Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řezáč (Pegas) pro Patria.cz: Spuštění linky v Egyptě je pro nás výzvou, chceme rozšiřovat kapacity zde i v Evropě

Řezáč (Pegas) pro Patria.cz: Spuštění linky v Egyptě je pro nás výzvou, chceme rozšiřovat kapacity zde i v Evropě

18.3.2013 15:48

Největší nejistotou a zároveň velkou výzvou je pro výrobce netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens, letošní spuštění linky v Egyptě, která je její první zahraniční investicí. Uvedl to v rozhovoru pro Patria.cz generální ředitel Pegasu František Řezáč. Potvrdil přitom, že stejně jako v minulých letech čeká společnost i letos plné vyprodání výrobní kapacity. Pegas již ve své investiční strategii počítá se spuštěním druhé egyptské linky i dalším rozšiřováním kapacit v Evropě.

Patria.cz: Celoroční výsledek na úrovni EBITDA dosáhl spodní hranice dříve stanoveného pásma v souladu s vaší indikací z konce roku, kterou jste zdůvodnili nepříznivým dopadem cen polymerů. Do celoročního výsledku ale promluvila také nižší výroba oproti plánu zejména ve 3Q. Co stálo za tímto zaostáním?

S plněním plánu výroby jsme v minulém roce opravdu nebyli plně spokojeni. Asi nelze explicitně zmínit jeden důvod tohoto faktu. V minulém roce se ve výrobě vyskytlo několik menších problémů a navíc se v létě přidaly častější výpadky dodávek elektrické energie zapříčiněné počasím. V relativním vyjádření se nejedná o významné neplnění, mluvíme tu zhruba o 2 procentech nižší výroby oproti plánu, nicméně určitý dopad do hospodářských výsledků to samozřejmě má. V průběhu podzimu jsme provedli celou řadu korektivních opatření na zlepšení tohoto stavu a jsem rád, že tato snaha se již projevila ve velmi dobré výrobě v posledním čtvrtletí minulého roku. V tomto roce chceme na zvyšování efektivity výroby klást ještě větší důraz a věříme, že zlepšená výroba pomůže k naplnění našich letošních cílů.

Patria.cz: Pro letošek očekáváte meziroční růst na úrovni EBITDA o 5 až 15 procent, shodně s rokem loňským. Jaké budou hlavní faktory, které ovlivní přiblížení hornímu či dolnímu okraji očekávání?

Náš business model je založen na zajištěné absolutní výši marže na základě mechanismu přenesení cen polymerů. Výsledky hospodaření tak jsou poměrně stabilní a dobře predikovatelné. Přesto existují faktory, které na počátku roku neumíme přesně odhadnout a které mohou hospodaření společnosti ovlivnit. Jedná se zejména o zpoždění v již zmíněném mechanismu přenesení cen. V tomto roce však bude zřejmě největší nejistotou nájezd naší první výrobní linky v Egyptě. V České republice jsme uvedli do provozu již devět linek a jsme tedy v tomto směru velmi zkušení. Technologie linky je však velmi složitá a proces jejího spuštění velmi náročný. Linka v Egyptě je navíc naší první zahraniční investicí a i z tohoto důvodu bude její nájezd pro nás velkou výzvou.

Patria.cz: Devátá výrobní linka v ČR, kterou jste uvedli do provozu v druhé polovině roku 2011 na Znojemsku, se již pozitivně promítla do růstu výnosů v roce 2012. Kolik pomohla vytvořit nových pracovních míst? O kolik umožnila navýšit roční výrobní kapacitu společnosti a podařilo se ji smlouvami s odběrateli celou pokrýt?

Pro zajištění provozu deváté výrobní linky jsme přijali na 50 nových zaměstnanců a kapacita společnosti díky ní narostla o zhruba 25 %. Společnosti se historicky vždy dařilo vyprodat svou výrobní kapacitu. Ne jinak tomu bylo i v minulém roce, kdy již téměř plně naběhla kapacita této linky. Stejně jako v minulých letech i v tomto roce očekáváme plné využití výrobní kapacity.

Patria.cz: Jste ve fázi zprovozňování nové linky v Egyptě, jejíž uvedení do provozu předpokládáte v průběhu třetího čtvrtletí. Očekáváte, že náběh nové výrobní linky u Káhiry pozitivně ovlivní dynamiku tržeb a provozních zisků již v letošním roce, a v jaké míře? Nově předpokládáte, že celková investice v rámci první fáze projektu dosáhne až 67 milionů eur. Co je tou „první fází“ a jak máte zanalyzovanou návratnost projektu?

Ano, v předpokladu meziročního nárůstu ukazatele EBITDA je již zakomponován i určitý přínos nové linky v Egyptě. V tuto chvíli však nechci být příliš konkrétní ohledně čísel. První fází projektu rozumějte první výrobní linku. Z hlediska výnosů z rozsahu je samozřejmě výhodnější provozovat v jakékoliv lokalitě více než jednu linku a se zvýšením výrobní kapacity počítáme i v Egyptě. A tady je třeba zdůraznit, že investiční výdaje na první fázi projektu v sobě již částečně zahrnují i investice, které budou sloužit pro plánovanou druhou linku. Jedná se například o administrativní budovu, sklad a potřebnou infrastrukturu. Návratnost projektu nezveřejňujeme.

Patria.cz: Uvedl jste, že společnost by ráda do roku 2016 přidala v Egyptě druhou výrobní linku, která se již částečně překrývá s investicí do první linky, a v řádu dalších let také rozšířila výrobu ve Znojmě. V jaké fázi jsou tyto projekty? Vaše plány naznačují pozitivní výhled společnosti do budoucna; můžete již okomentovat očekávanou produkci společnosti na rok 2014?

V budoucnu počítáme s rozšiřováním výrobních kapacit jak v Evropě, tak v Egyptě. V případě vyskytnutí nějaké další vhodné investiční příležitosti nevylučujeme ani expanzi v jiných lokalitách. V tuto chvíli se však plně soustředíme na dokončení výstavby první egyptské linky a na její spuštění. Projekty na další linky jsou teprve v počátečním stadiu a nechceme být ohledně nich příliš konkrétní. Pro rok 2014 počítáme s plnou kapacitou první egyptské linky a předpokládaná výroba by se tak měla pohybovat mezi 105-110 tisíci tun. Skutečná výroba vyjádřená v tunách však může být ovlivněna produktovým portfoliem.

Patria.cz: Zásadní většina Vaší produkce směřuje do Evropy a Ruska, v prosincovém rozhovoru pro Patria.cz jste ale naznačil, že zahájení výroby v Egyptě firmě otevírá prostor pro objevování nových perspektivních trhů; rýsuje se nějaká další zahraniční investice?

Viz předchozí otázka.

Patria.cz: Jste již schopni zhodnotit, jak se do hospodaření Pegasu promítlo a ještě v budoucnu promítne říjnové oznámení Vašeho zákazníka Kimberly-Clark o ukončení prodeje dětských plen Huggies na většině trhů západní a střední Evropy? Do jaké míry nahradil výpadek dodávek pro K-C růst poptávky konkurenční skupiny P&G s její značkou Pampers? Platí váš předpoklad, že by v důsledku této zprávy nemělo v letošním roce dojít ke snížení objemu výroby ani prodejů? Jaký bude dopad na produkci a prodeje roku 2014?

Jak jsem již uvedl, výrobní kapacita společnosti by měla být v tomto roce plně využita. Na tomto předpokladu nic nemění ani rozhodnutí společnosti Kimberly-Clark. Hospodaření společnosti tedy nebylo tímto krokem ovlivněno a nečekáme ani žádný významný dopad v budoucnu. Určitý výpadek dodávek pro K-C byl nahrazen jinými výrobci jednorázových hygienických výrobků, jejich identifikaci však nechceme konkretizovat.

Patria.cz: Akcie Pegas Nonwovens se u tuzemských analytiků těší dlouhodoběji poměrně optimistickému pohledu. Mohou se akcionáři těšit na stabilní či dokonce vyšší dividendu?

Naši dividendovou politiku jsme definovali jako progresivní, což znamená, že bychom chtěli každý rok vyplácet v absolutní výši dividendu vyšší než v roce předchozím. Podmínkou této dividendové politiky je dobrá finanční výkonnost společnosti a neexistence jiných atraktivních investičních příležitostí. Případná dividenda vyplacená v tomto roce ještě nebyla vedením společnosti diskutována, takže naši akcionáři si na tuto informaci musí počkat. Rozhodnutí o případné dividendě hodláme učinit a zveřejnit v květnu.


Čtěte více:

Pegas Nonwovens: Kvůli konci Huggies v Evropě příští rok nižší výrobu ani prodeje nečekáme
31.10.2012 17:32
Dopad rozhodnutí Kimberly-Clark ukončit prodej dětských plenek Huggies...
Řezáč (Pegas) pro Patria.cz: Egypt nám otevírá cestu na perspektivní trhy. Odchod KC je příležitostí k posílení pozice v Evropě
11.12.2012 18:08
Čtvrtletní výsledky ovlivňuje vysoká volatilita vstupních materiálů a ...
Pegas Nonwovens zahajuje oživování egyptské výrobní linky
7.2.2013 11:08
Tuzemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámila přiblížen...
Pegas Nonwovens loni s EBITDA na spodní hranici výhledu, letos čeká růst o 5 až 15 procent
14.3.2013 8:32
Tuzemský producent netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že za č...
Pegas - Zisky by letos znovu měly růst o 5-15 % (komentář k výsledkům za FY/4Q12)
14.3.2013 12:30
Společnost Pegas Nonwovens dnes zveřejnila své výsledky za loňský rok,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data