Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF zhoršil výhled pro českou ekonomiku. Efektivně vidí intervence, radí brzdit úspory (+komentář)

MMF zhoršil výhled pro českou ekonomiku. Efektivně vidí intervence, radí brzdit úspory (+komentář)

2.8.2013 15:21
Autor: Redakce, Patria Online

Českou ekonomiku čeká ještě v letošním roce pokles HDP o 0,4 procenta, zotavení z recese a růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta lze očekávat až příští rok. Uvádí to aktualizovaná prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterou fond dnes zveřejnil po uzavření konzultací s Českou republikou. Dříve zveřejněné odhady MMF letos počítaly s růstem hospodářství o 0,3 procenta. 

Zhoršenou prognózu vývoje hospodářství představila ve čtvrtek i Česká národní banka. Podle ní letos HDP klesne o 1,5 procenta, v květnové předpovědi přitom ČNB čekala pokles o 0,5 procenta. V příštím roce ale ČNB čeká růst o 2,1 procenta. 

"Česká ekonomika je navzdory svým silným základům uprostřed dlouhé recese, způsobené krizí v eurozóně a slabou domácí poptávkou," uvedl dnes MMF. "Další oslabení eurozóny by mohlo situaci ještě zhoršit a vytvořit riziko dlouhodobě nízkého růstu." 

Fond kvůli tomu doporučuje, aby se Česká republika v krátkodobém horizontu zdržela dalších úsporných opatření a zaměřilo se na podporu hospodářství. "Vzhledem k velké míře zatím dosažené fiskální konsolidace by se nemělo pokračovat ve snahách o další konsolidaci, dokud ekonomika nenabere sílu," doporučuje MMF. 

"Zhoršení odhadu HDP v letošním roce je především reflexí výrazného poklesu ekonomiky v prvním čtvrtletí. Nicméně i přes zhoršení prognózy zůstává Mezinárodní měnový fond jedním z největších optimistů, většina ostatních prognóz, včetně mého odhadu, počítá s větším poklesem HDP," reagoval na zprávu MMF hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Nyní se již objevují známky obratu a oživení ekonomiky, nicméně stále je jich příliš málo, než aby se na daně dalo spolehnout a zohlednit je v prognózách," doplnil. 

Doporučení, která fond vydal, jsou podle Marka adekvátní k situaci, v níž se česká ekonomika nachází. "Po výrazné fiskální konsolidaci v předchozích letech se může vláda více zaměřit na podporu ekonomiky na cestě z recese," uvedl Marek. 

Zastavení rozpočtových škrtů doporučovali České republice zástupci MMF už letos v květnu během pravidelné mise fondu v ČR. 

Mise MMF se koná každoročně na základě stanov fondu. Návštěva odborníků z MMF se uskutečňuje v každém z členských států měnového fondu. Zabývá se vývojem ve fiskální i měnové politice, vývojem finančního sektoru a rovněž strukturálními změnami.

(Zdroj: MMF, Reuters, čtk)


Čtěte více:

Nová prognóza ČNB: Česká ekonomika letos klesne o 1,5 procenta
1.8.2013 15:12
Česká národní banka po rozhodnutí o ponechání sazeb beze změny zveřejn...
Sazby ČNB by měly zůstat na současné úrovni do poloviny roku 2015 (komentář)
1.8.2013 17:02
Bankovní rada ČNB na svém jednání na začátku srpna podle očekávání pon...

Váš názor
  •  
    2.8.2013 23:01

    Náš pan ministr Kalousek je jiného názoru. A že té ekonomice sakra rozumí. Až když nevi kudy kam požádá o radu pana Nečase. Ten po konzultaci s Naděždou rád poradí a navrhne Naďence odměnu .
    karel IV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data