Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Auditor Orco (-3 %) upozornil na závislost na krátkodobém financování a prodejích aktiv

Auditor Orco (-3 %) upozornil na závislost na krátkodobém financování a prodejích aktiv

12.04.2013 9:38, aktualizováno: 12.4. 9:42
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Auditorská společnost Deloitte ve svém komentáři připustila existenci nejistot ohledně plynulého stabilního fungování realitní skupiny Orco v rámci komentáře auditora k jejím výkazům za rok 2012. Uvedla, že „existuje reálná nejistota, která může vrhnout pochybnost na schopnost skupiny pokračovat v souladu s going concern“. Termínem se obecně označuje očekávání, že společnost bude na příštím horizontu (obvykle jednoho roku – do příští roční auditorské zprávy) pokračovat plynule a stabilně v rámci svého byznysu, bez rizika odchodu z něj či například prodeje jeho části.

Deloitte ve svém názoru v oblasti krátkodobého financování upozornila, že skupina Orco (OPG) i její jednotlivé součásti potřebují ke svým operacím v souladu s going concern krátkodobé financování. Představenstvo OPG poskytlo za účelem posouzení going concern roční výhled pro cash flow od 31. prosince 2012, který dle auditora počítá s možností získání zdrojů prodejem určitých realitních aktiv či finančních aktiv, případně investic v některých součástech skupiny. „Výhled pro cash flow očekává, že financování potřeb skupiny i její investiční strategie závisí výrazně na těchto prodejích a výnosu z nich ke krytí hotovostní potřeby. V případě neuskutečnění těchto prodejů mohou být určité kapitálové výdaje (investice) oddáleny nebo zrušeny,“ stojí v názoru auditora.

Deloitte dále uvádí, že „významné množství součástí a joint ventures skupiny potřebují financování k pokračování chodu v souladu s going concern“. Deloitte připomíná, že představenstvo skupiny intenzívně pracuje na vyjednání nových podmínek bankovních úvěrů (prodloužení splatnosti) a kovenantů. Za důležité proto označuje úspěšné dokončení jednotlivých projektů, které jsou financovány bankovních dluhem.

Komentář auditora se projevil na akciích OPG na pražské burze, které dnes v úvodu ztrácely až v blízkosti 4 % a nyní obchodují o 3,4 % níže u 54 korun za akcii. "Za důležitější považujeme podívat se na výsledky jako takové a hodnotit dosažené cíle,“ reagovala mluvčí skupiny Zdeňka Petrová. Není to poprvé, kdy auditoři podobný komentář učinili, ve výkazech skupiny Orco se podobné vyjádření opakovaně objevilo i dříve.

Skupina Orco zůstala v roce 2012 provozně i čistě ve ztrátě, ale při růstu EBITDA a výrazném nárůstu tržeb právě díky realizovaným prodejům aktiv. Prodeje některých aktiv uvolňují zdroje pro další klíčové projekty, jako příklad můžeme vzít prodej Sky Office v Düsseldorfu na straně jedné a vyřešení financování klíčového berlínského portfolia GSG na straně druhé.

Do celkového celoročního výsledku Orco se promítlo negativní přecenění aktiv skupiny (v souladu s tím, co dříve napověděly i výsledky konkurentů v regionu CA Immo či Immofinanz). Skupině se podařilo snížit celkové a významně především krátkodobé bankovní zadlužení.


 


Čtěte více:

Orco zůstalo ve ztrátě při negativním přecenění aktiv, lepší EBITDA a růstu tržeb. Směnou klesl dluh
28.03.2013 19:04
Realitní skupina Orco Property Group (OPG) zůstala v roce 2012 provozn...
Výhled pro Orco: Dle KB se vrátí do zisku, impulsy k růstu ale letošek nepřinese
04.04.2013 13:40
Návrat společnosti do zisku a finanční stabilizace po konverzi dluhu n...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data