Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR (až +10 %) mírní vášně: Nabídky od kupců sbíráme, ale rozhodnuto není

NWR (až +10 %) mírní vášně: Nabídky od kupců sbíráme, ale rozhodnuto není

03.07.2013 8:52, aktualizováno: 3.7. 12:24

Aktualizováno

Pondělní zmínka těžaře JSW o obdržených nabídkách na odkup provozů od New World Resources vynesly akciím více než 20% zisky; nyní se k celé věci vyjádřila i samotná společnost NWR (23,85 CZK, 10,16%). Podle ní se nejedná o žádný převrat ve strategii optimalizaci provozů představené v polovině května a žádná finální rozhodnutí ještě nepadla. Akcie NWR od svého historického minima 16,8 Kč z 27. června (za 3 měsíce -74 %) vyskočily již o 25 procent, přesto v úvodu dnešní seance přidaly dalších 10 procent až na 23,85 Kč. Následně ale negativní nálada na trhu převládla a titul zisky koriguje zpět ke 22 korunám za akcii.

„V souladu s předešlými oznámeními z 16. května a 4. června 2013, NWR zahájila proces divestice své koksárenské divize a prováděla zátěžové testy jednotlivých dolů ve své těžební divizi OKD, u nichž by mohlo dojít k zastavení provozu, nebo divestici,“ uvádí NWR v dnešním prohlášení pro regulátora reagujícím na nedávné zprávy médií. 

Generální ředitel polské uhelné společnosti JSW, Jaroslaw Zagorowski, totiž v pondělí oznámil, že jeho firma je jednou „z mnoha“, které dostaly od NWR nabídku na odkup aktiv z oblasti těžby koksovatelného uhlí a produkce koksu. Součástí nabídky od NWR je podle něho i důl Paskov a rozvojový projekt polského dolu Debiensko. „Jedná se o otevřenou nabídku adresovanou mnoha evropským firmám. Ještě nemáme utvořený náš postoj v této věci. Podíváme se na (nabídnutá) aktiva a podmínky,“ dodal Zagorowski před dvěma dny.

Mluvčí NWR Joe Cook následně pouze potvrdil dřívější zprávu o tom, že firma hledá kupce pro koksárenskou divizi OKK a analyzuje možnost prodeje či uzavření některého z dolů. Dnes však firma poprvé oficiálně připustila, že sbírá nabídky i na uhelný důl Paskov, o jehož prodeji se již dříve spekulovalo. Proces dialogu s potenciálními kupci je podle NWR nyní v běhu. „NWR požádalo o nabídky na odkup své koksárenské divize a - jako součást, testování - také na některá další aktiva, včetně dolu Paskov,“ píše se v dnešním prohlášení společnosti.

Cena koksovatelného i energetického je po 40% propadu za poslední rok na svém historickém dně a energetické uhlí je nejlevnější od konce roku 2009. Společnost NWR pod tlakem klesajících cen koksovatelného uhlí, na jehož těžbu má navíc jedny z nejvyšších nákladů v rámci sektoru, v polovině května spolu s výsledky za první kvartál představila rozsáhlou sadu škrtů a restrukturalizačních kroků. Firma také uvedla, že provádí zátěžové testy s cílem identifikovat jednotlivé doly, nebo sekce jednotlivých dolů, které by mohly být zastaveny nebo divestovány. Tato analýza by podle dřívějších informací NWR měla být dokončena do závěru letošního roku.

Těžební společnost NWR dnes ujistila investory, že žádné rozhodnutí týkající se prodejů provozů společnosti zatím nepadlo. „NWR podá trhu aktuální informace, jakmile ve věci dojde k nějakému vývoji,“ uzavírá zpráva těžaře.

(Zdroj: NWR, Bloomberg)


Čtěte více:

Koksovatelné uhlí na rekordním dně nutí těžaře k těžkým rozhodnutím
25.06.2013 16:30
Cena koksovatelného uhlí je po 40% propadu za poslední rok na svém his...
NWR (-15 %) čeká propad o 30 %, shoduje se Deutsche Bank a JPMorgan. Ostré škrty nemusejí na pád uhlí stačit
26.06.2013 11:52
Ani představené radikální úspory a naznačené prodeje dolů nemusí po pr...
Šéf OKD: Úspory nákladů a růst efektivity jsou jedinou šancí na přežití (+komentář Patrie)
28.06.2013 16:01
Těžební společnost OKD, jejímž vlastníkem je skupina New World Resourc...
NWR nám dalo nabídku na odkup provozů. Patří mezi ně Paskov i Debiensko, přiznává JSW (+komentář)
01.07.2013 17:41
Generální ředitel polského konkurenta NWR, Jaroslaw Zagorowski ze spol...

Váš názor
 • A co "analytici"
  03.07.2013 12:00

  Před pár dny jsem tu četl, že "analytici" odhadují cílovou cenu na 6,-Kč a teď takovýto vzestup. Je třeba dělat přesný opak toho, co se doporučuje...nebo ne?
  karel777
  • Re: A co "analytici"
   03.07.2013 13:50

   jako vžycky analytici vědi hovno ale dělaji chytráky. Kdyby něco znali nebo uměli otevřeli by si vlastní firmu a nechytračili by na Patrii.
   xxx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.