Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie hrozí blokací dohody o volném obchodu EU-USA. Kvůli Hollywoodu

Francie hrozí blokací dohody o volném obchodu EU-USA. Kvůli Hollywoodu

06.06.2013 16:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Rozhovory o vytvoření největší zóny volného obchodu, která by spojila půlmiliardový trh Evropské unie a třistamilionovou americkou ekonomiku, by kvůli velkým výhradám Francie mohly skončit ještě před formálním započetím. Paříž požaduje, aby z agendy jednání byl předem vyřazen segment zábavního průmyslu, do něhož spadá například filmová či hudební tvorba.

Velký tlak na uzavření transatlantické obchodní dohody, jež by podpořila rozvoj obchodu mezi oběma obřími hospodářskými bloky, vyvíjí Washington, Brusel i Londýn. Pomáhá jim Irsko, tradiční ekonomický spojenec USA, držící v prvním pololetí předsednictví EU a nastolující priority. Britové chtěli jednání s americkou stranou oficiálně spustit na nadcházejícím summitu skupiny zemi G8 v Severním Irsku.

Francie však spustila rozsáhlou kampaň na obranu toho, čemu se v jejím jazyce říká „l´exception culturelle“. Jde o mezinárodně uznávaný systém dotací, kvót a daňových úlev, který chrání místní filmové, televizní a hudební odvětví před záplavou americké produkce.

Zatímco britský premiér David Cameron a čelní představitelé Evropské komise chtějí rozhovory začít s co nejširší agendou, včetně audiovizuálního sektoru, a možnost ochrany vybraných odvětví nechat až na závěr jednání, francouzský prezident Francios Hollande považuje zachování „kulturní výjimky“ za zásadní podmínku, bez jejíhož splnění souhlas k zahájení rozhovorů nedá.

„Naše pozice je jasná. Pokud nebude audiovizuální segment vyřazen, mandát k nastartování rozhovorů nedáme. Jestli si Cameron nechce zkazit párty, bude muset Komisi přesvědčit, aby přijala francouzskou pozici. Musí si vybrat,“ sdělil vysoce postavený francouzský činitel deníku Financial Times.

Cameron chce o dalším osudu transatlantické obchodní dohody jednat dnes s předsedou Evropské komise José Barrosem, přičemž výhrady Francouzů by měly být klíčovým tématem jejich schůzky. Cameronovi na uklidnění Paříže hodně záleží. Formální spuštění vyjednávacího procesu je jedním z hlavních cílů jeho předsednictví skupiny G8.

V Bruselu je tendence k apriornímu vylučování celých odvětví z rozhovorů o zóně volného obchodu vnímána se znepokojením. Mnoho úředníků zodpovědných za vnější obchodní vztahy EU se domnívá, že Washington by mohl odpovědět recipročně.

„Audiovizuální sektor bychom z jednání s USA neměli vylučovat,“ prohlásil v květnu Barroso. Dodal ale, že bruselští vyjednavači musí dát jasně najevo, že zrušení kulturní výjimky nepřichází v úvahu.

 
Spojené státy oznámily, že pro zahájení rozhovorů je třeba, aby na stole byly všechny sektory. „K dosažení tak ambiciózní a všeobjímající dohody bychom neměli tabuizovat témata ještě předtím, než jednání vůbec začne,“ uvedl nejmenovaný americký činitel.

Francouzská pozice je silná. Paříži se podařilo získat podporu 16 dalších metropolí včetně Berlína, které společně zaslaly dopis Komisi. V něm se uvádí, že výjimka pro audiovizuální sektor musí být sjednána hned od začátku a musí se týkat i celého „digitálního prostředí“.

Obstrukcionismus Paříže je podporován všeobecně nízkou popularitou myšlenky evropsko-americké zóny volného obchodu mezi francouzskou veřejností. „Ve Francii z rozhovorů o zóně nikdo nadšený není. Vláda s jejich zablokováním nebude váhat,“ tvrdí zdroj z Elysejského paláce.

O tom, že rozhovory budou pravděpodobně trvat déle než avizovaný rok a půl, svědčí i intenzivní lobbistická aktivita velkých korporací v Bruselu i Washingtonu. Americké firmy tlačí na to, aby došlo k harmonizaci evropské a americké regulace, přičemž v případech, kdy jsou unijní nařízení přísnější, by mělo dojít k jejich zmírnění.

(Zdroje: FT, WSJ, Reuters)


Čtěte více:

Francie možná zdaní smartphony a tablety. Výnosy by šly na kulturu
13.05.2013 17:58
Francouzská vláda uvažuje o zavedení nové daně na chytré telefony a po...
Když fikce předstihne realitu…
14.05.2013 12:10
Když 1. dubna letošního roku novináři jednoho českého portálu v rámci ...
Francie chce ekonomickou vládu eurozóny a věří v obrat v druhém pololetí
17.05.2013 9:46
Francouzský prezident François Hollande dnes navrhl vytvoření společné...
Německo a Francie dále zbrojí proti nezaměstnanosti
28.05.2013 18:03
Německo a Francie dnes zveřejnily nové plány, které mají pomoci snížit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data