Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Dodávky ruské ropy do Evropy klesly na desetileté minimum a sužují rafinerie

FT: Dodávky ruské ropy do Evropy klesly na desetileté minimum a sužují rafinerie

04.07.2013 9:55
Autor: ČTK

Dodávky ruské ropy do Evropy klesly na desetileté minimum, což vede k růstu nákladů evropských rafinerií. Informoval o tom deník Financial Times na svých internetových stránkách. Analytici upozornili, že největší negativní dopady by mohly pocítit rafinerie ve východní Evropě, které jsou velkými odběrateli ruské ropy

Za poklesem dodávek podle listu stojí růst rafinerských kapacit v Rusku a stoupající vývoz ruské ropy do Číny. "Z ruského pohledu dává smysl přesměrovávat export ke stoupající poptávce v Asii. To ale vytváří nedostatek v Evropě, kde navíc klesá těžba v Severním moři," uvedla poradenský společnost Energy Aspects. 

Ruský státní ropný gigant Rosněfť minulý měsíc podepsal s Čínou smlouvu o dodávkách ropy na příštích 25 let. Nová dohoda by měla celkové ruské dodávky ropy druhé největší ekonomice světa zvýšit oproti současnému stavu na zhruba dvojnásobek. 

K poklesu dodávek do Evropy přispívá rovněž skutečnost, že ruské energetické firmy při vývozu čím dál více preferují ropné produkty na úkor surové ropy. Ruské rafinerie v současnosti zpracovávají více než pět milionů ropy denně, což představuje zhruba 25procentní nárůst od roku 2005, píše Financial Times.


Váš názor
  • Kdo chce obchodovat s Rusáky ?
    04.07.2013 10:26

    Mišlouf Eman. Kdy nebyly s Rusáky problémy? Jenže jsou to naši slovanský bratři. To že používají ropu jako zbraně k dosažení svých zájmů to jsme měli možnost vidět v minulých letech. A tedˇ je náš soudruh prezident nechá stavět Temelín. Jak se říká - každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží.
    Žoržínek
    • Re: Kdo chce obchodovat s Rusáky ?
      04.07.2013 10:29

      Mno, když už od rusáků nechce nikdo kupovat plyn, tak jsme je už asi odzbrojili, ne?:-))
      Jesse
      • s plynem je to složitější než s ropou
        04.07.2013 10:41

        A i tu ropu jim museli nebo stále musi dobývat ze země Angláni a Amíci. Rusáci umí jen vodku a zbraně. Ale ani tý ropy po rozpadu SSSR moc nemají
        Žoržínek
Aktuální komentáře
01.06.2025
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data