidenu je o 167 korun levnější než v Praze, proto se vyplatí pro něj z Prahy dojet. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že on by si to pivo vzal, ale není si jistý, jak by to posoudil soudce Jan Šott, který letos rozhodoval případ údajného uplácení ve Věcech veřejných.

Koaliční většina dnes ještě před schvalováním balíčku odmítla senátní návrh na zachování sazeb DPH na současné úrovni. Senát vložil tento návrh do technické novely zákona, která například zavádí elektronické podávání přiznání k dani. 

Nejistota kolem DPH dopadá na podniky

Jak jsem již na příkladu operátorů upozornili dříve na Patria.cz, nejistota kolem DPH firmám přináší potíže i přímé náklady. Musejí mít připravené varianty rozpočtů, ceníků a nabídek, což jim prodražuje jejich podnikání. V řadě z nich budou muset zaměstnanci nastoupit v době vánočních dovolených. Musí nastavit softwary a připravit cenovou nabídku. Zvýšené náklady se pak promítnou do cen. 

"V novodobé české historii nebyla taková daňová nejistota, že ještě před vánočními svátky není jasné DPH. Podle již zveřejněných průzkumů považuje situaci za problém téměř devět desetin tuzemských firem," řekl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Právě daňová jistota a dlouhodobě předvídatelný vývoj je podle něj to, po čem firmy volají. 

Například velké firmy na severozápadě Čech zlobí, že necelé dva týdny před koncem roku stále není jasno o sazbách DPH pro rok 2013. Případná změna DPH bude zřejmě začátkem roku, tedy v už tak náročné době, kdy se připravují účetní závěrky, shodli se oslovení zástupci velkých výrobních firem v Ústeckém kraji. Chemička Spolchemie zvažuje, že v kritickém období omezí klíčovým zaměstnancům dovolené, sklárny AGC se zase obávají, aby byly schopné DPH správně fakturovat. Výrobu by ale zmatky kolem DPH prý ovlivnit neměly. 

Zvažovaná změna DPH se projeví v cenách nových vozů i služeb největší tuzemské automobilky Škoda, potvrdil mluvčí společnosti Jozef Baláž. "Děláme opatření, aby naše systémy a systémy více než 270 prodejních a servisních míst značky Škoda v České republice byly na tento krok náležitě připravené. Je společným zájmem všech zainteresovaných stran, aby finální rozhodnutí padlo v co možná nejkratším čase," uvedl. 

Zmatky kolem DPH doléhají i na tabákovou společnost Philip Morris ČR. "Daň jako taková představuje přibližně 80 procent ceny našich výrobků, dopad je tam citelný. To znamená, že jakákoliv změna, ať už spotřební daně nebo DPH, se do ceny našich výrobků bytostně promítá," upozornila členka představenstva Andrea Gontkovičová. 

Mluvčí Třineckých železáren Lucie Drahošová připomněla, že nejistota ohledně definitivního znění zákona o dani z přidané hodnoty ovlivňuje rozhodování firmy při naplňování změn v podnikových procesech, zejména v informačních systémech. Nejasnosti kolem DPH kritizuje také zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta. "Pokud jednotlivé firmy prakticky do poslední chvíle nevědí, jaké budou platit daně, nemohou tvořit byznys plány do budoucnosti a to samozřejmě postihne i některé směry našeho podnikání. Máme navíc řadu obchodních partnerů, kteří nám kvůli nejasnostem nemohou předložit ceny a vytvořit smluvní ujednání," řekl Valenta. 

Největší zpracovatel mléka v zemi, jihočeská Madeta, podle ekonomického ředitele Karla Vykoukala vyčkává, jak dopadne výsledek schvalovacího procesu. Situace firmě přináší velké problémy v plánovaných prodejích v lednu 2013. "Přicházejí nám objednávky na mlékárenské výrobky na leden 2013, bohužel tyto objednávky nejsme schopni potvrzovat vzhledem k tomu, že neznáme sazbu DPH při prodeji našich výrobků. Čím déle daný stav bude trvat, tím větší problémy budeme mít v prodejích," poznamenal. 

Daňový chaos již téměř půl roku způsobuje nejistotu a zvýšené náklady všem podnikatelům a firmám v ČR, soudí generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec. Případné zvýšení dolní sazby DPH na 17,5 procenta by prý zcela jistě způsobilo další útlum v sektoru stavebnictví, což by se zpětně promítlo i do rostoucí nezaměstnanosti a sociálních výdajů státu. 

"V předkupních smlouvách jsme počítali s budoucí DPH 15 procent. Na tuto částku si klienti sjednávali hypotéky, přičemž často je měli propočítané na doraz, další hotovostí již nedisponují. Pokud bude daň o tři a půl procentního bodu vyšší, hypotéka jim nebude stačit," varoval. 

Nejistota ohledně DPH se může promítnout i do cen v obchodech. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky může poškodit zákazníky, protože zvyšuje náklady, které se promítnou do cen. Obchodní řetězce nyní nemohou plánovat reklamní kampaně a prodejní ceny. 

Například COOP družstvo HB v nových cenících počítá s novými sazbami 15 a 21 procent. "Pokud by se tak nestalo, tak to šturmování nastane počínaje 2. lednem," uvedl předseda Vladimír Stehno. Družstvo má pro případ zavedení jednotné sazby DPH 17,5 procenta připraven tým pracovníků. "Během prvního týdne nebo deseti dnů bychom museli změnit ceníky, koeficienty u přímých dodávek, té práce by bylo strašně moc," podotkl. Mezitím by družstvo muselo z větší části zboží odvádět státu vyšší daň, než by mělo v prodejní ceně, což by pro něj znamenalo ztrátu. 

Jednatel českolipské společnosti Ježek software Tomáš Ježek naopak míní, že nejistota kolem sazby DPH není žádným velkým problémem. Firma, která dodává ekonomický software pro malé i střední firmy, už podle něj podobné aktualizace na poslední chvíli v minulosti několikrát řešila.

(Zdroj: čtk, ČT, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m