Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonské akcie na prahu medvědího trhu lákají, nakupuje prý i Soros

Japonské akcie na prahu medvědího trhu lákají, nakupuje prý i Soros

07.06.2013 13:11

Japonský akciový trh si v posledním obchodním dni týdne zakoketoval s medvědím trhem, v závěru mu nicméně těsně unikl. Zaprvé, vládní penzijní fond, který je objemem spravovaných aktiv přes jeden bilion dolarů největším na světě, oznámil záměr navyšovat ve svém portfoliu podíl akcií na úkor investic do dluhopisů. Zadruhé, trhům dobře známý miliardář George Soros vzal údajně tento týden japonský akciový trh na milost poté, co se jeho investiční společnost zbavovala japonských cenných papírů těsně před květnovým výprodejem. Informoval o tom Dow Jones s odkazem na nejmenovaný zdroj.

V období od listopadu loňského roku do letošního května vylétla tržní hodnota japonských akcií o tři čtvrtiny na slabém jenu a optimistických vyhlídkách na oživení tamní ekonomiky. V květnu přišlo vystřízlivění a výběr zisků. Sledovaný index Nikkei 225 se v průběhu dnešní seance dostal na 2měsíční dno 12.548 bodů a nakročil do medvědího trhu, definovaného 20procentním poklesem, aby nakonec uzavřel 19 procent pod 5,5letým maximem dosaženým v minulém měsíci. Benchmark uzavřel týden -6,5procentní bilancí.

Vývoj indexu Nikkei 225 za posledních 6 měsíců
nikkei

Japonský akciový trh byl charakterizován v uplynulých týdnech především vysokou volatilitou. „Množství rychlých peněz proudilo na a z japonských trhů, ale všeobecně je trend udán. To co jsme pozorovali tento týden, není obrat vývoje za posledních šest měsíců, ale korekce a příležitost pro vstup pro dlouhodobější investory,“ komentoval vývoj japonského trhu akcií Glen Wood, šéf prodeje ve společnosti Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. Dodal přitom, že ačkoli nemůže komentovat kroky jednotlivých investorů, kteří prostřednictvím jeho firmy obchodují, návrat George Sorose na japonský akciový trh by ho nepřekvapil.

„Skutečnost je taková, že japonský trh je po 19procentním propadu doopravdy přeprodaný. Takto výrazným propadem obnovil svou hodnotu a dostal se do bodu, z něhož se může odrazit k růstu,“ uvedl Shane Oliver, šéf investiční strategie v australské AMP Capital. „Lidé si začínají uvědomovat hodnotu na japonských trzích. Jsou tu pozitivní signály, že se Japonsko začíná měnit, což není ještě v cenách zahrnuto,“ dodal Wood z Mitsubishi UFJ M.S.

Japonský premiér Šinzó Abe tento týden představil obrys dalších kroků na podporu růstu domácí ekonomiky. Ambiciózní plán, který si dává za cíl zvýšení investic a inovací i příjmů domácností, je třetím pilířem tzv. „abenomiky“, následující po rozsáhlé stimulaci v podobně fiskální a měnové politiky. Abe uvedl, že jeho plán na oživení japonského hospodářství by měl nahradit výpadek 50 bilionů jenů v příjmech země během posledních dvou dekád. Premiér zdůraznil, že hodlá odstranit bariéry pro podnikání firem a příslušnou legislativu hodlá zavést na podzim.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Bank of Japan: Ekonomika země se zotavuje; udržitelného růstu ale ještě nedosáhla
22.05.2013 9:42
Japonská ekonomika se zotavuje, protože poptávka v zahraničí oživuje a...
Guvernér Bank of Japan uklidňuje trhy. Zatím neúspěšně, Nikkei spadl o více než 3 %
27.05.2013 9:29
Slovně podpořit důvěru v japonské trhy se po zveřejněném zápisu z posl...
Japonský průmysl v dubnu nečekaně silný. MMF urguje fiskální reformy
31.05.2013 9:20
Japonský průmysl v dubnu výrazně posílil nad očekávání ekonomů a zazn...
Japonský premiér má ambiciózní plán, jak nastartovat růst. Trhy nepřesvědčil, Nikkei -3,8 %
05.06.2013 9:38
Japonský premiér Šinzó Abe představil obrys dalších kroků na podporu r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.05.2025
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem
17:15Cena stříbra loni stoupla o 21 procent a v průměru rostla nejvíc za 13 let
16:48Ochlazení na akciovém trhu v USA  
16:43Bulharsko může vstoupit do eurozóny v roce 2026, EK má rozhodnout ve středu
16:27Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle zpřesněných údajů klesla o 0,2 procenta
15:56Braňo Soták: Vele-robustní sada čísel Nvidie ukazuje na investiční renesanci AI  
15:41Bloomberg: Favorit českých voleb bude usilovat o plné státní vlastnictví ČEZu
13:15Stáří jako byznys: Kdo by mohl na demografické krizi vydělat?
12:00Podíl investic na výdajích státu stagnuje, investice se musí zvýšit, myslí si prezident Hospodářské komory
11:34Čína vyzývá USA ke zrušení cel, Británie považuje rozhodnutí soudu za věc USA
11:04Akcie podpořilo soudní zrušení cel spolu s výsledky Nvidie  
9:08UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:05Rozbřesk: Přijetí eura v Česku? Nejdříve v polovině třicátých let
8:48Soud zrušil Trumpova cla, Nvidia zveřejnila výsledky a pohonné hmoty v Česku zlevňují  
8:26Americký soud pozastavil platnost Trumpových odvetných cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university