Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Ekonomiku nerozhýbe ani QE99. Fed nahrává hrstce investorů

Faber: Ekonomiku nerozhýbe ani QE99. Fed nahrává hrstce investorů

07.06.2013 14:01, aktualizováno: 7.6. 14:14
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Americkou ekonomiku nerozhýbe ani nekonečná série kvantitativního uvolňování amerického Fedu, protože neomezená likvidita nijak nepomáhá konečnému spotřebiteli, „člověku na ulici“, uvedl investor charakterizovaný jako notorický medvěd Marc Faber. Upnutí trhů na QE srovnal s peněžní nabídkou let sedmdesátých a zaměstnanosti let osmdesátých. „Vždy pomohly maximálně některých investorům, ale nikdy většině populace,“ upozornil Faber.

„Kdykoli se trh upjal na jeden indikátor, ať to byla v sedmdesátých letech nabídka peněz, v následujícím desetiletí zaměstnanost nebo deficit, vzápětí obvykle ten ztratil svou relevanci. Teď Fed v roce 2009 začal s QE1 a já věřím, že můžeme dojít ke QE99 nebo k nekonečnému QE, ale jediným efektem bude, že s časem bude QE, jinak řečeno tištění peněz, ztrácet jakýkoli efekt,“ uvedl Faber. Podle investora QE nijak nepomohlo zaměstnanosti obyčejných lidí, ale nafouklo peněžní vyjádření hodnoty aktiv, které jsou v držení jen drobné části z celkové populace, nejvýše jednoho procenta nebo méně, a pouze zhruba půlprocento může těžit z rostoucího akciového trhu a rostoucí cen drahých nemovitostí.

Očekávání dalšího růstu amerického akciového trhu dnes vyslovil stratég Goldman Sachs Peter Oppenheimer. Podle něj vachrlatá rétorika Fedu kolem QE a jeho možného konce spolu se sadou slabších makrodat „nevyhnutelně“ oslabila trhy, ale ústup neznamená začátek výraznějšího a delšího poklesu. „Trhy se nepohybují po pevné linii a riziková aktiva jsou riziková se svou volatilitou. Náš tříměsíční výhled jsme ochladili, ale výhled pro roční a delší horizont zůstává silný,“ uvedl Oppenheimer.

Faber ale u amerických akcií opakuje, že krátkodobý růst je možný, ale udržení nových maxim čekat nelze. Trh vidí krátkodobě přeprodaný a připustil návrat k 1660-1670 bodů u indexu S&P 500. Maxima ale dle něj nebudou potvrzena většinou akcií.

Poté, co dnes z pohledu akciových investic Mark Mobius označil za atraktivní trhy východní Evropu, Rusko a Afriku a George Soros Japonsko, směřují preference Fabera rovněž do emerging markets, zejména směrem k Indii. „Ta je pro mne investičním tipem přes strašlivou vládu. Trh je ale silně růstový s nejvyšším potenciálem u maloobchodu, zpracovatelského průmyslu či ve farmacii,“ uvedl Faber. S ohledem na rozsah trhu jsou dle něj investice v Indii stále nízké a očekává, že na horizontu několika let předčí Čínu. „V asijském regionu neposiluji své pozice na žádném z trhů s výjimkou Indie. Investoval jsem také v Iráku, řekl Faber. 

 
(Zdroj: CNBC)


Čtěte více:

Roubini: Exit bude ošidný, bubliny se vytvoří do dvou let
10.05.2013 11:47
Pokračující slabost americké ekonomiky udržuje podle ekonoma Nouriela ...
Faber: Nevěřte několika novým maximům, ani Roubinimu
05.06.2013 14:53
Akciové trhy by sice krátkodobě mohly zamířit výš, ale udržení nových ...
Mobius: Nejlepší investicí je teď východ Evropy, i vyspělejší trhy CEE oživí (+video)
07.06.2013 10:32
Rumunsko, Slovinsko, Slovensko. Trhy na východní hranici Evropy jsou n...
Japonské akcie na prahu medvědího trhu lákají, nakupuje prý i Soros
07.06.2013 13:11
Japonský akciový trh si v posledním obchodním dni týdne zakoketoval s ...

Váš názor
 •  
  07.06.2013 14:09

  No a to je ten ameriícký socializmus. Bere ze společných peněz a podporuje na ty chudé a potřebné, ale bohaté investory, kteří svou nenasytností a neschopností mají strach z krachu.
  Juniper
  •  
   07.06.2013 14:33

   Vážení, ale to samé ,ale bez jakékoli koncepce se děje u nás. Kalousek je hvězda a určitě dostane jako chemik, nějakou ekonomickou cenu
   Homo
  •  
   07.06.2013 14:17

   Mají strach, že jim z miliardového konta zmizí několik tisíc :-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)