Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miliardář Vítek chce po vstupu do čela Orco plně ovládnout maďarskou Ablon

Miliardář Vítek chce po vstupu do čela Orco plně ovládnout maďarskou Ablon

18.02.2013 8:54
Autor: ČTK

Radovan Vítek bojuje o nadvládu nad maďarskou developerskou společností Ablon, uvádí britský list The Independent. Vítek už teď patří k významným akcionářům, za kontrolu nad podnikem podle listu nabízí 30,8 milionu liber (zhruba 909 milionů Kč). To je ale podle správní rady i menších akcionářů firmy málo. Ablon má kanceláře i v České republice a dalších zemích střední Evropy.

Ablon staví nákupní centra, hotely a kancelářské budovy. Jeho akcie se obchodují na burze v Londýně, kde firma při debutu v roce 2007 získala asi 100 milionů liber. Hodnota firmy se tak pohybovala kolem 250 milionů liber.

Předseda správní rady Ablonu Alex Borrelli řekl, že Vítkova nabídka neodráží skutečnou hodnotu firmy. Ablon byl založen před 20 lety, nicméně od vstupu na burzu jeho portfolio evropských realit podle listu The Independent zasáhly dopady hospodářské krize. Tržní hodnota firmy se tudíž v současné době blíží 30 milionům liber.

Jen hodnota realit, mezi něž patří i letištní logistický park v Budapešti a navrhované přístaviště u polského Gdaňsku, dosahuje zhruba 385 milionů eur.

The Independent napsal, že Vítek učinil nabídku na ovládnutí Ablonu tento měsíc, a to prostřednictvím své firmy Czech Property Investments (CPI). Vítek patří k nejbohatším lidem ve střední a východní Evropě, je již například ve vedení developerské společnosti Orco.


Vítek, který tento měsíc rezignoval na funkci ve správní radě Ablonu, má asi 22 procent akcií podniku. Rakouská banka Volksbank vlastní 24 procent, dalších 28 procent má podnikatel Uri Heller, který firmu v roce 1993 v Budapešti zakládal. Investoři spekulovali o tom, že Vítek a Heller by mohli jednat ve shodě.

Heller byl výkonný ředitelem Ablonu až do loňského roku, než byl na mimořádné valné hromadě odvolán. Mimořádná valná hromada byla svolána na žádost akcionáře Volksbank.

"Není pochyb o tom, že Ablon potřebuje rekapitalizovat, aby vydržel až do konce nynějšího útlumu na realitním trhu. Vypadá to ale, jako kdyby se pan Vítek snažil současné situace na trhu využít k tomu, aby předložil nabídku na ovládnutí firmy, dokud je její cena nízká," poznamenal jeden z investorů, jehož cituje The Independent.

Ablon Group Limited působí také v Polsku a Rumunsku. V Praze jí patří například kancelářská budova Meter Centre Office Park v Karlíně. Firma také plánovala rozsáhlý bytový a kancelářský projekt v pražských Vysočanech.

Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní zhruba 12.700 nájemních bytů, a je tak po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. CPI dále kontroluje a spravuje stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a kanceláří, vlastní hotely a sklady.


Čtěte více:

Miliardář Vítek: Orco, Ablon a CPI chci spojit u developmentu, akvizic i správy nemovitostí
06.12.2012 9:27
Český miliardář Radovan Vítek, který ovládá tuzemskou realitní skupin...
Ott: Podhodnocené akcie mohou po Vítkovi lákat další silné investory. Budoucnosti firmy i regionu věřím
24.01.2013 12:40
Akcie realitní skupiny Orco Property Group (OPG), která má většinu ak...
Valné hromady Orco: Snížena účetní hodnota akcie, Vítek a další noví akcionáři jsou ve vedení
04.02.2013 18:28
V pondělí konaná mimořádná a řádná valná hromada realitní skupiny Orc...

Váš názor
  •  
    18.02.2013 10:13

    Tipuju, že ještě letos Vítek odejde z burzy.
    Homo
Aktuální komentáře
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
    14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
    14:30USA - Změna počtu prac. míst