Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeman: Současná krize je pouze

Zeman: Současná krize je pouze "euro-americká", může trvat mnohem déle

06.06.2013 12:50
Autor: ČTK

Současná ekonomická krize může být daleko dlouhodobější, než si řada optimistů myslí. Není přitom celosvětová, ale jen euro-americká. Důkazem jsou rychle rostoucí ekonomiky zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Na mezinárodní konferenci Perspektivy rozvoje ekonomické spolupráce Česka s Ruskem a zeměmi BRICS to dnes řekl prezident ČR Miloš Zeman. 

"Hlavní příčinou (euro-americké krize) je podinvestovanost těchto ekonomik a naopak neúměrně vysoký objem spotřeby na úkor investic," uvedl Zeman. To podle něj znamená, že si tyto země žijí nad poměry, zvolna ztrácejí konkurenceschopnost a klesá jim dynamika produktivity práce. "Díky tomu tato krize je latentní a může být daleko dlouhodobější, než se některým optimistům zdá," dodal prezident. 

Česká vláda by se podle Zemana měla kromě rozšíření spolupráce se zeměmi BRICS zaměřit v rámci podpory exportu také na Indonésii, Mexiko nebo Vietnam. "I to jsou poměrně dynamické ekonomiky a naši exportéři by měli mít zájem do nich pronikat," řekl na konferenci Zeman. 

Větší důraz by měl být podle něj kladen na investice. "Tady, pokud jde o země BRICS, je naše největší slabina. Podíl Ruska na celkovém objemu zahraničních investic v ČR je 0,8 procenta, podíl Číny je prakticky nulový," uvedl Zeman. Právě tato reorientace od výměny zboží k výměně investic dává podle něj našim podnikatelům zcela nové možnosti.


Váš názor
 • Mistr světa ten náš Zeman
  06.06.2013 17:22

  A my si mysleli, že po Klausovi to už horší být nemůže. Co se kořala z vysočiny plete do světové ekonomiky? Už jen zbývá aby se začal taky potápět a vynášet tisíce let staré amfory nebo jel lovit tygry na Sibiř. Zlaté časy když jen objímal stromy. Tam moc ostudy udělat nemohl. To zase budeme mít pověst ve světě. Ještě by si mohl obout brusle a posílit naše frajery na ledě.
  zakafirat
 • boha jeho zemák :-))
  06.06.2013 14:15

  To nám ještě scházelo :-))) a že to říká zrovna on... Země BRICS rostou právě a jen proto, že v USA/Evropě už všechno de facto je vybudováno - ekonomický systém, infrastruktura, vědecké základny, školství atd... a pouze se vše jen zdokonaluje... Kdežto v zaostalých zemích za dobu od našeho tzv. století páry lidi topili hovnama a spali pod stanem, v lepším případě v zemljankách. No, když už naše ekonomiky potřebovaly odbyt, je samozřejmé, že importovaly tam. Bodejď by nerostly, když mohli uplést bič z kůže a ne z hovna :-))) Takže milý bramboro z Vysočiny, meleš jen to, co přišlo samo sebou... tím ses nepředvedl :-)))
  Jesse
 • proč
  06.06.2013 13:35

  by ČNB měla nakupovat dluhopisy?
  tk69
 • Má naprostou pravdu
  06.06.2013 13:31

  Jen je tragédie, že si to neuvědomuje nikdo z ČNB. Tam je potřeba udělat personální výměnu. ČNB musí nakoupit dluhopisy na investiční výstavbu. Na dálnice, na Temelín a třeba i na nové přehrady proti povodním. Tady se od 80 let žádná nová přehrada nevybudovala.
  PaPe3814
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data