Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Růst zaměstnanosti překvapivě akceleroval. Wall Street posouvá DJIA na nový rekord

    Růst zaměstnanosti překvapivě akceleroval. Wall Street posouvá DJIA na nový rekord

    06.03.2013 14:30, aktualizováno: 6.3. 16:18

    Aktualizováno

    V době, kdy se odborníci na kapitálové trhy přou, zda má akciové rally pokračovat dále, přinesla očekávaná data ADP z amerického trhu práce překvapivé zlepšení obrazu vývoje největší ekonomiky světa. Zatímco analytici počítali v únoru se zpomalením tvorby pracovních míst v soukromém sektoru v USA, zaměstnavatelé jich vytvořili nejvíce za poslední rok. Lednový údaj se navíc dočkal nemalé vzestupné revize.

    Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v únoru vytvořili 198 tisíc nových pracovních míst. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg přitom v průměru očekávali přírůstek pouze o 170 tisíc nových míst. Asociace ADP, která data sestavuje, navíc revidovala lednový nárůst z 192 tisíc až na 215 tisíc.

    „Trh pracovních míst zůstává při síle i tváří v tvář fiskálním škrtům. Podniky navyšují na začátku roku 2013 stavy výrazněji ve všech sektorech. Zvýšení daní a snížení vládních výdajů zatím trhu práce příliš neovlivňují,“ okomentoval dnešní data Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s, která se na tvorbě statistik ADP podílí.

    Zandi ovšem zároveň při vystoupení v CNBC jedním dechem dodal, že celková situace na trhu práce může ve zbytku roku doznat zhoršení spolu s dopady vládních škrtů, které se budou postupně projevovat. Míra nezaměstnanosti podle něho může ještě ze 7,9 procenta mírně vzrůst.

    Bližší pohled na dnes zveřejněná makrodata ukazuje, že hlavním tahounem pozitivního trendu amerického trhu práce jsou společnosti ze sektoru služeb. Ty totiž minulý měsíc vytvořily 164 tisíc nových pracovních míst, tedy více než čtyři pětiny jejich celkového přírůstku.

    Data ADP jsou ekonomy brána jako indikace pravidelné měsíční zprávy ministerstva práce nárůst tvorby nových pracovních míst mimo zemědělství z lednových 157 tisíc na 160 tisíc a setrvání míry nezaměstnanosti na 7,9 procentech.

    Zklamání nepřinesla ani data o objednávkách průmyslových firem za měsíc leden, když poklesly o 2,0 procenta, ačkoliv konsensus počítal s 2,2% poklesem. Prosincový údaj však byl revidován z 1,8% růstu na pouze 1,3% tempo.

    Index Dow Jones Industrial Average včera překonal své dosavadní historické maximum a dokázal uzavřít nad hladinou 14 200 bodů. Futures na Wall Street po překvapivě dobrých datech z trhu práce naznačovaly další posunutí vrcholu tohoto amerického akciového indexu, a to také přišlo. Záhy po otevření DJIA zamířil až na nové historické maximum nad 14 320 body a z vývoje profituje také dolar, který posiluje pod hladinu 1,30 USD/EUR.

    Výoj index DJIA za posledních 20 let:

    000 DJIA 20


    Vývoj eurodolaru (online):



    (Zdroj: Bloomberg, ADP, Reuters)

    Čtěte více:

    DJIA navýšil svá maxima na 14286 bodů; Apple po pěti dnech v zisku
    05.03.2013 22:09
    Po asijském a evropském obchodování, také americké akcie uzavřely úter...
    Evropské i americké akcie jsou na maximech. Další rally má stoupence i oponenty
    06.03.2013 11:48
    Evropské i americké akciové trhy se v pokročilé rally dostávají na max...
    Obama chce automatické škrty bolestné a ničivé
    06.03.2013 12:49
    Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy zřejmě instruuje své úředník...
    P. Mokoš: Trhy nejvýše od roku 2008. V čem se situace liší od předkrizových maxim? (video)
    06.03.2013 13:47
    Současná rally vynesla akciové indexy nejvýše od roku 2008 - index Dow...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách